Առողջ մաշկ ունենալու համար բժիշկը խորհուրդ է տալիս հրաժարվել ալկոհոլից, ծխելուց եւ խիստ դիետաներից։
Times Of India-ի համար հոդվածում վերարտադրողական առողջության մասնագետ, Ուփսալայի համալսարանից (Շվեդիա) Սադհանա Կալան պատմել է սովորությունների մասին, որոնք նպաստում են փայլուն մաշկին:
Կալան նշել է, որ առողջ մաշկը պարտադիր չէ, որ կատարյալ լինի։
«Մաշկի վրա կարող են լինել հետծննդաբերական ձգվող նշաններ, նկատելի ծակոտիներ, բծեր, կնճիռներ։ Սակայն առողջ մաշկը կարմիր չէ, բորբոքված չէ, չափազանց յուղոտ կամ չոր չէ, հարթ է՝ աննշան ցանով: Այն ձիգ է եւ փայլուն»,- բացատրել է նա:
Մաշկի առողջության վրա ազդում են ոչ միայն գենետիկան եւ առողջական վիճակը, այլեւ սովորությունները: Բժիշկը խորհուրդ է տվել թողնել ծխելը եւ նվազեցնել ալկոհոլի օգտագործումը։ «Ալկոհոլը առաջացնում է դեմքի կարմրություն, դերմատիտ, ռոզացեա, մաշկի վարակներ, փսորիազ», - զգուշացրել է նա:
Բացի այդ, առողջ եւ ձիգ մաշկի համար անհրաժեշտ է քնել օրական առնվազն ութ ժամ եւ պարբերաբար մարզվել: «Ամեն շաբաթ մինչև 150 րոպե չափավոր աերոբիկ վարժություններ արեք, օրինակ՝ արագ քայլք», - ասել է Կալան:
Առողջ մաշկին նպաստում է նաեւ սթրեսի նվազեցումը՝ մեդիտացիայի, յոգայի, սոցիալական ակտիվության, ուլտրամանուշակագույն ճառագայթներից խուսափելու եւ խիստ դիետաներից խուսափելու միջոցով: «Քաշի կրկնվող կորուստը եւ ավելացումը հանգեցնում են մաշկի թուլացման, կնճիռների եւ մաշկի ձգվող նշանների: Ծայրահեղ դիետաները հանգեցնում են նաեւ կարեւոր վիտամինների եւ հանքանյութերի դեֆիցիտի, ինչը վնասում է մաշկին»,- զգուշացրել է վիրաբույժը։
Ի վերջո, Կալան առաջարկել է սննդակարգից բացառել բարձր գլիկեմիկ ինդեքսով սնունդը (բիսկվիթներ, տորթեր, քաղցր ըմպելիքներ), չիփսերը, չափազանց աղի, կծու եւ շատ համեմունքներով ուտեստները:

Врач перечислила способствующие сияющей коже привычки
В материале для Times Of India специалист по репродуктивному здоровью Садхана Кала из Уппсальского университета (Швеция) рассказала о способствующих сияющей коже привычках.
Кала отметила, что здоровая кожа — не обязательно совершенная. «На ней могут быть растяжки после родов, заметные поры, пятна, морщинки. Но здоровая кожа — не красная, не воспаленная, не слишком жирная или сухая, гладкая с незначительными высыпаниями. Она упругая и сияет», — объяснила она.
На здоровье кожи влияют не только генетика и состояние здоровья, но и привычки. Врач порекомендовала отказаться от курения и сократить употребление алкоголя. «Алкоголь вызывает покраснение лица, дерматиты, розацеа, инфекции кожи, псориаз», — предупредила она.
Помимо этого, для здоровой и упругой кожи нужно спать не менее восьми часов в сутки и регулярно выполнять спортивные упражнения. «Каждую неделю посвящайте до 150 минут умеренным аэробным нагрузкам, например, интесивной ходьбе», — сказала Кала.
Также здоровой коже способствуют уменьшение стресса с помощью медитаций, йоги, социальной активности, избегание ультрафиолетовых лучей и отказ от жестких диет. «Повторяющиеся сброс и набор веса приводят к провисанию кожи, морщинам и растяжкам на коже. Также экстремальные диеты приводят к дефициту важных витаминов и минералов, что вредит коже», — предупредила хирург.
Наконец, Кала предложила исключить из рациона продукты с высоким гликемическим индексом (бисквиты, торты, сладкие напитки), острые блюда, чипсы, слишком соленые блюда и блюда с избытком приправ.