5 տարի առաջ կրծքագեղձի քաղցկեղի 4-ր փուլը հայտնաբերում էինք 30-35 % դեպքերում, հիմա այդ շեմը հասել է 15 %-ի. Գյոքչյան
4 հոկտեմբերի, 2024  13:13
Ամբողջ աշխարհում, ինչպես նաեւ Հայաստանում կրծքագեղծի քաղցկեղը կանանց մոտ գրավում է առաջին տեղը. մենք տարեկան ունենում ենք 1000-1400 նոր հայտնաբերված դեպքեր: Այս մասին, այսօր՝ հոկտեմբերի 4-ին, մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշեց ԱՆ ուռուցքաբանության գծով խորհրդատու Հայկուհի Գյոքչյանը:
«Վերջին տարիներին իրազեկվածության, սկրինինգի շնորհիվ վաղ հայտնբերումը բավական մեծացել է: Եթե 5 տարի առաջ մենք կրծքագեղձի քաղցկեղի 4-ր փուլը հայտնաբերում էինք 30-35 տոկոս դեպքերում, ապա հիմա այդ շեմը իջել է մինչեւ 15 տոկոս»,-ասաց նա:
Գյոքչյանը թվարկեց մի քանի ծրագրեր, որոնք նպաստում են այդ նվազմանը. «Դա 2019 թվականից անվճար վիրահատություններն են ամբողջ Հայաստանում ուռուցքաբանության լիցենզիա ունեցող հիվանդանոցներում, դա «Տրաստուզումաբ» դեղի ծրագիրն է, որը համարվում է թանկարժեք դեղ կրծքագեղծի քաղցկեղի հիվանդացությամբ կանանց մոտ: Այդ դեղը եւս անվճար մեկ տարվա ընթացքում 17 ներարկում ստանում է կինը պետպատվերի շրջանակներում: Այդ դեղի մի սրվակի արժեքը մոտ հազար դոլար է: 5 տարի առաջ դա 1500-2000 դլար էր եւ 15-20 կնոջից միայն մեկը կարող էր ձեռք բերել այն եւ բուժում ստանալ: 2020-ի մարտից մինչ օրս 937 կին անվճար ստացել է այդ դեղը»,-ասաց բժշկուհին՝ հավելելով, որ այդ դեղն ընդունելուց հետո կինը համարվում է առողջ եւ լիարժեք վերադառնում է հասարակություն, քաղցկեղը 2-րդ փուլից չի անցնցում 3-րդ կամ 4-րդ փուլ:

Specialist: 5 years ago, stage 4 breast cancer was detected in Armenia in 30-35% of cases but now that threshold has dropped to 15%
October 4, 2024  13:13
All over the world, as well as in Armenia, breast cancer takes the first place among women; we have 1,000-1,400 new cases diagnosed annually. Haykuhi Gyokchyan, consultant on oncology of the Ministry of Health of Armenia, told this to a press conference Friday.
"Due to awareness and screening, early detection has increased considerably [in Armenia] in recent years. If five years ago we detected the fourth stage of breast cancer in 30-35 percent of cases, now that threshold has dropped to 15 percent," Gyokchyan said.
Also, she listed several programs that contribute to that reduction.
"It's the free surgeries since 2019 in hospitals with oncology licenses all over Armenia; it's the Trastuzumab drug program, which is considered an expensive drug for women with breast cancer. Also, the women receive 17 injections of that medicine for free within a year within the framework of the state funding. A vial of that drug costs about a thousand [US] dollars. Five years ago it was 1,500-2,000 dollars, and only one out of 15-20 women [in Armenia] could buy it and receive treatment. From March 2020 until now, 937 women [in the country] have received this medicine for free," said the doctor.
Gyokchyan added that after taking this medicine, a woman is considered healthy, she fully returns to society, and the cancer does not go from the 2nd stage to the 3rd or 4th stage.