Համաձայն նոր ուսումնասիրության, դեղամիջոցների սկրինինգային համակարգը, որը մոդելավորում է քաղցկեղը՝ օգտագործելով լաբորատորիայում աճեցված հյուսվածքները, որոնք կոչվում են օրգանոիդներ, օգնել է խոստումնալից թիրախ հայտնաբերել ենթաստամոքսային գեղձի քաղցկեղի բուժման ապագա մեթոդների համար:
Cell Stem Cell ամսագրում հրապարակված հետազոտության մեջ գիտնականները ավելի քան 6000 միացություններ են փորձարկել ենթաստամոքսային գեղձի ուռուցքային օրգանոիդների վրա, որոնք ենթաստամոքսային գեղձի քաղցկեղ առաջացնող տարածված մուտացիա են պարունակում: Նրանք նույնականացրել են մեկ միացություն՝ գոյություն ունեցող սրտի դեղամիջոց՝ perhexiline maleate, , որը ազդեցիկ կերպով արգելակում է օրգանոիդների աճը:
Հետազոտողները պարզել են, որ քաղցկեղ առաջացնող մուտացիան օրգանոիդներում առաջացնում է խոլեստերինի աննորմալ բարձր արտադրություն, որը դեղամիջոցը զգալիորեն հակադարձում է:
«Մեր արդյունքները նույնականացնում են գերակտիվ խոլեստերինի սինթեզը որպես խոցելիություն, որը կարող է թիրախավորվել ենթաստամոքսային գեղձի քաղցկեղի մեծ մասի վրա», - ասում է հետազոտության համահեղինակ բժիշկ Թոդ Էվանսը:
«Այս ուսումնասիրությունը նաև ընդգծում է գենետիկորեն հստակ որոշված օրգանոիդների օգտագործման արժեքը քաղցկեղի մոդելավորման և բուժման նոր ռազմավարությունների հայտնաբերման համար», - ավելացրել է հետազոտության համահեղինակ, բժիշկ Շույբինգ Չենը:

Ученые открыли новый возможный метод лечения рака поджелудочной железы
Согласно новому исследованию специалистов, система скрининга лекарств, моделирующая рак с использованием выращенных в лаборатории тканей, называемых органоидами, помогла выявить многообещающую мишень для будущих методов лечения рака поджелудочной железы.
В исследовании, опубликованном в журнале Cell Stem Cell, ученые протестировали более 6000 соединений на своих органоидах опухоли поджелудочной железы, которые содержат распространенную мутацию, вызывающую рак поджелудочной железы. Они идентифицировали одно соединение — существующий сердечный препарат под названием perhexiline maleate, — которое сильно подавляет рост органоидов.
Исследователи обнаружили, что вызывающая рак мутация в органоидах вызывает аномально высокую выработку холестерина, которую препарат в значительной степени обращает вспять.
«Наши результаты идентифицируют гиперактивный синтез холестерина как уязвимость, которая может быть нацелена на большинство видов рака поджелудочной железы», - сказал соавтор исследования доктор Тодд Эванс, заместитель председателя по исследованиям в области хирургии, профессор хирургии Питера Прессмана и член Института терапевтической регенерации органов Хартмана в Вейл Корнелл.
«Это исследование также подчеркивает ценность использования генетически четко определенных органоидов для моделирования рака и открытия новых стратегий лечения», - добавил соавтор исследования доктор Шуйбинг Чен.