Գիտնականները հաստատել են AstraZeneca-ի պատվաստանյութի վտանգավոր կողմնակի էֆեկտը
Նորվեգացի գիտնականների խումբը հաստատել է կորոնավիրուսի դեմ AstraZeneca-ի մշակած պատվաստանյութի վտանգավոր կողմնակի էֆեկտի հայտնվելու ռիսկը: Այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով Verdens Gang-ը:
Մասնագետները ստուգել են մինչեւ 50 տարեկան երեք բժիշկների տվյալները, որոնք առաջացած թրոմբի պատճառով հոսպիտալացվել են Օսլոյի համալսարանին կից Ռիսկհոսպիտալետ հիվանդանոցում: Նրանցից մեկը, ինչպես պարզվել է, արդեն մահացել էր: Գիտնականները կարծում են, որ պացիենտների մոտ թրոմբ է առաջացել լիմֆոցիտների թվաքանակի նվազեցման դեպքում օրգանիզմի ուժեղ իմունային ռեակցիայի պատճառով:
«Մենք սահմանել են թրոմբոցիտներում հատուկ հակամարմիններ, որոնք ստեղծում են պատկերը, որը ծանոթ է մեզ բժշկության այլ ոլորտներից, սակայն պայմանավորված է դեղամիջոցներով»,-ասել է հետազոտության հեղինակներից մեկը՝ Փոլ Անդրե Հոլմեն:
Նշենք, որ տվյալ պահին Նորվեգիայում AstraZeneca-ի դեղամիջոցով պատվաստվել է 120 000 մարդ, նրանց մեծ մասը չի բախվել կողմնակի էֆեկտների: Չնայած դրան՝ թագավորությունը ժամանակավոր դադարեցրել է պատվաստումները՝ հետեւելով մի քանի տասնյակ այլ եվրոպական երկրների օրինակին:

Норвежские ученые подтвердили опасный побочный эффект вакцины AstraZeneca
Группа норвежских ученых подтвердила риск появления опасного побочного эффекта, вызываемого вакциной от коронавируса, разработанной AstraZeneca. Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на местную газету Verdens Gang.
Специалисты проверили данные трех медиков в возрасте до 50 лет, которые были госпитализированы в больницу Рискхоспиталет при Университете Осло из-за образовавшихся тромбов. Один из них, как оказалось, уже умер. Ученые считают, что у пациентов образовались тромбы при сниженном количестве лимфоцитов из-за сильной иммунной реакции организма.
«Мы определили специфические антитела у тромбоцитов, которые дают картину, которая знакома нам из других областей медицины, но вызвана медикаментами», — сказал Пол Андре Хольме, один из авторов исследования.
Отметим, что на данный момент в Норвегии препарат AstraZeneca получили 120 000 человек, большинство из которых не сталкивалось с побочными эффектами. Несмотря на это, королевство приостановило вакцинацию, как и несколько десятков других европейских стран.