«Եվրոպայի դանդաղ մարդասպանը». ինչպե՞ս կանխել բարձր ճնշումը
Հիպերտոնիան կարող է հանգեցնել սրտային հիվանդությունների եւ ինֆարկտի, եթե այն չբուժվի, ուստի բժիշկները հաճախ այն անվանում են «դանդաղ մարդասպան»։
Հիպերտոնիան արյան բարձր ճնշումն է (նույն զարկերակային հիպերտենզիան)։ Եթե չպայքարենք հիպերտոնիայի դեմ, այն կարող է հանգեցնել ինֆարկտի եւ ինսուլտի։
ՄԱԿ տվյալներով՝ հիպերտոնիայով տառապում է մոլորակի ավելի քան մեկ միլիարդ բնակիչ։ ԱՀԿ տվյալներով՝ մարդկանց մոտ կեսը անգամ չգիտի, որ հիպերտոնիա ունի։
Բրիտանիայի սրտաբանական ֆոնդի ավագ բուժքույր Ջուլի Ուորդը Euronews Health-ի հարցազրույցում ասել է. «Դա անհանգստացնում է, որովհետեւ կյանքի համար պոտենցիալ վտանգ է ներկայացնում եւ մնում է աննկատ, որովհետեւ արյան բարձր ճնշման դեպքում հազվադեպ են հանդիպում որեւէ ախտանշաններ։ Կարող են առաջանալ գլխացավ, գլխապտույտ կամ տեսողության մթագնում, բայց սովորաբար դա տեղի է ունենում, եթե ճնշումն առանձնապես բարձր է»։
Մայիսի 17-ին նշվում է Հիպերտոնիայի դեմ պայքարի համաշխարհային օրը։ Փորձագետներն աշխատում են տեղեկացվածության բարձրացման ուղղությամբ, որպեսզի որքան հնարավոր է կանխվի այդ հիվանդությունը։
Արյան բարձր ճնշման դեպքում արյունը ճնշում է արյունատար անոթների պատերը, վկայում է Ամերիկյան սրտաբանական ասոցիացիան։ Այն բնութագրվում է երկու թվերով՝ սիստոլիկ եւ դիաստոլիկ ճնշմամբ եւ չափվում է սնդիկի սյան միլիմետրերով։
Սիստոլիկը ավելի բարձր թիվն է, զարկերակների ճնշումը, երբ սիրտը այնտեղ արյուն է մղում, իսկ դիաստոլիկը ավելի ցածրն է, երբ սիրտը «թուլանում» է զարկերի արանքում։
Մեծ Բրիտանիայի առողջապահության ազգային ծառայության (NHS) տվյալներով՝ «արյան բարձր ճնշումն» այն է, երբ այդ ցուցանիշները գերազանցում են 140/90-ը։ 120/80-ից 140/90-ն արդեն «բարձր» ճնշում է։
Ռիսկի գործոններից են մեծ տարիքը, հիպերտոնիա ունեցող հարազատների առկայությունը եւ ավելորդ քաշը։
Հիպերտոնիայի առաջացման վրա կարող են ազդել նաեւ կենսակերպը՝ ծխելը, ալկոհոլի օգտագործումը, աղի ավելցուկը եւ անբավարար ֆիզիկական ակտիվությունը։
Ռիկարդո Լադեյրաս Լոպեսը սրտաբան է Պորտուի համալսարանից, նա ասում է, որ սթրեսը հիպերտոնիայի առաջացման գործոններից մեկն է։
Քրոնիկական հիվանդությունները՝ դիաբետ, երիկամների հիվանդություններ, նույնպես կարող են բարձրացնել դրա առաջացման հավանականությունը։
Ռիսկի գործոններն են մեծ տարիք, ավելորդ քաշ, ծխելը, ալկոհոլ, աղի ավելցուկ, անբավարար ֆիզիկական ակտիվություն եւ սթրես։
Մարդկանց մեծ մասը, որոնք արյան բարձր ճնշում ունեն, որեւէ ախտանշան չեն ունենում, բայց այն կարող է վնասել ներքին օրգանները։
«Արյան բարձր ճնշումը բոլոր ինֆարկտների եւ ինսուլտների գրեթե կեսի պատճառն է Մեծ Բրիտանիայում։ Դա իսկապես լուրջ խնդիր է»,- ասում է Ջուլի Ուորդը։
Այն երկար ժամանակ կարող է անախտանշան լինել, բայց ի վերջո հանգեցնել ինֆարկտի կամ ինսուլտի։
Դոկտոր Լոպեսի խոսքով՝ հիպերտոնիան սիրտ-անոթային հիվանդությունների առաջացման գլխավոր գործոններից է։ Այն կարող է հանգեցնել նաեւ այլ լուրջ խնդիրների, ինչպիսին են երիկամային անբավարարությունը, տեսողության թուլացումը, սրտային անբավարարությունը։ Հիպերտոնիան անվանում են նաեւ «դանդաղ մարդասպան», որովհետեւ այն կարող է տարիներ ընթանալ առանց ախտանշանների եւ հանգեցնել լուրջ բարդությունների, եթե չբուժվի»։
Եվրոստատի տվյալներով՝ արյան ճնշումը բարձր է ԵՄ բնակիչներ մոտ մեկ քառորդի մոտ։
Այդ տվյալների համաձայն՝ Խորվաթիայում ոչ միայն բարձր է հիպերտոնիայիով հիվանդների թիվը, այլեւ 2014-2019թթ. նկատվել է այդ թվի աճ։
Անա  Իվիչեւիչ Ուգերնիկ, Խորվաթիայի հանրային առողջապահության ինստիտուտ. «Թեեւ մենք չենք կարող վստահաբար ասել Խորվաթիայում դեպքերի ավելացման ստույգ պատճառները 2014-2019թթ., հիպերտոնիան հանրային առողջապահության ամենանշանակալի խնդիրներից է երկրում»։
Նրա իրականացրած եւ 2023թ. հրապարակված հետազոտությունը ցույց է տվել, որ Խորվաթիայում նկատվել է հիպերտոնիայի տարածվածության աճ։
«Խորվաթ բնակչության ծերացման հետ կապված՝ մենք սպասում ենք դրա տարածման հետագա աճ ապագայում»,- ասել է նա։
«Կարելի է շատ բան անել, եւ առաջին հերթին դա վերաբերում է կենսակերպին»,- ասում է Ջուլի Ուորդը՝ ավելացնելով, որ «դա անհնար է լիովին կանխել. հիպերտոնիան կարող է հայտնվել 65-ն անց յուրաքանչյուր մարդու մոտ, քանի որ դա «ծերության հիվանդություն է»։
Օգնել կարող են ծխելուց հրաժարվելը, ալկոհոլը սահմանափակելը, աղի ավելորդ օգտագործումից հրաժարվելը եւ առողջ սնունդը՝ թարմ մթերքներով։
Հետազոտությունները ցույց են տվել, որ միջերկրածովյան դիետան կարող է իջեցնել հիպերտոնիայի առաջացման ռիսկը։ Փորձագետների խոսքով՝ մարդիկ պետք է նաեւ զբաղվեն սպորտով եւ առողջ քաշ պահեն։
Շատ կարեւոր է պայքարը սթրեսի դեմ, ավելացնում է Լադեյրաս Լոպեսը, ինչպես նաեւ բժշկին կանոնավորապես այցելելը։
Կանխարգելումը.  ծխելուց հրաժարում, ալկոհոլի օգտագործման սահմանափակում, ավելորդ աղից հրաժարում, առողջ սնունդ, օրինակ՝ միջերկրածովյան դիետա։
Ջուլի Ուորդը, որը վստահության հեռախոսով պատասխանում է հարցերին, ասում է, որ Բրիտանական սրտաբանական ֆոնդը ստանում է շատ հարցեր արյան բարձր ճնշման մասին. «Մենք ջանում ենք պացիենտներին հնարավորություն տալ լուծել այդ հարցը տնային պայմաններում։ Օրինակ՝ կարելի է ունենալ ճնշումը չափելու սարք եւ օրագիր պահել՝ հետեւելու համար դինամիկային, ինչպես նաեւ խոսել բժշկի հետ կենսակերպի հնարավոր փոփոխությունների մասին։
Կան դեղեր, որոնք օգնում են իջեցնել ճնշումը։ Ամենագլխավորը «սեփական թվերն իմանալն է»։
Ռիկարդո Լոպեսը ընդգծում է, որ դա գլոբալ խնդիր է։ Այս տարի ուղեցույցները կթարմացվեն Եվրոպական սրտաբանների ասոցիացիայի կողմից։
«Ծերանալը ռիսկի գործոններից է։ Կարեւոր է նկատի ունենալ նաեւ ուրբանիզացիան եւ կենսակերպի փոփոխությունները, որովհետեւ դրանք հանգեցնում են ֆիզիկական ակտիվության նավզման եւ մշակված մթերքների օգտագործման ավելացման, ինչպես նաեւ սթրեսի մակարդակի բարձրացման, եւ դրա դեմ պետք է պայքարել»։

‘Silent killer’ of Europe: How to prevent high blood pressure?
Hypertension, while common, can lead to heart disease and stroke if unmanaged, leading medics to often refer to it as a "silent killer," Euronews Health reported.
Hypertension, which is also known as high blood pressure, is a common condition that affects an estimated one in three people globally, but if left untreated, it can lead to heart attack and stroke.
It’s a number that has doubled in the last two decades, with nearly half of people with the condition unaware of it, the World Health Organization (WHO) said last year.
"It's a concern because it's a potentially life-threatening condition, and it largely goes unnoticed because when you have high blood pressure, you rarely have any symptoms," Julie Ward, a senior cardiac nurse at the British Heart Foundation (BHF), told Euronews Health.
"You might get the odd headache, a bit of dizziness or a bit of blurred vision, but that's usually if the high blood pressure is quite severe," she added.
May 17 marks World Hypertension Day, as experts work to raise awareness about how people can prevent and manage the condition..
High blood pressure is when the “force of your blood pushing against the walls of your blood vessels is consistently too high,” according to the American Heart Association.
It is recorded with two numbers measuring systolic and diastolic pressure.
Systolic pressure, the higher number, is the pressure in your arteries when your heart pumps blood, while diastolic pressure, the lower number, is the force when your heart relaxes between heartbeats.
High blood pressure, according to the UK's National Health Service (NHS), is when those numbers are higher than 140/90 millimeters of mercury (mmHg) when taken at a pharmacy or medical clinic. But anything above 120/80 mm Hg is considered elevated.
Some common risk factors for hypertension include getting older, having family members with hypertension, and being overweight.
It can also be impacted by lifestyle factors such as smoking, drinking too much alcohol, eating too much salt, or not getting enough exercise.
Ricardo Ladeiras Lopes, a cardiologist and assistant professor with the University of Porto’s faculty of medicine, said that stress is another common risk factor for hypertension.
Chronic conditions such as diabetes and kidney disease can also increase the risk of it.
Most people with high blood pressure do not have any symptoms, but excess pressure on the arteries can damage your organs.
"High blood pressure does actually account for nearly half of all heart attacks and strokes in the UK. That's a really significant problem," said Ward.
Ladeiras Lopes, who is also a fellow of the European Society of Cardiology, said hypertension is "a major risk factor for cardiovascular diseases, [including] heart attacks and strokes."
"It also can lead to other serious health issues, like kidney failure, vision loss, heart failure. Then the thing about hypertension is that it's also commonly referred to as the 'silent killer' [because] it can exist without noticeable symptoms for years and could lead to severe complications if left untreated," he said.
Nearly a quarter of people in the European Union have high blood pressure, according to figures from Eurostat, the statistical arm of the bloc.
The number of people with high blood pressure varies across EU states, ranging from 37 per cent of people in Croatia to 12 percent of people in Ireland, according to the most recently available data.
According to the data, as well as being the worst hit, Croatia also saw a large increase in the number of people with hypertension between 2014 and 2019.
"Although we can not be sure of exact reasons for the increase in reported hypertension data for Croatia between 2014 and 2019, hypertension is one of the most significant public health problems in Croatia," said Ana Ivičević Uhernik from the Croatian Institute for Public Health, referring to the increase in reported high blood pressure shown in the European Health Interview Survey.
A study led by Ivičević Uhernik and published last year found there was a high prevalence of hypertension in Croatia, and “a significant, although smaller than expected, proportion of undiagnosed hypertension”.
"Due to the ageing of the Croatian population and increase in the prevalence of obesity, we expect a further increase in the prevalence of hypertension in the future," she told Euronews Health.
Meanwhile, according to Blood Pressure UK, around one in three adults has high blood pressure in England in line with the global average.
"There's lots of things you can do, and it's usually lifestyle-related," says Ward, adding, however, that people "can't prevent it totally because everybody over the age of 65 could potentially get high blood pressure because it is an ageing disease".
Lifestyle changes such as not smoking, reducing alcohol intake, not adding extra salt to food, and eating a healthy diet with fresh food can help.
Studies have also shown that a Mediterranean-style diet rich in fresh vegetables, healthy fats, and fish can reduce the risk of hypertension. People should also exercise and maintain a healthy weight, experts say.
"Stress management in our daily busy life is really important," added Ladeiras Lopes, as well as regular monitoring.
Ward, who also answers questions as part of the British Heart Foundation’s helpline, said they get a "very significant amount of queries around high blood pressure".
"We try and empower the patients to manage it themselves at home," she said, such as by getting a blood pressure machine and keeping a diary to see when it goes up as well as speaking to a doctor to talk about potential lifestyle changes.
There are also medications available to help people manage high blood pressure.
Most importantly you should "know your numbers," she said.
Ladeiras Lopes said that it’s a "global concern," adding that the hypertension guidelines from the European Society of Cardiology are set to be updated this year.
"Ageing is a risk factor. It's also important to consider urbanisation and lifestyle changes. Because they lead to reduced physical activity and increased consumption of processed foods and also higher levels of stress," he said, which should be addressed.