Գիտնականների միազգային խումբը՝ Վիեննայի բժշկական համալսարանի գլխավորությամբ, նմանություն է հայտնաբերել դիաբետի եւ քաղցկեղի առաջացման մեխանիզմներում. ինչպես ցույց են տվել հետազոտողները, PPARγ սպիտակուցը, որը կենտրոնական դեր է խաղում մետաբոլիկ պրոցեսների կարգավորման մեջ, կարող է ազդել նաեւ շագանակագեղձի քաղցկեղի բջիջների աճի վրա։ Արդեն հայտնի է, որ PPARγ սպիտակուցը 2-րդ տեսակի դիաբետի բուժման համար օգտագործվող որոշ դեղամիջոցների թիրախն է։
Molecular Cancer ամսագրում հրապարակված հետազոտության արդյունքները ցույց է տվել, որ նման դեղամիջոցները կարող են նաեւ խոստումնալից լինել շագանակագեղձի քաղցկեղի բուժման համար: PPARγ-ը որոշ ժամանակ հայտնի է եղել դիաբետի հետազոտության հարցում, քանի որ այն ազդում է ինսուլինի զգայունության վրա:
Ավելի քան 20 տարի այս սպիտակուցը թիրախ է դարձել մի քանի դեղամիջոցների, այդ թվում՝ այսպես կոչված թիազոլիդինեդիոնների (ինչպիսին է պիոգլիտազոնը) համար, որոնք օգտագործվում են 2-րդ տեսակի դիաբետի բուժման համար:
Ուռուցքների բուժման նոր, նպատակաուղղված թերապեւտիկ մոտեցումների որոնման հարցում քաղցկեղի հետազոտողները մի քանի տարի է՝ ուսումնասիրում են այս խնդիրը: PPARγ (պերօքսիսոմային պրոլիֆերատորով ակտիվացված գամմա-ռեցեպտոր) տրանսկրիպցիոն գործոն է, որը կարեւոր դեր է խաղում նյութափոխանակության պրոցեսների, բորբոքային արձագանքների եւ բջիջների աճի կարգավորման մեջ՝ որպես գեների ակտիվացնող: Ինչպես ցույց է տվել հետազոտական խումբը՝ Լուկաս Քեների (Lukas Kenner) ղեկավարությամբ (MedUni Vienna-ի պաթոլոգիայի կլինիկական բաժանմունք), դա նաեւ կապված է շագանակագեղձի քաղցկեղի աճի հետ։
Գիտնականները նման եզրակացության են եկել պացիենտների տարբեր խմբերի բջջային հյուսվածքների նմուշների ուսումնասիրությունից հետո: Նրանք վերլուծել են, թե ինչպես են սպիտակուցների ակտիվացման տարբեր վիճակներն ազդում բջիջների վրա: Ապացուցված է, որ դիաբետի դեմ դեղամիջոցը՝ պիոգլիտազոնը, ազդում է PPARγ գործունեության վրա եւ այդպիսով ճնշում է ուռուցքային բջիջների աճը եւ նյութափոխանակությունը:
Բացի այդ, նախնական արդյունքները ցույց են տվել, որ շագանակագեղձի քաղցկեղով եւ դիաբետ ունեցող պացիենտների մոտ, որոնք բուժվել են PPARγ ագոնիստներով, տվյալների հավաքագրման պահին ռեցիդիվներ չեն եղել: Սա ենթադրում է, որ PPARγ-ին ուղղված դեղամիջոցները կարող են նոր մոտեցում ներկայացնել շագանակագեղձի քաղցկեղի բուժման համար, նշել են գիտնականները:
Շագանակագեղձի քաղցկեղը տղամարդկանց շրջանում տարածվածությամբ երկրորդն է աշխարհում։ Չնայած վերջին տարիներին բժշկության ահռելի առաջընթացին, միայն Ավստրիայում այս տեսակի ուռուցքը դեռեւս կազմում է տղամարդկանց քաղցկեղից յուրաքանչյուր ութերորդ մահվան պատճառը:
Ներկայում հասանելի բուժումները տատանվում են վիրահատությունից եւ ճառագայթային թերապիայից մինչեւ դեղորայք սահմաններում: Նախկինում անհայտ մոլեկուլային մեխանիզմների նույնականացումը կարող է օգնել նպատակային թերապիայի զարգացմանը: PPARγ, որպես ուռուցքի աճի պոտենցիալ կարգավորիչ, խոստումնալից տարբերակ է, որը կուսումնասիրվի հետագա ուսումնասիրություններում:

Международная группа ученых во главе с Венским медицинским университетом выявила сходство в механизмах развития диабета и рака: как показывают исследователи, белок PPARγ, который играет центральную роль в регуляции метаболических процессов, также может влиять на рост клеток рака предстательной железы. Уже известно, что PPARγ является мишенью некоторых препаратов, используемых для лечения диабета 2 типа.
Результаты исследования, опубликованные в ведущем журнале Molecular Cancer, указывают на то, что такие препараты могут также представлять собой перспективный подход к лечению рака предстательной железы. PPARγ уже довольно давно известен в исследованиях диабета, поскольку он оказывает влияние на чувствительность к инсулину.
Вот уже более 20 лет этот белок является мишенью некоторых лекарственных препаратов, включая так называемые тиазолидиндионы, такие как пиоглитазон, которые используются для лечения сахарного диабета 2 типа.
В поисках новых, целенаправленных терапевтических подходов к лечению опухолей исследователи рака также занимаются этим вопросом в течение нескольких лет. PPARγ (гамма-рецептор, активируемый пероксисомным пролифератором) - это фактор транскрипции, который играет важную роль в регуляции метаболических процессов, воспалительных реакций и роста клеток в качестве активатора генов. Как показала исследовательская группа под руководством Лукаса Кеннера (Lukas Kenner) (клиническое отделение патологии в MedUni Vienna), это также связано с ростом рака предстательной железы.
Исследователи пришли к такому выводу, изучив культуры клеток и образцы тканей различных групп пациентов. Они проанализировали, как различные состояния активации белка влияют на клетки. Было показано, что препарат от диабета пиоглитазон влияет на активность PPARγ и, таким образом, подавляет рост и метаболизм опухолевых клеток. Кроме того, первоначальные результаты показали, что у пациентов с раком предстательной железы и сахарным диабетом, получавших лечение агонистами PPARγ, на момент сбора данных рецидивов не было. Это говорит о том, что препараты, нацеленные на PPARγ, могут представлять собой новый подход к лечению рака предстательной железы, отметили ученые.
Рак предстательной железы является вторым по распространенности видом рака у мужчин во всем мире. Несмотря на огромные достижения медицины за последние годы, только в Австрии этот тип опухоли по-прежнему является причиной каждого восьмого случая смерти от рака у мужчин.
Доступные в настоящее время методы лечения варьируются от хирургического вмешательства и лучевой терапии до медикаментозного лечения. Идентификация ранее неизвестных молекулярных механизмов может помочь в разработке таргетной терапии. PPARγ, как потенциальный регулятор роста опухоли, является многообещающим вариантом, который будет изучен в дальнейших исследованиях.