The Conversation. Առողջ սնվելու մոլուցքը կարող է հանգեցնել օրթորեքսիայի
Վերամշակված (արդյունաբերական) մթերքներից ամբողջությամբ հրաժարվելու ձգտումը կարող է հանգեցնել ֆիզիկական առողջության վատթարացման և օրթորեքսիայի զարգացման: Այս մասին The Conversation-ին հայտնել են Յորքի Սենթ Ջոնի համալսարանի (Մեծ Բրիտանիա) սպորտի և վարժությունների հոգեբանության բաժնի գիտնականները։
Հոգեբանները բացատրել են, որ օրթորեքսիան հոգեկան խանգարման մի տեսակ է, որի ժամանակ մարդը տարված է միայն օրգանական մթերքներով։ Միևնույն ժամանակ, «վնասակար» կատեգորիան հաճախ ներառում է ինչպես գերմշակված մթերքները (արագ սնունդ, հաց, հրուշակեղեն), այնպես էլ նվազագույն մշակված մթերքները (պահածոներ, մրգերի և բանջարեղենի պահածոներ, չոր մրգեր):
Ըստ Յորքի Սենտ Ջոնի համալսարանի մասնագետների, օրթորեքսիայի և անօրեքսիայի հիմնական տարբերությունը ոչ թե սկզբունքորեն ամբողջ սննդամթերքի, այլ անառողջ սննդի և դրանց սպառման հնարավոր հետևանքների իռացիոնալ վախն է: Խիստ սննդակարգից նույնիսկ աննշան շեղումները կարող են օրթորեքսիա ունեցող մարդու մոտ մեղավորության և անհանգստության պատճառ դառնալ, ինչը կարող է վնասել նրա հոգեկանին:
Ֆիզիկական առողջությունը նույնպես տուժում է, քանի որ օրթորեքսիան հաճախ ուղեկցվում է անընդհատ մարզվելու ցանկությամբ և սահմանափակելու այնպիսի սննդանյութերի ընդունումը, ինչպիսիք են ճարպերն ու ածխաջրերը: Այդ իսկ պատճառով, ճիշտ սնվելու նկատմամբ չափից ավելի պարտավորվածությունը հանգեցնում է քնի որակի նվազմանը, վատ տրամադրությանը, էներգիայի մակարդակի նվազմանը, ապատիայի և ուղեղի աշխատանքի վատթարացմանը:

The Conversation: obsessing over healthy eating can lead to orthorexia
The desire to completely avoid processed (industrial) foods can lead to poor physical health and the development of orthorexia. This was told to The Conversation by researchers from the Department of Sport and Exercise Psychology at York St. John's University (UK).
Psychologists explained that orthorexia is a type of mental disorder in which a person is obsessed with the desire to eat only environmentally friendly products. In this case, the category of "harmful" often includes both ultra-processed products (fast food, bread, confectionery) and minimally processed (canned food, canned fruits and vegetables, dried fruit).
According to experts at York St. John University, the main difference between orthorexia and anorexia is the irrational fear of unhealthy foods and the potential consequences of eating them, rather than all food in principle. Even a slight deviation from a strict diet causes guilt and anxiety in a person with orthorexia, which damages the psyche.
Physical health also suffers, as orthorexia is often accompanied by a desire to constantly exercise and limit the intake of nutrients such as fats and carbohydrates. For this reason, an excessive preoccupation with proper nutrition leads to poor sleep quality, low mood, decreased energy levels, apathy and impaired brain function.