Ալցհեյմերի հիվանդությունը թուլամտության (դեմենցիա) ամենատարածված դրսեւորումներից մեկն է, որն իրենից հիշողության ու մտավոր ունակությունների կորստի ընդհանուր բնութագիր է ներկայացնում, փոխանցում է CNN-ը:
Ալցհեյմերի հիվանդությունը մահացու է, եւ դրա դեմ չկան դեղամիջոցներ: Դա դանդաղ զարգացող հիվանդություն է, որը սկսվում է հիշողության կորստից եւ ավարտվում ուղեղի ախտահարմամբ:
Հիվանդությունն անվանվել է բժիշկ-նյարդաբան Ալցհեյմերի պատվին: 1906 թ. վերջինս կնոջ գլխուղեղի հերձում է իրականացրել, որը մահացել էր լեզվի հետ կապված խնդիրներից, վարքի անկանխատեսելի դրսեւորումներից եւ հիշողության կորստից հետո: Բժիշկ Ալցհեյմերն ամիլոիդային օջախ եւ նեյրոֆիբրիլյար գնդիկներ էր հայտանբերել, որոնք հիվանդության բնորոշ առանձնահատկություններն են:
Նպաստող գործոններ
Տարիքը. Ալցհեյմերի հիվանդության զարգացման հավանականությունը կրկնապատկվում է 65-ից հետո ամեն հինգ տարին մեկ: Մարդկանց մեծամասնության մոտ ախտանշաններն առաջին անգամ ի հայտ են գալիս 60 տարեկանից հետո:
Ընտանեկան անամնեզ. գենետիկան որոշակի դեր է խաղում հիվանդության զարգացման գործում:
Գլխի տրավմա. Հնարավոր կապ կա հիվանդության եւ կրկնակի տրավմայի կամ գիտակցության կորստի միջեւ:
Սրտի առողջությունը. Անոթային թուլամտության զարգացման վտանգ մեծանում է սիրտ-անոթային հիվանդությունների առկայության դեպքում, ինչպիսին են արյան բարձր ճնշումը, խոլեստերինի բարձր մակարդակը եւ դիաբետը:
Հավանական ախտանշաններ
Հիշողության կորուստ
Կրկնվող հարցեր եւ պնդումներ
Վատ մտածողություն
Տրամադրության փոփոխություն
Գիտակցության շփոթություն
Անհեթեթ գաղափարներ եւ պարանոյա
Ցնցումներ
Հիվանդությունների վերահսկման եւ կանխարգելման կենտրոնի տվյալներով՝ մոտ 6 մլն ամերիկացու մոտ Ալցհեյմերի հիվանդություն է ախտորոշվել: Այն ԱՄՆ-ի՝ 65 տարեկանից մեծ բնակչության շրջանում մահացության 5-դ հիմնական պատճառն է:

Alzheimer's disease is the most common form of dementia, which is a general term for loss of memory and intellectual ability, CNN reported.
Alzheimer's disease is fatal and there is no cure. It is a slowly progressive disease that begins with memory loss and ends with severe brain damage.
The disease is named after Dr. Alois Alzheimer. In 1906, this neurologist performed an autopsy on the brain of a woman who died after language problems, erratic behavior and memory loss. Dr. Alzheimer discovered amyloid plaques and neurofibrillary tangles, which are considered hallmarks of the disease.
Contributing factors:
Age - The chance of developing Alzheimer's disease doubles every five years after age 65. Most people first develop symptoms after age 60.
Family history - genetics play a role in the risk of developing the disease.
Head trauma - there is a possible link between the disease and repeated trauma or loss of consciousness.
Heart health - the risk of developing vascular dementia is increased with cardiovascular disease such as high blood pressure, high cholesterol and diabetes.
Likely symptoms:
• Memory loss
• Repetitive questions and statements
• Poor thinking
• Confusion in the arrangement of objects
• Changes in mood and personality
• Confusion of consciousness
• Delusions and paranoia
• Impulsivity
• Seizures
• Difficulty swallowing
According to the Centers for Disease Control and Prevention, about 6 million Americans have Alzheimer's disease. It is the fifth leading cause of death for U.S. residents age 65 and older.