52-ամյա կինն իր առաջնեկին հայկական էպոսի հերոսի անունով է կոչել (վիդեո)
Փոքրիկ Մհերը լույս աշխարհ է եկել երեկ՝ դեկտեմբերի 1-ին։ Նա իր ծնողների՝ 52-ամյա Զինաիդա Վարդերեսյանի ու 59-ամյա Հրաչ Հակոբյանի երկար սպասված առաջնեկն է:
Զինաիդա Վարդերեսյանը լրագրողներին պատմել է այն մասին, որ երեխայի անունը Մհեր են դրել՝ «Սասնա Ծռեր» էպոսի նույնանուն հերոսի եւ Միհր աստծո պատվին։ Իսկ Զինաիդայի ամուսինը NEWS.am Medicine-ի թղթակցին պատմել է, որ իր տարիքում մարդիկ արդեն թոռներ կամ նույնիսկ ծոռներ են ունենում, իսկ նա զավակ է ունեցել եւ շատ երջանիկ է։
«Էրեբունի» բժշկական կենտրոնի ծննդօգնության գծով փոխտնօրեն Անդրանիկ Պողոսյանը, ով վարել է Զինաիդայի հղիությունը, լրագրողներին պատմել է այն մասին, որ 52 տարեկան հասակում երեխա ունենալը որոշակի ռիսկերի հետ է կապված. մասնավորապես, կարող էր վիժում կամ վաղաժամ ծննդաբերություն լինել, իսկ պտուղը կարող էր մի շարք խնդիրներ ունենալ՝ օրինակ, քրոմոսոմային խանգարումներ եւ այլ պաթոլոգիաներ։
«Բայց բարեբախտաբար Զինաիդան շատ լավ տարավ հղիությունը, վիժման նշաններ չեն եղել», - ասել է մանկաբարձ-գինեկոլոգը։
Հղիության 39 շաբաթում երեխան ծնվել է կեսարյան հատման միջոցով, քանի որ 52 տարեկանում ծննդաբերելն էլ բավական վտանգավոր էր եւ ռիսկային։ Ինչպես Անդրանիկ Պողոսյանն է նշել, երեխան առողջ է, ծնվել է 2970 գրամ կշռով եւ մոտ 52 սանտիմետր հասակով։
Զինաիդան էլ իր հերթին կոչ է անում բոլոր կանանց «ժամանակին» ամուսնանալ եւ երեխա ունենալ՝ ցանկալի է՝ մեկից ավելի։ Նա նշել է նաեւ, որ, իհարկե, կցանկանար էլի երեխաներ ունենալ, բայց դա արդեն ոչ թե իր ցանկությունից է կախված, այլ՝ վերին ուժերից։

52-летняя женщина назвала первенца именем героя армянского эпоса
Маленький Мгер, появившийся на свет вчера, 1 декабря, - первенец 52-летней Зинаиды Вардересян и 59-летнего Грача Акобяна.
Зинаида Вардересян рассказала журналистам, что ребенка назвали Мгер в честь героя армянского эпоса «Сасна Црер» и бога Мигра. Супруг Зинаиды рассказал корреспонденту NEWS.am Medicine, что в его возрасте уже внуков нянчат, а случается, что и правнуков, а у него родился сын, и он очень счастлив.
Заместитель директора родильного отделения медицинского центра «Эребуни» Андраник Погосян (он вел беременность Зинаиды) рассказал журналистам, что рождение ребенка у женщины, которой исполнилось 52 года, связано с множеством проблем: в частности, у нее мог быть выкидыш или преждевременные роды, у плода могли быть различного рода патологии, например, хромосомные нарушения.
«Но, к счастью, Зинаида очень хорошо перенесла беременность», - сказал акушер-гинеколог.
Ребенок родился с помощью кесарева сечения на 39 неделе беременности, так как рожать в 52 года весьма опасно и рискованно. Как отметил Андраник Погосян, ребенок здоров, родился весом 2970 гр. и ростом около 52см.
Зинаида в свою очередь призывает всех женщин вовремя выходить замуж и рожать детей, желательно больше одного. Она также отметила, что ей хотелось бы еще детей родить, но это уже зависит не от ее желаний.