Ասպիրինը, հակաթրոմբային դեղամիջոցները եւ բետա-բլոկատորները, որոնք սովորաբար ընդունում են սրտի իշեմիկ հիվանդության թեթեւացման եւ սրտի նոպայի վտանգը նվազեցնելու համար, կարող են նպաստել միոկարդի կաթվածի առաջացմանը շոգ եղանակին։ Այս մասին նախազգուշացրել են Յելի հանրային առողջապահության դպրոցի (ԱՄՆ) եւ Շրջակա միջավայրի հիգիենայի գերմանական հետազոտական կենտրոնի մասնագետները, որոնք իրենց նոր հետազոտությունը հրապարակել են Nature Cardiovassal Research ամսագրում։
Ընդունված է կարծել, որ օդի աղտոտումը եւ շրջակա միջավայրի ջերմաստիճանի բարձրացումը կարող են նպաստել միոկարդի սուր կաթվածի առաջացմանը, բայց հետազոտողները կասկածներ են ունեցել, որ այդ վտանգն ավելանում է այն պացիենտների դեպքում, որոնք ընդունում են սիրտ-անոթային հիվանդությունները բուժող դեղեր։
Ավելի վաղ ստացվել էին տվյալներ այն մասին, որ դեղամիջոցները բարձրացնում են խոցելիությունը ջերմային ներգործության հանդեպ՝ առաջ բերելով մաշկի անոթների լայնացում, խախտելով քրտնարտադրությունը եւ նվազեցնելով ծարավի զգացումը կամ երիկամների ֆունկցիան։
Մասնագետներն ուսումնասիրել են միոկարդի կաթվածի 2 494 դեպք եւ պարզել, որ միոկարդի ոչ մահացու կաթվածի վտանգը 63 եւ 65 տոկոսով (համապատասխանաբար) ավելի մեծ է եղել այն պացիենտների շրջանում, որոնք ընդունել են հակաթրոմբային դեղեր կամ բետա-ռեցեպտորների բլոկատորներ՝ նրանց համեմատ, ովքեր այդ դեղերը չեն օգտագործել։
Չնայած այս կապը չի ապացուցում, որ դեղերի ընդունումը միոկարդի կաթվածի պատճառն է, երիտասարդ պացիենտներին (25-59 տարեկան) տարեցների (60-74 տարեկան) հետ համեմատելիս պարզվել է, որ առաջինները, ընդունելով բետա-բլոկատորներ եւ հակաթրոմբային դեղեր, ավելի շատ են ունեցել սրտի նոպա՝ կապված շոգի հետ, չնայած սրտի իշեմիկ հիվանդությունը նրանց պարագայում այնքան էլ արտահայտված չի եղել։ Դա կարող է նշանակել, որ հենց դեղամիջոցները կարող են նպաստել միոկարդի կաթվածին, այլ ոչ թե հիմնական սիրտ-անոթային վիճակը (այսինքն՝ իշեմիկ հիվանդությունը)։
Այս ամենը նաեւ նշանակում է, որ կլիմայի փոփոխությանը զուգընթաց, որը հանգեցնում է գլոբալ ջերմացման, սրտի նոպաները կարող են դառնալ ավելի վտանգավոր սիրտ-անոթային հիվանդություններ ունեցող որոշ մարդկանց համար։

What medicines can be dangerous in heat?
Aspirin, antiplatelet drugs, and beta-blockers, which are commonly taken to relieve coronary heart disease and reduce the risk of a heart attack, can contribute to myocardial infarction in hot weather, said experts from the Yale School of Public Health (USA) and the German Research Center for Environmental Health (Germany), who published a new study in the journal Nature Cardiovassal Research.
It is believed that air pollution and elevated ambient temperatures may contribute to the development of acute myocardial infarction, but researchers had suspicions that this risk is increased in patients taking drugs to treat cardiovascular diseases.
Previous evidence has shown that drugs increase vulnerability to heat by causing vasodilation of the skin, impairing sweat production, and reducing thirst or kidney function.
Experts analyzed 2494 cases of myocardial infarction and found that the risk of nonfatal myocardial infarction was increased among patients who took antiplatelet drugs or beta receptor blockers, compared with those who did not take them, by 63% and 65%, respectively.
Although this association does not prove that drugs are the cause of myocardial infarction, when comparing younger patients (25 to 59 years old) with older patients (60 to 74 years old), it turned out that the former, who took beta-blockers and antiplatelet drugs, were in are more susceptible to heat-related heart attack, despite the fact that their coronary heart disease was not so pronounced. This may mean that it is the drugs that may contribute to myocardial infarction, and not the underlying cardiovascular condition (i.e. coronary artery disease).
All of this also means that as climate change leads to global warming, heart attacks may become more dangerous for some people with cardiovascular disease.