Ո՞ր մթերքներն են նվազեցնում շաքարախտի զարգացման վտանգը
Որոշ մթերքների օգտագործումը կարող է նվազեցնել 2-րդ տիպի շաքարախտի վտանգը, որը սովորաբար առաջանում է սխալ սնվելու հետեւանքով: Այս մասին հայտնում են Ալբերտայի կանադական համալսարանի եւ Իրանի Շահիդ Բեհեշթիի բժշկական համալսարանի գիտնականները։
Nutrition Journal-ը հաղորդում է, որ կաթնամթերքը կարող է նվազեցնել շաքարախտի առաջացման վտանգը: Երկար ժամանակ հետազոտողները ուսումնասիրել են 639 կամավորների վիճակը։ Ինը տարի անց նրանց 25%-ը շաքարախտ է ունեցել։
Նրանք, ովքեր ավելացրել են կաթնամթերքի օգտագործումը, բախվել են 2-րդ տիպի շաքարախտի զարգացման ավելի ցածր (43%-ով) ռիսկի: Հիվանդությունն ավելի հազվադեպ է հայտնվել նրանց մոտ, ովքեր իրենց սննդակարգում ներառել են ցածր յուղայնությամբ յոգուրտներ (ռիսկը նվազել է 27%-ով): Կենսաբանների կարծիքով՝ յոգուրտի մեջ պարունակվող ֆերմենտները կարող են դրականորեն ազդել օրգանիզմում գլյուկոզայի մշակման վրա։
Միաժամանակ պանիրը բացասաբար է ազդել շաքարախտի հակում ունեցող մարդկանց վիճակի վրա։ Ուստի գիտնականները խորհուրդ են տվել այն ուտել քիչ քանակությամբ։

Какие продукты снижают риск развития диабета?
Употребление некоторых продуктов может снизить риск развития диабета второго типа, обычно вызываемого неправильным питанием. Об этом сообщают исследователи из Канадского университета Альберты и Медицинского университета имени Шахида Бехешти (Shahid Beheshti) в Иране.
Как сообщает Nutrition Journal, риск диабета могут снизить молочные продукты. В течение долгого времени исследователи изучали состояние 639 добровольцев. Через девять лет 25% из них имели диабет.
Те, кто увеличил потребление молочных продуктов, столкнулись с более низким (на 43%) риском развития диабета второго типа. Заболевание реже появлялась у тех, кто включал в свой рацион нежирные йогурты (риск падал на 27%). По мнению биологов, ферменты в йогурте могут положительно влиять на переработку глюкозы а организме.
При этом сыр негативно сказывался на состоянии людей, склонных к сахарному диабету. Поэтому ученые посоветовали есть его в небольших количествах.