Ո՞ր մթերքներն են նվազեցնում շաքարախտի զարգացման վտանգը
Որոշ մթերքների օգտագործումը կարող է նվազեցնել 2-րդ տիպի շաքարախտի վտանգը, որը սովորաբար առաջանում է սխալ սնվելու հետեւանքով: Այս մասին հայտնում են Ալբերտայի կանադական համալսարանի եւ Իրանի Շահիդ Բեհեշթիի բժշկական համալսարանի գիտնականները։
Nutrition Journal-ը հաղորդում է, որ կաթնամթերքը կարող է նվազեցնել շաքարախտի առաջացման վտանգը: Երկար ժամանակ հետազոտողները ուսումնասիրել են 639 կամավորների վիճակը։ Ինը տարի անց նրանց 25%-ը շաքարախտ է ունեցել։
Նրանք, ովքեր ավելացրել են կաթնամթերքի օգտագործումը, բախվել են 2-րդ տիպի շաքարախտի զարգացման ավելի ցածր (43%-ով) ռիսկի: Հիվանդությունն ավելի հազվադեպ է հայտնվել նրանց մոտ, ովքեր իրենց սննդակարգում ներառել են ցածր յուղայնությամբ յոգուրտներ (ռիսկը նվազել է 27%-ով): Կենսաբանների կարծիքով՝ յոգուրտի մեջ պարունակվող ֆերմենտները կարող են դրականորեն ազդել օրգանիզմում գլյուկոզայի մշակման վրա։
Միաժամանակ պանիրը բացասաբար է ազդել շաքարախտի հակում ունեցող մարդկանց վիճակի վրա։ Ուստի գիտնականները խորհուրդ են տվել այն ուտել քիչ քանակությամբ։

Which foods reduce risk of developing diabetes?
Consumption of certain foods can reduce the risk of type 2 diabetes, which is usually caused by eating wrong, according to researchers from the University of Alberta (Canada) and the Shahid Beheshti University of Medical Sciences (Iran).
The Nutrition Journal reports that dairy products can reduce the risk of developing diabetes.
Researchers have long studied the health condition of 639 volunteers. Nine years later, 25 percent of them developed diabetes.
Those who increased their consumption of dairy products had a lower (43%) risk of developing type 2 diabetes.
This disease was less common in those who included low-fat yogurts in their diet, as the respective risk was reduced by 27 percent.
According to biologists, the enzymes contained in yogurt can have a positive effect on the production of glucose in the body.
At the same time, cheese has had a negative effect on the health condition of people prone to diabetes, and therefore, researchers have advised to eat it in small quantities.