Ապատիան կարող է Ալցհեյմերի հիվանդության տագնապալի ահազանգ լինել որոշ մարդկանց մոտ
Դեմենցիան խնդիրներ է առաջացնում մտածողության, հիշողության եւ դատողությունների հետ, ասվում է WebMD պորտալի նյութում: Համաձայն Ալցհեյմերի հիվանդության ամսագրում հրապարակված նոր հետազոտության՝ ապատիան դառնում է դեմենցիայի զարգացման ընթացքի մաս: Այս ուսումնասիրությունը հատուկ ուշադրություն է դարձրել չափավոր կոգնիտիվ խանգարումներով մարդկանց մոտ ապատիային:
Հետազոտության արդյունքներ
Գիտնականների խումբն ուսումնասիրել է չափավոր կոգնիտիվ խանգարումների ախտորոշմամբ 1092 մարդու։ Հետազոտությանը մասնակցել են մի փոքր ավելի շատ կանայք, քան տղամարդիկ (59 տոկոս), իսկ մասնակիցների միջին տարիքը կազմել է մոտ 72 տարեկան։
8 տարվա ընթացքում հետազոտողները կատարել են մոտ 2900 դիտարկումներ, որոնցում հետազոտության մասնակիցները դիտարկվել են մեկից ինը անգամ, իսկ տիպիկ մասնակիցը դիտարկվել է երկու անգամ:
Ընտանիքի անդամները եւ խնամակալները լրացրել են հարցաթերթիկ, որում հարցեր են եղել տարբեր ախտանիշների, ներառյալ ապատիայի մասին, եւ մասնակիցները մի շարք կոգնիտիվ թեստեր են լրացրել: Այս խմբից 158-ն ունեցել է ապատիա, իսկ 934-ը՝ ոչ։
Ուսումնասիրության ժամանակահատվածում մարդկանց գրեթե մեկ հինգերորդը չափավոր կոգնիտիվ խանգարումներից անցել է Ալցհեյմերի հիվանդության: Մարդկանց խմբի, որոնք ունեցել են ապատիա, 36 տոկոսի մոտ զարգացել է այս հիվանդությունը: Ապատիա չունեցող հիվանդների մոտ միայն 14 տոկոսի մոտ է ախտորոշվել Ալցհեյմերի հիվանդություն։
Հիշողության խանգարման առաջընթացը ապատիա ունեցող մարդկանց մոտ ավելի արագ է եղել, քան այն չունեցողների մոտ: Ապատիա ունեցող հիվանդների մոտ 2,4 անգամ ավելի բարձր է եղել Ալցհեյմերի հիվանդության վերածվելու ռիսկը:
«Չափավոր կոգնիտիվ խանգարումներով տարեց մարդկանց մոտ մենք հայտաբերեցինք, որ ապատիան  եղել է Ալցհեյմերի հիվանդության զարգացման բարձր հավանականության կանխորոշիչ», - ասել է հետազոտության ավագ հեղինակ, բժշկական գիտությունների դոկտոր, հոգեբուժության պրոֆեսոր եւ Մակգովերնի բժշկական կենտրոնի նյարդահոգեբուժական ծրագրի ղեկավար Անտոնիո Տեյշեյրան:
Ապատիան որպես «կարմիր դրոշ»
Նյարդահոգեբուժական ախտանշանները, ինչպիսիք են ապատիան, կարող են առկա լինել չափավոր կոգնիտիվ խանգարումներով հիվանդների մինչեւ 85 տոկոսի մոտ, ինչպես նաեւ հայտնաբերվում են նաեւ Ալցհեյմերի հիվանդության վաղ փուլերում:
Թեյշեյրան ապատիան սահմանել է որպես «հետաքրքրության կորուստ եւ նպատակային վարքագծի նվազում», նշելով, որ այն հաճախ ընթանում է դեպրեսիայի հետ միասին, բայց դրանք նույնը չեն:
«Դեպրեսիան եւ հաշմանդամությունը կարող են ուժեղացնել ապատիան, բայց դեպրեսիա կամ հաշմանդամություն ունեցող ոչ բոլոր մարդիկ են դառնում անտարբեր», - ասել է նա: Եվ ընդհակառակը՝ «ապատիա ունեցող ոչ բոլոր մարդիկ ունեն դեպրեսիա»:
Ալցհեյմերի հիվանդություն եւ դեմենցիա. պատճառներ եւ ախտանիշներ
Ալցհեյմերի հիվանդությունը դեմենցիայի ամենատարածված տեսակն է եւ սովորաբար հանդիպում է 65 տարեկանից բարձր մարդկանց մոտ:
Թեյշեյրայի խոսքով, ընտանիքի անդամների եւ խնամակալների համար կարեւոր ուղերձն այն է, որ «տարեցների մոտ անտարբերությունը կարող է կարմիր դրոշ լինել, որ մարդու մոտ նեյրոդեգեներատիվ վիճակ է զարգանում, ինչպիսին Ալցհեյմերն է»:
Նա հիվանդների խնամողներին խորհուրդ է տվել «բժշկի, հոգեբանի կամ այլ բուժաշխատողի ուշադրությունը հրավիրել, որ հիվանդը դարձել է անտարբեր»: Որովհետեւ ապատիայի առկայությունը «կարող է դրդել հետագա հետազոտության, կամ գոնե ավելի ուշադիր դիտարկմանը»:
Բազմաթիվ գործոններից մեկը
Ալցհեյմերի հիվանդության ասոցիացիայի գիտական ​​ծրագրերի եւ հանրային կապերի ավագ տնօրեն Քլեր Սեքսթոնն ասում է, որ այս հետազոտության ուժեղ կողմերից մեկն այն է, որ պոպուլյացիան զգալիորեն ավելի բազմազան է, քան ապատիայի, չափավոր կոգնիտիվ խանգարումների եւ Ալցհեյմերի հիվանդության վերաբերյալ նախորդ հետազոտություններում պոպուլյացիան:
«Հիմնվելով ուսումնասիրությունների ամբողջության վրա, լիովին հավանական է, որ ապատիան բազմաթիվ գործոններից մեկն է, որոնք ազդում են Ալցհեյմերի հիվանդության դեպքում չափավոր կոգնիտվ խանգարումից մինչեւ դեմենցիա առաջընթացի արագության վրա», - ասել է Սեքստոնը:
Ալցհեյմերի ասոցիացիան նշում է, որ սա «կարեւոր է բժիշկների եւ ընտանիքի անդամների համար»: Այնպիսի ախտանիշի վրա ուշադրությունն, ինչպիսին ապատիան է, «կարող է յուրաքանչյուր մարդու կյանքի որակի պահպանման կամ բարելավման կարեւոր մաս լինել», - ասել է նա:

Апатия может стать тревожным сигналом болезни Альцгеймера у некоторых людей
Деменция вызывает проблемы с мышлением, памятью и рассуждениями, сообщается в материале на портале WebMD. Согласно новому исследованию, опубликованному в Журнале болезни Альцгеймера, апатия становится частью процесса развития деменции. В этом исследовании особое внимание уделялось апатии у людей с умеренными когнитивными нарушениями.
Результаты исследования
Группа ученых изучила 1092 человека с диагнозом умеренных когнитивных нарушений. В исследовании участвовало немного больше женщин, чем мужчин (59%), а средний возраст участников был около 72 лет.
В течение 8-летнего периода исследователи провели около 2900 наблюдений, при этом люди в исследовании наблюдались от одного до девяти раз, типичный участник наблюдался дважды.
Члены семьи и опекуны заполнили анкету, в которой спрашивалось о множестве симптомов, включая апатию, и участники прошли серию когнитивных тестов. Из этой группы у 158 была апатия, у 934 — нет.
За период исследования почти пятая часть людей перешла от умеренных когнитивных нарушений к болезни Альцгеймера. Из тех, у кого была апатия, у 36% развилась эта болезнь. Среди пациентов, у которых не было апатии, только у 14% диагностировали болезнь Альцгеймера.
Прогрессирование нарушений памяти проходило быстрее у людей с апатией по сравнению с теми, у кого ее не было. У пациентов с апатией риск конверсии в болезнь Альцгеймера был в 2,4 раза выше.
«У пожилых людей с умеренными когнитивными нарушениями мы обнаружили, что апатия была предиктором того, что у человека с большей вероятностью разовьется болезнь Альцгеймера», — сказал старший автор исследования Антонио Тейшейра, доктор медицинских наук, профессор психиатрии и руководитель нейропсихиатрической программы в Медицинском центре Макговерна.
Апатия как «красный флаг»
Нейропсихиатрические симптомы, такие как апатия, могут присутствовать у 85% пациентов с умеренными когнитивными нарушениями, а также выявляются на ранних стадиях болезни Альцгеймера.
Тейшейра определил апатию как «потерю интереса и снижение целенаправленного поведения», отметив, что она часто идет рука об руку с депрессией, но это не одно и то же.
«Депрессия и инвалидность могут усиливать апатию, но не все люди с депрессией или инвалидностью становятся апатичными», — сказал он. И наоборот, «не у всех людей с апатией есть депрессия».
Болезнь Альцгеймера и деменция: причины и симптомы
Болезнь Альцгеймера является наиболее распространенным типом деменции и обычно поражает людей старше 65 лет.
По словам Тейшейры, важное сообщение для членов семьи и лиц, осуществляющих уход, заключается в том, что «апатия у пожилых людей может быть ”красным флажком” того, что у человека развивается нейродегенеративное состояние. Такое, как болезнь Альцгеймера».
Он посоветовал людям, занимающимся уходом за пациентом, «довести до сведения врача, психолога или другого медицинского работника то, что пациент стал апатичен». Потому что наличие апатии «может либо побудить к дальнейшему исследованию, либо, по крайней мере, к более тщательному наблюдению».
Один из многих факторов
Клэр Секстон, кандидат наук, старший директор по научным программам и работе с общественностью в Ассоциации болезни Альцгеймера, сказала, что одной из сильных сторон этого исследования является то, что популяция значительно более разнообразна, чем популяции в предыдущих исследованиях апатии, умеренных когнитивных нарушений и болезни Альцгеймера.
«Основываясь на совокупности исследований, весьма вероятно, что апатия является лишь одним из многих факторов, влияющих на скорость прогрессирования от умеренных когнитивных нарушений до деменции при болезни Альцгеймера», — сказал Секстон. Ассоциация болезни Альцгеймера «считает, что это важно для клиницистов и членов семьи». Внимание к такому симптому как апатия «может быть важной частью поддержания или улучшения качества жизни каждого человека», — сказала она.