Ի՞նչ հիվանդությունից կարող է փրկել հապալասը
Հապալասի մշտական օգտագործումը կթուլացնի թուլամտության առաջացման հավանականությունը, կարծում են Ցինցինատիի համալսարանի նյարդաբանները եւ նուտրիցիոլոգները։ Նրանք իրենց հետազոտության մանրամասների մասին պատմել են Nutrients ամսագրին։
Հետազոտողները հետեւել են 50-65 տարեկան 33 պացիենտի, որոնք ավելորդ քաշ, նախադիաբետ եւ հիշողության չափավոր կորուստ են ունեցել։ Այս մարդկանց մոտ բարձր է եղել հետագայում թուլամտության եւ այլ հիվանդությունների առաջացման հավանականությունը, տեղեկացրել է «Газета.Ру»-ն։
Հետազոտության մասնակիցները 12 շաբաթով հրաժարվել են  հատապտուղներից եւ մրգերից, դրանց փոխարեն նրանց մի մասն ստացել է փոշի, որը պարունակել է կես բաժակ հապալասին համարժեք միկրոտարրեր, իսկ մյուս կեսը՝ դատարկահաբ։ Հիշողությունը եւ իմացական ֆունկցիաները չափող թեստերը ցույց են տվել, որ վիճակը բարելավվել է առաջին խմբում։
«Դա դրսեւորվել է  ուսուցման եւ հիշելու գործընթացում կողմնակի ինֆորմացիայի միջամտության փոքրացմանը»,- նշել են գիտնականները։
Հապալասը հարուստ է անտոցիաններով, դրանք հակաօքսիդանտներ են, որոնք թույլ են տալիս օրգանիզմում նվազեցնել բորբոքման մակարդակները, բարելավել մետաբոլիզմը եւ բարձրացնել էներգիայի արտադրումը բջիջներում։ Թե ինչպես է հապալասն ազդում ուղեղի աշխատանքի վրա՝ դեռ պետք է պարզել, բայց հետազոտությունը ցույց է տվել, որ առողջ սնունդը եւ որոշակի մթերքների մշտական օգտագործումը կարող են նվազեցնել թուլամտության առաջացման հավանականությունը։

Regular consumption of blueberries reduces the risk of dementia, neurologists and nutritionists from the University of Cincinnati said.
They gave details in an article in the journal Nutrients.
The researchers observed 33 patients 50-65 years old, overweight, prediabetes and moderate memory impairment - people with such characteristics have an increased risk of developing dementia and other diseases in the future, Gazeta.ru reported.
Study participants for 12 weeks gave up berries and fruits - instead they received a powder, the content of trace elements equivalent to half a cup of blueberries, and half - a placebo. Tests measuring memory and cognitive function showed improvement in the first group.
"This manifested itself in reduced interference of extraneous information with learning and memorization," the scientists noted.
Blueberries are rich in anthocyanins, antioxidants that help reduce inflammation levels, improve metabolism and increase energy production in cells. Exactly how blueberries affect brain function remains to be seen, but the study shows that a healthy diet and regular consumption of certain foods can reduce the risks of developing dementia.