D վիտամինի հավելումները չեն կանխում երեխաների ոսկորների կոտրվածքները. հետազոտություն
Լոնդոնի Մարիա թագուհու համալսարանի եւ Թ.Չանի անվան հանրային առողջապահության Հարվարդյան դպրոցի ղեկավարությամբ իրականացված խոշոր կլինիկական հետազոտությունը ցույց է տվել, որ D վիտամինի հավելումները չեն ավելացնում երեխաների ոսկորների ամրությունը եւ չեն կանխում կոտրվածքները D վիտամինի դեֆիցիտ ունեցող երեխաների մոտ։ Այսպիսով, ստացված արդյունքները հերքում են լայնորեն տարածված պատկերացումը ոսկորների առողջության վրա D վիտամինի ազդեցության մասին։
Հետազոտության արդյունքները, որը համարվում է ամենամեծն իր տեսակի մեջ, հրապարակվել են The Lancet Diabetes & Endocrinology ամսագրում։
Ներկայացված վիճակագրության համաձայն՝ երեխաների մոտ մեկ երրորդը գոնե մեկ անգամ կոտրվածք է ունենում մինչեւ 18 տարեկանը։
Վերջին տարիներին ավելի մեծ հետաքրքրություն է առաջացնում D վիտամինի հավելումների կիրառման հնարավորությունը ոսկորների ամրությունն ավելացնելու համար։ Սակայն կլինիկական փորձեր, որոնք ոււղված են այն բանին, որ ստուգվի, թե արդյոք D վիտամինի հավելումները կարող են կանխել երեխաների ոսկորների կոտրվածքները, մինչ այժմ չեն կատարվել։
Նոր հետազոտության շրջանակում Մոնղոլիայում ապրող 6-13 տարեկան 8 851 երեխա երեք տարվա ընթացքում ամեն շաբաթ ստացել է D վիտամին։
Մասնակիցների 95,5 տոկոսը ունեցել է D վիտամինի պակաս սկզբնական մակարդակում, եւ հավելումները, որոնք ընդունվել են հետազոտության ընթացքում, բավական արդյունավետ են եղել մինչեւ նորմալ մակարդակ D վիտամինի մակարդակի բարձրացման համար։
Սակայն դրանք չեն ազդել կոտրվածքների հավանականության եւ ոսկորների ամրության վրա, ինչը չափվել է քանակային ուլտրաձայնային հետազոտության օգնությամբ 1 438 մասնակիցների ենթախմբում։

Добавки витамина D не предотвращают переломы костей у детей – исследование
Крупное клиническое исследование, проведенное под руководством Лондонского университета королевы Марии и Гарвардской школы общественного здравоохранения имени Т.  Чана, показало, что добавки витамина D не увеличивают прочность костей и не предотвращают переломы костей у детей с дефицитом витамина D. Таким образом полученные результаты опровергают широко распространенные представления о влиянии витамина D на здоровье костей.
Результаты исследования, считающегося крупнейшим в своем роде, опубликованы в журнале The Lancet Diabetes & Endocrinology.
По приведенной статистике, около трети детей получают хотя бы один перелом в возрасте до 18 лет.
В последние годы все больший интерес вызывает возможность применения добавок с витамином D для повышения прочности костей. Однако клинические испытания, направленные на проверку того, могут ли добавки витамина D предотвратить переломы костей у детей, ранее не проводились.
В рамках нового исследования, в течение трех лет 8 851 школьник в возрасте 6-13 лет, проживающий в Монголии, получал еженедельную пероральную дозу витамина D.
95,5 % участников испытывали дефицит витамина D на исходном уровне, и добавки, принимаемые в ходе исследования, оказались весьма эффективными для повышения уровня витамина D до нормального уровня.
Однако они не повлияли на риск переломов и прочность костей, измеренную с помощью количественного ультразвукового исследования в подгруппе из 1438 участников.