Իմաստ ունի՞ արդյոք սովորական քաղցրավենիքները մեղրով փոխարինել
Նիհարելու կամ առողջ ապրելակերպ վարելու ցանկություն ունեցող որոշ մարդիկ «սովորական» քաղցրավենիքները փոխարինում են մեղրով՝ այն համարելով ավելի առողջ այլընտրանք: Սակայն, ըստ սննդաբան եւ էնդոկրինոլոգ Հասմիկ Աբովյանի, նման փոխարինումն անիմաստ է, քանի որ իրականում մեղրը ոչնչով չի տարբերվում մյուս քաղցրավենիքներից՝ այն պարունակում է շատ շաքար, որն օրգանիզմի վրա նույն կերպ է ազդում, ինչպես ցանկացած այլ քաղցր մթերքներում պարունակվող շաքարը:
Մեղվի մեղրը իրենից ներկայացնում է մեղրակիր մեղվի խպիպում մասամբ մարսված նեկտար կամ որոշ բույսերի շաքարային արտադրանք: 100 գրամ մեղրը պարունակում է մոտ 304 կալորիա եւ 82 գրամ շաքար: Այն պարունակում է նաեւ շատ կալիում, նատրիում եւ այլ միկրոէլեմենտներ:
Ինչպես նշեց մասնագետը NEWS.am Medicine-ի հետ զրույցում, նույնիսկ առավել «բնական» կամ «իսկական» մեղրը ոչ այլ ինչ է, քան մեծ քանակությամբ շաքար պարունակող մթերք:
Խոսելով մեղրի «բնականության» մասին՝ մարդիկ սովորաբար նկատի ունեն այն մթերքը, որի ստեղծման ժամանակ մեղուներին քաղցր ջուր չեն տվել: Սակայն, անկախ այն բանից, թե ինչով են սնվել մեղուները, նրանց արտադրանքը, միեւնույն է, ստացվում է հսկայական քանակությամբ շաքար պարունակող նյութ։
Կարե՞լի է արդյոք շաքարախտով մարդկանց մեղր օգտագործել։
Ինչպես նշեց Հասմիկ Աբովյանը, սովորաբար կարիք չկա, որ շաքարախտով հիվանդները քաղցրավենիքն ամբողջությամբ բացառեն իրենց սննդակարգից՝ շատ դեպքերում քիչ քանակությամբ քաղցրավենիք, այդ թվում՝ մեղր, նրանք կարող են իրենց թույլ տալ, բայց դա չի նշանակում, որ նրանց կարելի է անսահմանափակ քանակությամբ մեղր ուտել:
Բացի այդ, ինչպես նշեց մասնագետը, շաքարախտ ունեցող մարդկանց կարելի է մեղր ուտել, եթե դեղամիջոցների կամ ինսուլինի ավելցուկի պատճառով նրանց արյան մեջ գլյուկոզայի մակարդակը կտրուկ նվազում է՝ նման իրավիճակներում մեղրը, ինչպես նաեւ ցանկացած այլ քաղցրավենիք, կօգնի բարձրացնել արյան մեջ գլյուկոզայի մակարդակը եւ խուսափել խնդիրներից, որոնք կարող են առաջանալ դրա կտրուկ անկումից:

Is honey a good substitute for sugar?
Some people looking to lose weight or live a healthy lifestyle are replacing sugar with honey, considering it a healthier alternative.
However, according to nutritionist and endocrinologist Hasmik Abovyan, such a replacement is meaningless, since in fact honey is no different from other sweets: it contains a lot of sugar, which affects the body in the same way as sugar from any other sweet foods.
Bee honey is the nectar or sugary secretions of some plants partially digested in the goiter of a honey bee. 100 grams of honey contains about 304 calories and 82 grams of sugar. It also contains some potassium, sodium and other trace elements.
When people talk about the "naturalness" of honey, they usually mean a product that was not given sweetened water to the bees. However, no matter what the bees ate, the product they produced is still obtained from a substance with a huge amount of sugar.
Can people with diabetes consume honey?
As Hasmik Abovyan noted, diabetics usually do not need to completely exclude all sweets from their diet: in most cases they can afford a small amount of sweets, including honey, but this does not mean that they can eat unlimited honey.
In addition, as the specialist noted, people with diabetes can eat honey if, due to an excess of drugs or insulin, their blood glucose levels sharply decrease: in such situations, honey, like any other sweets, will help raise blood glucose levels and avoid problems that might arise from its sharp fall.