Ինչո՞վ են վտանգավոր այտուցները, եւ ինչո՞ւ չի կարելի անտեսել դրանք
Այտուցները կարող են վկայել լուրջ հիվանդությունների մասին, օրինակ՝ երակների լայնացման, միակողմանի լիմֆոստազի եւ ուռուցքների, որոնք ճնշում են անոթները։ Ուստի, այդ խնդիրը չպետք է անտեսել, հավաստիացրել է թերապեւտ, էնդոկրինոլոգ Ելենա Կիսելյովան (Ռուսաստան)։
«Իզվեստիա»-ի հետ զրույցում մասնագետը նշել է, որ պետք է անհապաղ դիմել բժշկի, եթե պացիենտը միակողմանի այտուց ունի։ Այտուցների գոյացումն ինքնին վկայում է պաթոլոգիայի առկայության մասին, ուստի անհրաժեշտ է հետազոտել անոթները, երիկամները, սիրտը, նյարդային եւ իմունային համակարգերը, վահանաձեւ գեղձի ֆունկցիաները։
Կիսելյովան հիշեցրել է, որ ամռանը այտուցների առաջացման հավանականությունն ավելի մեծ է, քանի որ անոթները լայնանում են շոգ եղանակի ֆոնին՝ օրգանիզմը զովացնելու համար։ Ամենից շատ այտուցվում են վերջույթները, հատկապես ստորին։
Ռիսկը նվազեցնելու համար բժիշկը խորհուրդ է տվել կրճատել արեւի տակ գտնվելու ժամանակը, փոխել սննդաբաժինը, այդ թվում հավասարակշռել սնունդը, ավելի շատ մաքուր ջուր խմել, սահմանափակել ծարավ առաջացնող մթերքները, օրինակ՝ աղը, համեմունքները, քաղցր ըմպելիքները, ինչպես նաեւ շատ շարժվել։
«Իսկ եթե այս խորհուրդների կատարումը չի հանգեցնում այտուցների իջնելուն, առավել եւս, եթե այտուցը միակողմանի է, ապա անպայման պետք է դիմել թերապեւտի։ Այտուցը կարող է լինել ամենատարբեր օրգանների շատ վտանգավոր հիվանդությունների ախտանշան, ինչպես նաեւ ունենալ լուրջ հետեւանքներ առողջության համար»,- ասել է Կիսելյովան։

Why are edema dangerous and why should they not be ignored?
Edema may indicate serious diseases, such as varicose veins, unilateral lymphostasis, and tumors that compress blood vessels. Therefore, this problem should not be ignored, says the therapist and endocrinologist Elena Kiseleva (Russia).
In an interview with Izvestia, the specialist noted that you should immediately consult a doctor if the patient finds himself with unilateral edema. The very appearance of persistent edema indicates the presence of pathology, so it is necessary to examine the vessels, kidneys, heart, nervous and immune systems, and thyroid function.
Kiseleva recalled that in the summer season, the likelihood of swelling is higher, since the vessels expand against the backdrop of hot weather to cool the body. The extremities are most susceptible to edema, especially the lower ones.
To reduce the risk, the doctor advised to reduce the time in the sun, change the diet, including a balanced diet, drink more clean water, limit thirst-provoking foods such as salt, spices, sugary drinks, and also move more.
If the implementation of these recommendations does not lead to a decrease in edema, and even more so if the edema is one-sided, then you should definitely consult a therapist. The edematous syndrome can be a symptom of very formidable diseases of various organs and systems, and also fraught with serious health consequences, said Kiseleva.