The Lancet-ը հրապարակել է կորոնավիրուսի դեմ ռուսական պատվաստանյութի վերաբերյալ հետազոտության արդյունքները
4 սեպտեմբերի, 2020  16:20
The Lancet-ը` բժշկության ոլորտում աշխարհի ամենահեղինակավոր գիտական ​​ամսագրերից մեկը, հրապարակել է Գամալեիի անվան ինստիտուտի արտադրած ռուսական կորոնավիրուսի դեմ Sputnik V պատվաստանյութի կլինիկական փորձարկումների առաջին երկու փուլերի արդյունքները:
Ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ պատվաստանյութն անվտանգ եւ արդյունավետ է: Հրապարակումը, որի հեղինակն է պատվաստանյութեր մշակողների մեծ խումբը, հայտնում է, որ I եւ II փուլերի ընթացքում ուսումնասիրության մասնակիցների 100 տոկոսի մոտ կայուն հումորալ եւ բջջային իմունային պատասխան է ձեւավորվել:
Ընդ որում, Sputnik V-ով պատվաստված կամավորների մոտ նոր կորոնավիրուսի նկատմամբ հակամարմինների մակարդակը 1.4-1.5 անգամ ավելի բարձր էր, քան նրանց մոտ, ով COVID-19 էր տարել:
Ուղիղ ներդրումների ռուսական ֆոնդի մամուլի հաղորդագրությունում հաղորդվում է, որ բրիտանական AstraZeneca դեղագործական ընկերությունն ավելի համեստ արդյունքների է հասել. վարակը տարածների եւ պատվաստվածների մոտ հակամարմինների մակարդակը մոտավորապես հավասար էր:
Ռուսական դեղամիջոցով պատվաստված կամավորների մոտ լուրջ կողմնակի բարդություններ չեն եղել (մինչդեռ մյուս թեկնածու պատվաստանյութերի համար այս ցուցանիշը կարող է տատանվել 1-ից մինչեւ 25 տոկոսի սահմաններում):
Գամալեիի անվան ինստիտուտի տնօրեն, ակադեմիկոս Ալեքսանդր Գինցբուրգն «Ինտերֆաքս»-ին ասել է, որ The Lancet ամսագրում հրապարակումը երկար է պատրաստվել, եւ հոդվածը գնահատվել է հինգ անկախ գրախոսների կողմից` միջազգային բոլոր կանոնների համաձայն:
The Lancet-ը մտադիր է շարունակել ռուսական պատվաստանյութի վերաբերյալ իր հրապարակումների շարքը: Մասնավորապես, նախատեսվում է հրապարակել նաեւ կլինիկական փորձարկումների երրորդ փուլի արդյունքները, որոնք շուտով կմեկնարկեն Մոսկվայում: Ինչպես հաղորդվել էր ավելի վաղ, դրանց կմասնակցի 40.000 կամավորն, այդ թվում` 60-ից բարձր տարիքի:

The Lancet опубликовал результаты исследований российской вакцины от коронавируса
The Lancet, один из самых авторитетных в мире научных журналов в области медицины, опубликовал результаты первых двух фаз клинических исследований российской вакцины от коронавируса «Sputnik V» производства Института имени Гамалеи.
Исследование показало высокую безопасность и эффективность вакцины. В публикации, авторами которой была большая группа разработчиков вакцины, сообщается, что в ходе I и II фазы у 100% участников исследований сформировался устойчивый гуморальный и клеточный иммунный ответ.
При этом уровень антител к новому коронавирусу у добровольцев, вакцинированных «Sputnik V», в 1,4 - 1,5 раза превысил уровень антител у тех, кто переболел коронавирусной инфекцией COVID-19.
В пресс-релизе РФПИ утверждается, что британская фармкомпания AstraZeneca добилась более скромных результатов: уровень антител у переболевших и вакцинированных оказался примерно равным.
У добровольцев, вакцинированных российским препаратом, не было обнаружено серьезных побочных эффектов (в то время как у других вакцин-кандидатов этот показатель может составлять от 1% до 25%).
Директор Института им. Гамалеи академик Александр Гинцбург сказал «Интерфаксу», что публикация в журнале The Lancet долго готовилась, и статья по всем международным правилам прошла оценку у пяти независимых рецензентов.
The Lancet намерен продолжить серию публикаций о российской вакцине. В частности, там же планируется опубликовать результаты третьей фазы клинических испытаний, которую скоро стартуют в Москве. В ней, как сообщалось ранее, примут участие 40 000 добровольцев, в том числе – старше 60 лет.