Ամերիկացի փորձագետները հայտնել են կապիկի ծաղիկի դեմ պատվաստանյութի բարձր արդյունավետության մասին
Կապիկի ծաղիկի դեմ պատվաստանյութը բարձր արդյունավետություն ունի եւ մարդկանց պաշտպանում է առաջին չափաքանակն ընդունելուց արդեն երկու շաբաթ հետո, ասել են ԱՄՆ հիվանդությունների վերահսկման եւ կանխարգելման կենտրոնները, գրել է Medical Xpress-ը։
Գործակալության հրապարակած նախնական ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ հուլիսի 31-ից մինչեւ սեպտեմբերի 3-ն ընկած ժամանակաշրջանում չպատվաստվածների՝ կապիկի ծաղիկով վարակվելու ռիսկը 14 անգամ ավելի բարձր է եղել, քան պատվաստվածներինը, որոնք պատվաստվել էին առաջին ներարկումից 14 եւ ավելի օրեր հետո։
Արդյունքներն ստացվել են վարակման հաստատված դեպքերի հիման վրա, երկրի 32 շրջաններում։ ԱՄՆ-ում գրանցվել է հիվանդության ավելի քան 25 000 դեպք ներկա բռնկման ընթացքում, որն սկսվել է այս տարվա մայիսին եւ հիմնականում առնչվել է տղամարդկանց, որոնք սեռական շփումներ են ունեցել տղամարդկանց հետ։
«Անգամ այս բազմախոստում տվյալների համատեքստում մենք համառորեն խորհուրդ ենք տալիս մարդկանց ստանալ Jynneos պատվաստանյութի երկու չափաբաժին՝ 28 օր միջակայքով, որպեսզի ապահովվի կայուն եւ երկարատեւ իմունային պաշտպանություն կապիկի ծաղիկից»,- լրագրողներին ասել է Հիվանդությունների վերահսկման եւ կանխարգելման կենտրոնի տնօրեն Ռոշել Վալենսկին։
Չնայած հավանությանը՝ առայժմ չկա կապիկի ծաղիկի դեմ Jynneos պատվաստանյութի արդյունավետության հաստատված գնահատական, քանի որ նախորդ հետազոտությունները կատարվել են միայն  կենդանիների վրա, իսկ մարդու իմունային պատասխանի մասին տվյալները չէին չափվել։
Աշխարհում հայտնաբերվել է կապիկի ծաղիկով հիվանդացության ավելի քան 66 000 դեպք, բայց օգոստոսից վարակման նոր դեպքերի թիվը նվազում է։
ԱՄՆ-ը մտցրել է Jynneos պատվաստանյութի ավելի քան 680 000 չափաբաժին՝ շեշտադրելով ոչ ավանդական կողմնորոշում ունեցող տղամարդկանց։

September 29, 2022  16:24
The monkeypox vaccine is highly effective and protects people as early as two weeks after the first dose, the U.S. Centers for Disease Control and Prevention has said, Medical Xpress writes.
A preliminary analysis published by the agency found that between July 31 and Sept. 3, unvaccinated people had a 14-fold higher risk of contracting monkeypox than people who were vaccinated 14 days or more after the first shot.
The results were based on confirmed cases of infection in 32 jurisdictions across the country. More than 25,000 cases have been reported in the U.S. in the current outbreak, which began in May of this year and has mostly affected men who have sex with men.
Despite the approval, there is as yet no confirmed evaluation of the effectiveness of the Jynneos monkeypox vaccine because previous studies have only been conducted on animals and no human immune response data have been measured.
More than 66,000 cases of monkeypox have been identified worldwide, but the number of new infections has been declining since August.
The U.S. has injected more than 680,000 doses of the Jynneos vaccine, targeting non-traditional men.