Նշվել են գիշերվա քնին խանգարող վնասակար սովորությունները
Երեկոյան ժամերին քնի նորմալ որակի ապահովման համար պետք է ձեռնպահ մնալ ալկոհոլի օգտագործումից, կծու եւ քաղցր սննդից, ինչպես նաեւ կարդիոմարզումներից։ Այս մասին Daily Mail պարբերականին պատմել է Մաունթ Սինայի (ԱՄՆ) Բժշկական դպրոցի քնի բժշկության ամբիոնի դոցենտ Անկիտ Փարեկհը։
Բժշկի խոսքով՝ ուշ ժամին սնունդ ընդունելը (երեկոյան ութից հետո) կարող է դառնալ քաշն ավելացնելու եւ ճարպակալման վտանգը մեծացնելու պատճառ։ Ոչ ճիշտ ընթրիքը նույնպես կարող է վատացնել քունը։ Փարեկհը բացատրել է, որ կծու կամ յուղոտ սննդի օգտագործումը քնելուց մի քանի ժամ առաջ կարող է հանգեցնել ստամոքսի խանգարման, որը հայտնի է որպես այրոց։ Բանն այն է, որ սնունդն ընդունելուց հետո չափից ավելի վաղ պառկած դիրքի անցնելը նպաստում է այն բանին, որ ստամոքսի պարունակությունն անցնում է կերակրափող եւ առաջանում են կլինիկական ախտանշաններ՝ բխկոց, ցավ եւ այրոց կրծքում։
Քնելուց մի քանի ժամ առաջ նաեւ խորհուրդ է տրվում հրաժարվել քաղցրից եւ ալկոհոլից։ Այդ մթերքները եւ ըմպելիքները խթանող ազդեցություն ունեն, ինչը կարող է դժվարացնել քնելն ու հանգեցնել հաճախակի արթնացումների գիշերը։ Այդ պատճառով Փարեկհը խորհուրդ է տալիս հրաժարվել սուրճից։ Նրա խթանող, «առույգացնող» էֆեկտը երկարատեւ է, այն պահպանվում է օգտագործելուց հետո մոտ վեց ժամ։
Բժիշկն ընդգծել է, որ  երեկոյան ժամը յոթից հետո անհրաժեշտ է ֆիզիկական ակտիվություն պահպանել։ Մասնավորապես, պետք է խուսափել կարդիոմարզումներից՝ պարապմունքներ, որոնք ուղղված են սիրտ-անոթային համակարգի ամրապնդմանը։ Վազքը, լողը, հեծանիվ վարելը եւ ինտենսիվ աերոբիկան բարձրացնում են սրտի զարկերի հաճախակիությունը եւ մարմնի ջերմաստիճանը, ինչը դրական անդրադարձ է ունենում ընդհանրապես առողջության վրա, բայց կարող է դժվարացնել քնելը։

Названы вредные привычки, ухудшающие ночной сон
В вечернее время для обеспечения нормального качества сна стоит воздержаться от употребления алкоголя, острой и сладкой пищи, а также выполнения кардиотренировок. Об этом изданию Daily Mail рассказал доцент кафедры медицины сна при Медицинской школе Маунт-Синай (США) Анкит Парекх.
По словам врача, поздний прием пищи (после восьми вечера) может стать причиной увеличения веса и повышения риска ожирения. Неподходящий ужин также способен ухудшить сон. Парекх объяснил, что употребление острой или жирной пищи за несколько часов до сна может привести к расстройству желудка, известному как изжога. Дело в том, что слишком ранний переход в положение лежа после приема пищи способствует забросу содержимого желудка в пищевод и появлению клинических симптомов — отрыжки, боли и жжения в груди.
За несколько часов до сна также рекомендуется отказаться от сладкого и алкоголя. Такие продукты и напитки обладают стимулирующим действием, которое может затруднить засыпание и привести к частым ночным пробуждениям. По этой причине Парекх советует воздержаться и от кофе. Его стимулирующий, «бодрящий» эффект длится долго — он сохраняется в течение примерно шести часов после употребления.
Доктор подчеркнул, что после семи часов вечера необходимо соблюдать физический покой. В частности, нужно избегать кардиотренировок — занятий, направленных на укрепление сердечно-сосудистой системы. Бег, плавание, езда на велосипеде и интенсивная аэробика повышают частоту сердечных сокращений и температуру тела, что положительно сказывается на здоровье в целом, но может затруднять засыпание.