Գիտնականները պարզել են այն տարիքը, երբ դեռահասներն ավելի հաճախ են սկսում ծխել
Յուրաքանչյուր երկրորդ դեռահասը առաջին ծխախոտը ծխել է 11-13 տարեկանում։ Այսպիսի եզրակացության են եկել Սարատովի պետական բժշկական համալսարանի գիտնականները ավագ դասարանցիների վարքային առանձնահատկությունների ակնթարթային համալիր հետազոտության ընթացքում, որին մասնակցել է 15-17 տարեկան 1 300 մարդ։ Հետազոտության բաժիններից մեկը նվիրված էր ծխախոտ ծխելու տարածվածության բնութագրերին եւ հաճախակիությանը։
Ինչպես «ՌԻԱ Նովոստիին» պատմել է Սարատովի պետական ​​բժշկական համալսարանի ընդհանուր հիգիենայի եւ էկոլոգիայի ամբիոնի պրոֆեսոր Յուլյա Ելիսեեւան, չնայած այն հանգամանքին, որ ծխել սկսելու տարիքը տարբեր է եղել, տղաները առաջին անգամ ծխախոտ ծխել փորձում են միջինը 10,9 (պլյուս/մինուս 1.3 տարի) տարեկանում, իսկ աղջիկները՝ 12,7 (պլյուս/մինուս 1.8 տարի):
Բացի այդ, ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ այս տարիքում ավագ դպրոցի աշակերտների 56 տոկոսը փորձել է ծխել:
«Ավագ դպրոցներում ծխախոտի ծխելու կանխարգելման վրա աշխատելը շատ ուշ է։ Տեղին է սկզբում խոսել այս մասին»,- նշել է պրոֆեսորը։
Ելիսեեւայի խոսքով՝ պետք է ուշադրություն դարձնել վաղ ծխելու անուղղակի պատճառներին։ Այս վնասակար սովորության ձեւավորման վրա էական ազդեցություն ունեն ընտանիքի ծխողները։ Ինչպես ցույց է տվել հետազոտությունը, դա ամենից հաճախ վերաբերում է հայրերին. որդիները նրանց օրինակին հետեւում են դեպքերի 39,7 տոկոսում, իսկ աղջիկները՝ 36,2%։
«Երեխաների եւ դեռահասների համար սովորական է մտերիմ մարդկանց կրկնօրինակելը, հատկապես հորը, եթե նա հեղինակավոր դիրք է զբաղեցնում ընտանիքում»,- ավելացրել է պրոֆեսորը։ Միաժամանակ նա հորդորել է ծնողներին երեխաներին սովորեցնել հրաժարվելու արվեստը։ «Երեխան չպետք է վախենա «ոչ» ասելուց, երբ առաջարկվում է առաջին ծխախոտը։ Նա պետք է կարողանա հիմնավորել իր մերժումը. օրինակ՝ «Ես չեմ ուզում ծխել ոչ այն պատճառով, որ ես մայրիկի տղա եմ, պարզապես չեմ ուզում դեղին ատամներ ունենալ»,- նշել է պրոֆեսորը։
Հորնի հարցաշարի օգտագործմամբ դեռահասների մոտ ծխելու վարքագծի ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ մեծամասնությանը բնորոշ է «աջակցության» տեսակը, որի դեպքում ծխախոտը դառնում է մի տեսակ փրկություն անհանգիստ իրավիճակներում՝ օգնելով նվազեցնել սթրեսի մակարդակը, հաղթահարել նյարդայնությունը եւ շփոթմունքը:
Երկրորդ ամենատարածված տեսակը «թուլանալն» է, որը թույլ է տալիս «հավելյալ հաճույք» ստանալ ծխախոտից։
Ֆագերստրեմի թեստի արդյունքները Սարատովի գիտնականներին թույլ են տվել պարզել, որ 15-17 տարեկան հետազոտված ծխող դեռահասների մեծամասնությունը թույլ կախվածություն ունի նիկոտինից։
«Միեւնույն ժամանակ, ոչ թե ավանդական, այլ էլեկտրոնային սիգարետներ ծխելը, որոնք գրավում են երիտասարդներին իրենց անուշաբույրությամբ եւ իբր անվտանգությամբ, ավելի տարածված է դառնում ավագ դպրոցի աշակերտների շրջանում: Սակայն էլեկտրոնային ծխախոտները պարունակում են բազմաթիվ վնասակար քիմիական նյութեր: Ինչպես ծխախոտի անալոգները, դրանք արտանետում են թունավոր նյութեր»,- ընդգծել է Ելիսեեւան։

Scientists have established the age when teenagers are most likely to start smoking
Every second teenager smoked his first cigarette at the age of 11-13. This was the conclusion reached by scientists from the SSMU in the course of a one-stage comprehensive study of behavioral characteristics of high school students, which involved 1300 people aged 15 to 17 years. One of the sections of this study was devoted to the characterization and frequency of tobacco smoking prevalence.
Yulia Eliseeva, professor of the Department of General Hygiene and Ecology at the V. I. Razumovsky Saratov State Medical University, told RIA Novosti that although the age of smoking initiation varies, boys try a cigarette for the first time at an average age of 10.9 (plus/minus 1.3 years), while girls - at 12.7 (plus/minus 1.8 years).
In addition, the study found that 56% of high school seniors had already tried smoking by that age.
“It's too late to engage in tobacco prevention in high school; the train leaves much earlier. It is appropriate to talk about it already in the “elementary school”, - said the professor.
According to Eliseeva, it is necessary to pay attention to the indirect causes of early smoking. Smoking family members have a significant influence on the formation of this addiction. As the study showed, most often it concerns fathers: sons follow their example in 39.7% of cases, and girls - in 36.2%.
“Children and adolescents are characterized by the “mirroring” of close people, especially the father, if he occupies an authoritative position in the family,” the professor added.
The study of smoking behavior in adolescents on the questionnaire Horn showed that the majority is characterized by the type of “support”, in which the cigarette becomes a kind of salvation in situations of anxiety, helping to reduce stress levels, cope with nervousness and overcome shyness.
The second most common is the “relaxation” type, which allows for “extra pleasure” from tobacco.
The results of the Fagerström test allowed Saratov scientists to determine that the majority of surveyed smoking teenagers 15-17 years old have a weak dependence on nicotine.