Ի՞նչ հիվանդության մասին կարող է վկայել ատամների կորուստը
Որոշ մարդկանց մոտ շաքարի բարձր մակարդակն արյան մեջ ատամների կորստի է հանգեցնում, որոշ դեպքերում`ոչ թե 1 կամ 2, այլ` մոտ 10: Դիաբետի այս ոչ տիպիկ ախտանիշի վերաբերյալ հետազոտությունը հրապարակված է Ամերիկյան ատամնաբուժական ասոցիացիայի ամսագրում:
Ինչպես նշում է Daily Express-ը, փորձարկման մասնակիցների շրջանում շաքարային դիաբետով հիվանդների 28 տոկոսը կորցրել է բոլոր ատամները։ Դա պայմանավորված է նրանով, որ շաքարի բարձր մակարդակն արյան մեջ կարող է խանգարել ֆերմենտների մատակարարմանը, որոնք աջակցում են բերանի խոռոչի եւ լնդերի առողջությանը:
Բացի այդ, շաքարային դիաբետի պատճառով ատամների վրա կարող է ավելցուկային շերտ առաջանալ, որը նպաստում է պարոդոնտիտի առաջացմանը։ Մասնագետները խորհուրդ են տալիս արյան մեջ շաքարի բարձր մակարդակ ունեցող հիվանդներին խուսափել մեծ քանակությամբ օսլայից սննդի մեջ:
Իսկ ատամների հետ կապված խնդիրների եւ հատկապես դրանց ընկնելու դեպքում խորհուրդ է տրվում ոչ միայն ատամնաբույժի, այլ նաեւ էնդոկրինոլոգի դիմել:

На какое заболевание может указывать выпадение зубов?
У некоторых людей высокий уровень сахара в крови приводит к выпадению зубов, в некоторых случаях – даже не 1 или 2, а около 10. Исследование об этом нетипичном симптоме диабета опубликовано в журнале Стоматологической ассоциации США.
Как сообщает Daily Express, 28% людей с диабетом среди испытуемых лишились всех зубов. Это объясняется тем, что высокий уровень сахара в крови может мешать поступлению ферментов, которые поддерживают здоровье полости рта и десен.
Кроме этого, из-за диабета может появиться избыточный налет на зубах, который спровоцирует пародонтит. Специалисты рекомендуют пациентам с повышенным уровнем сахара в крови избегать большого количества крахмала в пище.
А при проблемах с зубами и особенно при их выпадении рекомендуется обратиться не только к стоматологу, но и к эндокринологу.