Գիտնականները կապ են հայտնաբերել բժիշկների հոգնածության եւ պացիենտներին ցավազրկող դեղամիջոցներ նշանակելու միջեւ
28 հունիսի, 2022  23:31
Ցավազրկումը առողջապահության ժամանակակից համակարգի ամենամեծ խնդիրներից մեկն է։ ԱՄՆ մեծահասակ բնակչության մոտ 60 տոկոսը տեղեկացրել է, որ ցավ է զգացել վերջին երեք ամսում, եւ ցավը բժշկական օգնության դիմելու հիմնական պատճառներից մեկն է։ Ճիշտ ցավազրկումն ունի վճռական նշանակություն  պացիենտների առողջության եւ բարեկեցության համար։ Նոր հետազոտությունը, որը հրապարակվել է Proceedings of the National Academy of Sciences ամսագրում, ցույց է տվել, որ բժիշկներն ավելի քիչ ցավազրկող դեղամիջոցներ են նշանակում գիշերվա հերթափոխի ժամանակ, քան ցերեկայինի։
Հետազոտության առաջին մասում 67 բժշկի առավոտյան հանձնարարել են գնահատել իրենց զգացումները եւ խնդրել են լրացնել պացիենտների ցավի գնահատման աղյուսակ։ Այդ բժիշկները կամ ավարտում էին 26-ժամյա հերթափոխը, կամ նոր էին սկսում իրենց աշխատանքային օրը։
Հետազոտությունը ցույց է տվել, որ գիշերային հերթափոխը նոր ավարտած բժիշկներն ավելի քիչ էին հակված պացիենտի ցավը մեղմելուն։ Օրինակ, այդ բժիշկներն ավելի քիչ հուզական արձագանք էին տալիս ցավ զգացող մարդկանց եւ մշտապես ցածր միավորներ էին նշանակում իրենց պացիենտներին ցավի գնահատման աղյուսակներում։
Հետազոտության երկրորդ մասում գիտնականներն ուսումնասիրել են փաստացի բժշկական որոշումները, որոնք ընդունվել են ԱՄՆ-ի եւ Իսրայելի շտապօգնության բաժանմունքների բժիշկների կողմից։ Նրանք ընդհանուր առմամբ ուսումնասիրել են 13 482 թերթիկներ այն պացիենտների համար, որոնք հիվանդանոցում են եղել 2013-2020թթ.՝ հիմնականում ցավից (գլխացավ, մեջքի ցավ եւ այլն) դժգոհելու պատճառով։
Տվյալներից պարզվել է, որ բժիշկները 20-30 տոկոսով ավելի հազվադեպ են ցավազրկող նշանակել գիշերային հերթափոխի (ցերեկայինի համեմատ) ժամանակ եւ ավելի քիչ ցավազրկողներ են նշանակել, քան սովորաբար խորհուրդ է տրվում Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության կողմից։
«Նրանք հոգնում են, դրա համար էլ ավելի քիչ են ապրում պացիենտների ցավով։ Երբ մենք ուսումնասիրեցինք շտապօգնության բժիշկների դուրս գրած թերթիկները, հայտնաբերեցինք, որ նրանք ավելի քիչ են ցավազրկողներ նշանակել»,- նշել են հետազոտողները։

Scientists find link between fatigue of doctors and prescribing painkillers to patients
Pain relief is one of the biggest problems in the modern healthcare system. Nearly 60% of US adults report experiencing pain in the past three months, and pain is one of the top reasons adults seek medical attention.
Adequate pain management is critical to the health and well-being of patients. A new study published in the Proceedings of the National Academy of Sciences found that doctors prescribe fewer pain medications on night shifts than on day shifts.
In the first part of the study, 67 physicians were given empathy tasks in the morning and asked to respond to simulated patient scenarios. These doctors were either at the end of a 26-hour shift or were just starting their day.
The study found that doctors who had recently finished their night shift showed less empathy for a patient's pain. For example, these physicians showed a less emotional response to pictures of people in pain and consistently gave their patients low scores on pain rating charts.
In the second part of the study, the researchers looked at actual medical decisions made by emergency room physicians in the US and Israel. In total, they analyzed 13,482 discharges from patients who were admitted to the hospital in 2013-2020 with the main complaint of pain (headache, back pain, etc.).
Across all datasets, physicians were 20-30% less likely to prescribe pain medication during night shifts (compared to day shifts) and prescribe less pain medication than is generally recommended by the World Health Organization.
“They get tired and therefore less empathize with the pain of patients. When we looked at the prescription lists of emergency physicians, we found that they prescribe fewer painkillers,” the researchers noted.