5 տարի առաջ կրծքագեղձի քաղցկեղի 4-ր փուլը հայտնաբերում էինք 30-35 % դեպքերում, հիմա այդ շեմը հասել է 15 %-ի. Գյոքչյան
4 հոկտեմբերի, 2024  13:13
Ամբողջ աշխարհում, ինչպես նաեւ Հայաստանում կրծքագեղծի քաղցկեղը կանանց մոտ գրավում է առաջին տեղը. մենք տարեկան ունենում ենք 1000-1400 նոր հայտնաբերված դեպքեր: Այս մասին, այսօր՝ հոկտեմբերի 4-ին, մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշեց ԱՆ ուռուցքաբանության գծով խորհրդատու Հայկուհի Գյոքչյանը:
«Վերջին տարիներին իրազեկվածության, սկրինինգի շնորհիվ վաղ հայտնբերումը բավական մեծացել է: Եթե 5 տարի առաջ մենք կրծքագեղձի քաղցկեղի 4-ր փուլը հայտնաբերում էինք 30-35 տոկոս դեպքերում, ապա հիմա այդ շեմը իջել է մինչեւ 15 տոկոս»,-ասաց նա:
Գյոքչյանը թվարկեց մի քանի ծրագրեր, որոնք նպաստում են այդ նվազմանը. «Դա 2019 թվականից անվճար վիրահատություններն են ամբողջ Հայաստանում ուռուցքաբանության լիցենզիա ունեցող հիվանդանոցներում, դա «Տրաստուզումաբ» դեղի ծրագիրն է, որը համարվում է թանկարժեք դեղ կրծքագեղծի քաղցկեղի հիվանդացությամբ կանանց մոտ: Այդ դեղը եւս անվճար մեկ տարվա ընթացքում 17 ներարկում ստանում է կինը պետպատվերի շրջանակներում: Այդ դեղի մի սրվակի արժեքը մոտ հազար դոլար է: 5 տարի առաջ դա 1500-2000 դլար էր եւ 15-20 կնոջից միայն մեկը կարող էր ձեռք բերել այն եւ բուժում ստանալ: 2020-ի մարտից մինչ օրս 937 կին անվճար ստացել է այդ դեղը»,-ասաց բժշկուհին՝ հավելելով, որ այդ դեղն ընդունելուց հետո կինը համարվում է առողջ եւ լիարժեք վերադառնում է հասարակություն, քաղցկեղը 2-րդ փուլից չի անցնցում 3-րդ կամ 4-րդ փուլ:

Во всем мире, а также в Армении рак молочной железы занимает первое место в ряду болезней женщин. У нас регистрируются 1000-1400 новых случаев в год. Об этом заявила во время пресс-конференции 4 октября консультант по линии онкологии Министерства здравоохранения Армении Айкуи Гекчян.
«Благодаря осведомленности и скринингу за последние годы, значительно возрос процесс раннего выявления болезни. Если 5 лет назад мы выявляли 4-ю стадию рака молочной железы в 30-35% случаев, то сейчас этот порог снизился до 15%», - заявила Гекчян. Она перечислила несколько программ, которые способствуют этому сокращению. «Это бесплатные операции с 2019 года в больницах с онкологической лицензией по всей Армении, это программа препарата «Трастузумаб», который считается дорогим препаратом и предназначен для женщин с раком молочной железы. В рамках госзаказа женщины бесплатно получают 17 уколов этого лекарства в течение года. Флакон этого препарата стоит около 1000 долларов. 5 лет назад это стоило 1500-2000 долларов и купить его могла только 1 из 15-20 женщин. С марта 2020 года по настоящее время 937 женщин получили это лекарство бесплатно», - сказала врач, добавив, что после приема данного препарата женщина считается здоровой и полностью возвращается в общество, рак не переходит со 2-й в 3-4 стадии.