Գիտնականների միազգային խումբը՝ Վիեննայի բժշկական համալսարանի գլխավորությամբ, նմանություն է հայտնաբերել դիաբետի եւ քաղցկեղի առաջացման մեխանիզմներում. ինչպես ցույց են տվել հետազոտողները, PPARγ սպիտակուցը, որը կենտրոնական դեր է խաղում մետաբոլիկ պրոցեսների կարգավորման մեջ, կարող է ազդել նաեւ շագանակագեղձի քաղցկեղի բջիջների աճի վրա։ Արդեն հայտնի է, որ PPARγ սպիտակուցը 2-րդ տեսակի դիաբետի բուժման համար օգտագործվող որոշ դեղամիջոցների թիրախն է։
Molecular Cancer ամսագրում հրապարակված հետազոտության արդյունքները ցույց է տվել, որ նման դեղամիջոցները կարող են նաեւ խոստումնալից լինել շագանակագեղձի քաղցկեղի բուժման համար: PPARγ-ը որոշ ժամանակ հայտնի է եղել դիաբետի հետազոտության հարցում, քանի որ այն ազդում է ինսուլինի զգայունության վրա:
Ավելի քան 20 տարի այս սպիտակուցը թիրախ է դարձել մի քանի դեղամիջոցների, այդ թվում՝ այսպես կոչված թիազոլիդինեդիոնների (ինչպիսին է պիոգլիտազոնը) համար, որոնք օգտագործվում են 2-րդ տեսակի դիաբետի բուժման համար:
Ուռուցքների բուժման նոր, նպատակաուղղված թերապեւտիկ մոտեցումների որոնման հարցում քաղցկեղի հետազոտողները մի քանի տարի է՝ ուսումնասիրում են այս խնդիրը: PPARγ (պերօքսիսոմային պրոլիֆերատորով ակտիվացված գամմա-ռեցեպտոր) տրանսկրիպցիոն գործոն է, որը կարեւոր դեր է խաղում նյութափոխանակության պրոցեսների, բորբոքային արձագանքների եւ բջիջների աճի կարգավորման մեջ՝ որպես գեների ակտիվացնող: Ինչպես ցույց է տվել հետազոտական խումբը՝ Լուկաս Քեների (Lukas Kenner) ղեկավարությամբ (MedUni Vienna-ի պաթոլոգիայի կլինիկական բաժանմունք), դա նաեւ կապված է շագանակագեղձի քաղցկեղի աճի հետ։
Գիտնականները նման եզրակացության են եկել պացիենտների տարբեր խմբերի բջջային հյուսվածքների նմուշների ուսումնասիրությունից հետո: Նրանք վերլուծել են, թե ինչպես են սպիտակուցների ակտիվացման տարբեր վիճակներն ազդում բջիջների վրա: Ապացուցված է, որ դիաբետի դեմ դեղամիջոցը՝ պիոգլիտազոնը, ազդում է PPARγ գործունեության վրա եւ այդպիսով ճնշում է ուռուցքային բջիջների աճը եւ նյութափոխանակությունը:
Բացի այդ, նախնական արդյունքները ցույց են տվել, որ շագանակագեղձի քաղցկեղով եւ դիաբետ ունեցող պացիենտների մոտ, որոնք բուժվել են PPARγ ագոնիստներով, տվյալների հավաքագրման պահին ռեցիդիվներ չեն եղել: Սա ենթադրում է, որ PPARγ-ին ուղղված դեղամիջոցները կարող են նոր մոտեցում ներկայացնել շագանակագեղձի քաղցկեղի բուժման համար, նշել են գիտնականները:
Շագանակագեղձի քաղցկեղը տղամարդկանց շրջանում տարածվածությամբ երկրորդն է աշխարհում։ Չնայած վերջին տարիներին բժշկության ահռելի առաջընթացին, միայն Ավստրիայում այս տեսակի ուռուցքը դեռեւս կազմում է տղամարդկանց քաղցկեղից յուրաքանչյուր ութերորդ մահվան պատճառը:
Ներկայում հասանելի բուժումները տատանվում են վիրահատությունից եւ ճառագայթային թերապիայից մինչեւ դեղորայք սահմաններում: Նախկինում անհայտ մոլեկուլային մեխանիզմների նույնականացումը կարող է օգնել նպատակային թերապիայի զարգացմանը: PPARγ, որպես ուռուցքի աճի պոտենցիալ կարգավորիչ, խոստումնալից տարբերակ է, որը կուսումնասիրվի հետագա ուսումնասիրություններում:

An international team of scientists, led by the Medical University of Vienna, has identified similarities in the mechanisms of diabetes and cancer: as the researchers show, the protein PPARγ, which is central to the regulation of metabolic processes, can also influence the growth of prostate cancer cells. PPARγ is already known to be a target of certain drugs used to treat type 2 diabetes, reports News Medical Life Sciences.
The results of the study, which have been published in the leading journal Molecular Cancer, indicate that such drugs could also represent a promising approach for the treatment of prostate cancer.
PPARγ has been known in diabetes research for quite some time, as it has an influence on insulin sensitivity. For more than 20 years, the protein has been the target of certain medications, including so-called thiazolidinediones such as pioglitazone, which are used to treat type 2 diabetes.
In the search for new, targeted therapeutic approaches for tumors, cancer research has also been looking at this for several years. PPARγ (peroxisome proliferator-activated receptor gamma) is a transcription factor that plays an important role in the regulation of metabolic processes, inflammatory reactions and cell growth as a gene activator. As the research team has now shown, it is also associated with the growth of prostate cancer.
The researchers came to this conclusion by examining cell cultures and tissue samples from patient cohorts. They analyzed how different activation states of the protein affect the cells.
It was shown that the diabetes drug pioglitazone influences the activity of PPARγ and thus inhibits the growth behavior and metabolism of tumor cells. Furthermore, initial results revealed that prostate cancer patients with diabetes who were treated with PPARγ agonists had not relapsed at the time of data collection. This suggests that drugs that target PPARγ could represent a new approach to the treatment of prostate cancer, the scientists noted.
Prostate cancer is the second most common cancer in men worldwide. Despite enormous medical advances in recent years, in Austria alone this type of tumor is still responsible for one in eight cancer deaths in men.
The currently available treatment methods range from surgery and radiotherapy to medication. The identification of previously unknown molecular mechanisms could help to develop targeted therapies. PPARγ, as a potential regulator of tumor growth, is a promising option here, which will now be investigated in further studies.