Ո՞ր մթերքը կարող է երկարացնել կյանքը
Մեղրն այն մթերքն է, որը կարող է երկարացնել կյանքը, կարծում է ֆիտոթերապեւտ եւ կենսաբանական գիտությունների թեկնածու Միխայիլ Լուշչիկը (Ռուսաստան):
Ինչպես նշում է «Երեկոյան Մոսկվան», մեղրի հատկությունները մեծապես կախված են այն բաղադրիչներից, որոնցից այն ստացվել է: Օրինակ, լորենու մեղրն օգնում է ավելի արագ ապաքինվել մրսածության դեպքում: Ակացիայի մեղրն ունի ցածր գլիկեմիկ ինդեքս, ուստի շաքարախտով հիվանդները նույնպես կարող են այն ուտել:
Չնայած օրգանիզմի վրա տարբեր բաղադրիչների ազդեցության տարբերություններին, մասնագետը կարծում է, որ մեղվի մեղրն, ընդհանուր առմամբ, օգտակար է մարդկանց համար: Այս մթերքը նաեւ լավ է ազդում լյարդի, սրտի եւ նյարդային համակարգի վրա: Այն հարուստ է նաեւ հակաօքսիդանտներով, որոնք խոչընդոտում են արյան անոթների աթերոսկլերոզի զարգացմանը:
«Բացի մեղրից, մեղրամոմերը եւս կարող են բարենպաստ ազդեցություն ունենալ օրգանիզմի վրա: Դրանք կարելի է օգտագործել մարսողության խանգարումը բուժելու համար: Բացի այդ, այն բոլոր մթերքները, որոնք արտադրում են մեղուները, զգալիորեն երկարացնում են կյանքը»,- ասել է Լուշչիկը:

Какой продукт может продлевать жизнь?
Мед – продукт, который может продлевать жизнь, как утверждает фитотерапевт и кандидат биологических наук Михаил Лущик (Россия).
Как сообщает «Вечерняя Москва», свойства меда во многом зависят от того, из каких ингредиентов он был получен. Например, мед из липы помогает быстрее выздороветь при простуде. У меда из акации низкий гликемический индекс, поэтому его могут есть и пациенты с сахарным диабетом.
Несмотря на различия в воздействии на организм разных ингредиентов, специалист считает, что пчелиный мед в целом полезен для человека. Этот продукт также благотворно влияет на печень, сердце и нервную систему. Он также богат антиоксидантами, которые препятствуют развитию атеросклероза кровеносных сосудов.
«Помимо самого меда, благоприятное воздействие на организм могут оказывать и пчелиные соты. Их можно использовать для лечения расстройства желудка. Кроме того, все продукты, которые делают пчелы, значительно продлевают жизнь», — сказал Лущик.