LinkedIn-ի հիմնադիր Ռիդ Հոֆմանը եւ քաղցկեղի հետազոտող եւ «բոլոր հիվանդությունների կայսր» Սիդհարթհա Մուքերջին դարձել են Manas AI սթարտապի համահիմնադիրներ, որը դեղամիջոցներ է մշակում արհեստական բանականության հիման վրա, գրել է TechCrunch-ը։
Հոֆմանը իր նոր՝ «Սուպերգործակալություն» գրքի շնորհանդեսի ժամանակ ասել է, որ ManasAI-ը հավաստիացնում է, որ արհեստական բանականության միջոցով մոլեկուլներ է նախագծելու՝ այնուհետեւ դրանք լաբորատորիայում փորձարկելու համար։ Ընկերությունը նաեւ նշել է, որ կօգտագործի Microsoft-ի Azure ամպային հաշվողական հարթակը եւ Microsoft-ի «արհեստական բանականության խոր փորձաքննությունը» նոր դեղամիջոցներ մշակելու համար: Հոֆմանը սերտ կապեր ունի Microsoft-ի հետ, որը ձեռք է բերել LinkedIn ընկերությունը խոշոր գործարքի արդյունքում 2016թ.:
Ընկերությունը, որն ի սկզբանե կենտրոնանալու է կրծքագեղձի, շագանակագեղձի եւ լիմֆոմայի քաղցկեղի բուժման վրա, հանգանակել է 24,6 մլն դոլարի ֆինանսավորում Hoffman, General Catalyst եւ Greylock ընկերություններից:
Սակայն Manas AI-ի կապիտալ ներդրումները «համեստ են՝ որոշ այլ ստարտապերի համեմատ, որոնք փորձում են արհեստական բանականության մոդելներ օգտագործել նոր դեղամիջոցներ մշակելու համար:
Անցյալ տարի Xaira-ն, որը հայտարարել էր, որ պատրաստ է սկսել դեղերի մշակումը, սկսել է նախագիծը՝ 1 մլրդ դոլար հսկայական նախնական ֆինանսավորմամբ:
Treeline Biosciences-ը եւս մեկ ընկերություն է, որն օգտագործում է արհեստական բանականությունը դեղամիջոցներ մշակելու համար, որն անցյալ տարի ներգրավել է 422 մլն դոլար, տեղեկացրել է Endpts-ը:

January 29, 2025  10:38
LinkedIn founder Reid Hoffman and Siddhartha Mukherjee, cancer researcher and author of the book “The Emperor of All Maladies,” have co-founded an AI-powered drug discovery startup, Manas AI, reports TechCrunch.
Manas AI claims it will design molecules with AI, then test them in a wet lab, Hoffman reportedly said during the presentation of his new book “Superagency.”
The outfit also says it will use Microsoft’s cloud computing platform, Azure, and Microsoft’s “deep domain knowledge in AI” to develop novel medicines.
Hoffman has close ties to Microsoft, which famously acquired his earlier company, LinkedIn, in a blockbuster deal in 2016.
Manas AI, which will initially focus on breast cancer, prostate cancer, and lymphoma, has raised $24.6 million in seed funding from Hoffman, General Catalyst, and Greylock.
But the company’s aforesaid capital haul pales compared with some other startups trying to use AI models to develop novel drugs. Last year, Xaira, which claimed that it was ready to start developing drugs, launched with a massive $1 billion in initial funding. Treeline Biosciences is another company that uses AI for drug discovery and raised $422 million last year,  Endpts reported.