Սննդի ո՞ր տեսակը կարող է հանգեցնել տեսողության կորստի
Դերը, որը խաղում է սնունդը տեսողության կորստի հարցում, մշտական հետազոտությունների առարկա է։ Նոր հետազոտության արդյունքները պարզել են, որ որոշակի տեսակի սնունդ, որն օգտագործում են միլիոնավոր մարդիկ, կարող է հանգեցնել տեսողության կորստի։ Վտանգն այն բանի մեջ է, թե ինչպես է այն պատրաստված, գրել է Express-ը։
Նոր հետազոտությունը, որն իրականացրել են Ֆլինդերսի համալսարանի (Ավստրալիա) գիտնականները, ցույց է տվել, որ կիսատապակած կամ հում մսի օգտագործումը կարող է բարձրացնել տեսողության կորստի վտանգը։
Հետազոտողների իրականացրած ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ Toxoplasma gondii մակաբույծը, որը սերտորեն կապված է կատուների հետ, ցանցաթաղանթի սպիավորման պատճառն է յուրաքանչյու 150-րդ ավստրալացու համար։
«Ցանցաթաղանթի սպիավորումը հաճախ առաջ է գալիս բորբոքման պատճառով եւ երբեմն կարող է հանգեցնել ցանցաթաղանթի շերտատման,- ասել է Specsavers-ի կլինիկական ծառայությունների տնօրեն Ջայլս Էդմոնդսը։- Ցանցաթաղանթի սպիները հեշտ չէ հեռացնել, իսկ դա նշանակում է, որ կորսված տեսողությունը հազիվ թե հաջողվի վերականգնել, եւ այն կարող է մնալ մշուշոտ կան աղավաղված»։
Իսկապես, այժմ հետազոտողները հայտնաբերել են, որ տոքսոպլազմոզը կարող է նաեւ առաջ բերել աչքի ցանցաթաղանթի սպիավորում աչքի տոքսոպլազմոզի միջոցով։
«Դա կապված է Toxoplasma մակաբույծի հետ, որը փոխանցվում է ընտանի նախրին, իսկ հետո օգտագործվում է մսակերների կողմից։ Եթե միսը ինչպես հարկն է եփված չէ, դա նշանակում է, որ այդ մակաբույծները չեն ոչնչացել եւ դեռեւս առկա են այն սննդի մեջ, որը մենք ուտում ենք»,- ավելացրել է մասնագետը։

What kind of food can cause vision loss?
The role that food plays in vision loss is the subject of ongoing research. A new study finds that certain foods eaten by millions of people can lead to vision loss. The danger lies in how it is prepared, Express reported.
A new study from scientists at Flinders University in Australia has found that eating undercooked or raw meat can increase the risk of vision loss.
The researchers' analysis found that Toxoplasma gondii, a parasite closely associated with cats, causes retinal scarring in one in 150 Australians.
"Retinal scarring is often caused by inflammation and can sometimes lead to retinal detachment," explained Giles Edmonds, director of clinical services for Specsavers.
Indeed, researchers have now discovered that toxoplasmosis can also cause retinal scarring through ocular toxoplasmosis.
This is due to the parasite Toxoplasma, which is transmitted to livestock and then consumed by meat eaters. If the meat is not cooked properly, it means that these parasites are not killed and are still present in the food we eat.