Առողջ մաշկ ունենալու համար բժիշկը խորհուրդ է տալիս հրաժարվել ալկոհոլից, ծխելուց եւ խիստ դիետաներից։
Times Of India-ի համար հոդվածում վերարտադրողական առողջության մասնագետ, Ուփսալայի համալսարանից (Շվեդիա) Սադհանա Կալան պատմել է սովորությունների մասին, որոնք նպաստում են փայլուն մաշկին:
Կալան նշել է, որ առողջ մաշկը պարտադիր չէ, որ կատարյալ լինի։
«Մաշկի վրա կարող են լինել հետծննդաբերական ձգվող նշաններ, նկատելի ծակոտիներ, բծեր, կնճիռներ։ Սակայն առողջ մաշկը կարմիր չէ, բորբոքված չէ, չափազանց յուղոտ կամ չոր չէ, հարթ է՝ աննշան ցանով: Այն ձիգ է եւ փայլուն»,- բացատրել է նա:
Մաշկի առողջության վրա ազդում են ոչ միայն գենետիկան եւ առողջական վիճակը, այլեւ սովորությունները: Բժիշկը խորհուրդ է տվել թողնել ծխելը եւ նվազեցնել ալկոհոլի օգտագործումը։ «Ալկոհոլը առաջացնում է դեմքի կարմրություն, դերմատիտ, ռոզացեա, մաշկի վարակներ, փսորիազ», - զգուշացրել է նա:
Բացի այդ, առողջ եւ ձիգ մաշկի համար անհրաժեշտ է քնել օրական առնվազն ութ ժամ եւ պարբերաբար մարզվել: «Ամեն շաբաթ մինչև 150 րոպե չափավոր աերոբիկ վարժություններ արեք, օրինակ՝ արագ քայլք», - ասել է Կալան:
Առողջ մաշկին նպաստում է նաեւ սթրեսի նվազեցումը՝ մեդիտացիայի, յոգայի, սոցիալական ակտիվության, ուլտրամանուշակագույն ճառագայթներից խուսափելու եւ խիստ դիետաներից խուսափելու միջոցով: «Քաշի կրկնվող կորուստը եւ ավելացումը հանգեցնում են մաշկի թուլացման, կնճիռների եւ մաշկի ձգվող նշանների: Ծայրահեղ դիետաները հանգեցնում են նաեւ կարեւոր վիտամինների եւ հանքանյութերի դեֆիցիտի, ինչը վնասում է մաշկին»,- զգուշացրել է վիրաբույժը։
Ի վերջո, Կալան առաջարկել է սննդակարգից բացառել բարձր գլիկեմիկ ինդեքսով սնունդը (բիսկվիթներ, տորթեր, քաղցր ըմպելիքներ), չիփսերը, չափազանց աղի, կծու եւ շատ համեմունքներով ուտեստները:

Doctor lists habits that contribute to glowing skin
In a piece for Times Of India, reproductive health specialist Sadhana Kala of Uppsala University, Sweden, talked about habits that contribute to glowing skin.
Kala noted that healthy skin is not necessarily perfect. "It can have stretch marks after childbirth, noticeable pores, blemishes, wrinkles. But healthy skin is not red, not inflamed, not too oily or dry, smooth with minor rashes. It's firm and glowing," she explained.
Skin health is influenced not only by genetics and health conditions, but also by habits. The doctor recommended giving up smoking and cutting down on alcohol. "Alcohol causes facial redness, dermatitis, rosacea, skin infections and psoriasis," she warned.
In addition, for healthy and firm skin, you need to sleep at least eight hours a night and exercise regularly. "Devote up to 150 minutes each week to moderate aerobic activity, such as brisk walking," Kala said.
Stress reduction through meditation, yoga, social activities, avoiding ultraviolet rays and avoiding rigid diets also contribute to healthy skin. "Repetitive weight loss and gain leads to sagging skin, wrinkles and stretch marks on the skin. Also, extreme diets lead to deficiencies in important vitamins and minerals, which harms the skin," the surgeon warned.