Ի՞նչ անսպասելի պատճառներ կարող են հանկարծակի գլխացավ առաջացնել
Ուժեղ սթրեսը կամ եղանակի կտրուկ փոփոխությունը կարող են առաջ բերել գլխացավի հանկարծակի նոպա։ Այս մասին նախազգուշացրել է թերապեւտ Իրինա Սայոնգը (Ռուսաստան)։
«Вечерняя Москва»-ի հետ զրույցում մասնագետը նշել է, որ գլուխը կարող է ցավել շոգի, օդորակիչ ունեցող սենյակի եւ փողոցի ջերմաստիճանի կտրուկ վայրիվերումների, փոթորկոտ եղանակի կամ մթնոլորտային ճնշման տատանումների պատճառով։ Գլխացավի գլխավոր պատճառներից մասնագետը նշել է նաեւ բարձր տագնապայնությունը եւ սթրեսը, քնի խանգարումները, այդ թվում ժամանակային գոտիների հաճախակի փոփոխությունների պատճառով։
Գլխացավ կարող են առաջացնել նաեւ այնպիսի գործոններ, ինչպիսին են հակաբեղմնավորիչ հաբերի ընդունումը, դաշտանը, մազերը չափից ավելի ձգելը կապիչով, անհարմար դիրքով քունը, ինչպես նաեւ թեյի, սուրճի, շամպայնի կամ գարեջրի չարաշահումը, ապխտած սննդի, պանրի եւ շոկոլադի հանդեպ չափից ավելի մեծ սերը, նշել է մասնագետը։
Եթե ձեր գլուխը ցավում է, ավելի լավ է չսպասել, որ ցավն ինքն իրեն անցնի։ Դրա փոխարեն պետք է խմել մեկ բաժակ ջուր եւ ցավազրկող, հնարավորության դեպքում ընդունել հորիզոնական դիրք լուռ ու մութ սենյակում եւ թուլանալ։

August 5, 2022  21:45
Severe stress or a sudden change in the weather can trigger a sudden onset of a headache, Russian therapist Irina Saynog noted.
In a conversation with Vechernyaya Moskva, the specialist noted that the head may ache due to the heat, with sudden temperature changes between the air-conditioned room and the street, stormy weather or fluctuations in atmospheric pressure. Also, among the main causes of headaches, the specialist called increased anxiety and stress, sleep disturbances, including due to frequent jet lag.
Headaches, according to Saynog, can also be caused by factors such as taking oral contraceptives, menstruating, pulling the hair too tight with an elastic band, sleeping in an uncomfortable position, as well as the abuse of tea, coffee, champagne or beer, an excessive love of smoked foods, cheese and chocolate.
If you have a headache, it is better not to wait until the pain goes away on its own. Instead, drink a glass of water and a pain reliever, lie down if possible in a quiet, darkened room, and relax.