Հայտնի բրիտանացի խոհարարը կպայքարի մանկական ճարպակալման դեմ
Մանկական ճարպակալման խնդիրը գտնվելու ճարպակալման դեմ պայքարի ռազմավարության կենտրոնում: Այս մասին է հայտնում Դեւիդ Կեմերոը: Ռազմավարությունըտ կներկայացվի եկող տարվա աշնանը, հյատնում է The Guardian-ը:
Երկրի վարչապետը հանդիպել է հայտնի խոհարար Ջեյմի Օլիվերի, երկրի առողջապահության նախարար Ջեյ Էլիսոնի եւ նախարարության առաջատար տնտեսագետների հետ:
Երկրի առողջության եւ սոցպաշտպանության տվյալների համաձայն՝ տարրական դպրոցի սաների 9.5 տոկոսը ավելորդ քաշ ունի: Ինչ վերաբերվում է 10-11 տարեկան դպրոցականներին, ապա ավելորդ քաշ ունի դրանց 19 տոկոսը:
Պարզվել է նաեւ, որ Բրիտանիայի աղքատ վայրերում ապրող երեխաները ավելի հաճախ են տառապում ճարպակալմամբ սխալ սնվելու պատճառով, իչը բացատրում է սննդակարգի սխալ կազմակերպմամբ:
Նախնական փուլում ռազմավարության նպատակն է լինելու ծնողներին մանկական սննդակարգի տարբեր տեսակների մասին տեղեկացնելը, ինչպես նաեւ այն մթերքների մասին, որոնք պետք է ընդգրկվեն սննդակարգում՝ դպրոցականի լիարժեք զարգացման համար:

Известный британский повар начнет борьбу с детским ожирением
Проблема лишнего веса среди детей младшего школьного возраста будет в центре внимания стратегии борьбы с ожирением в Великобритании. Об этом заявил премьер-министр Дэвид Кэмерон. Сам стратегия будет представлена осенью текущего года, передает The Guardian.
Премьер провел переговоры с известным шеф-повар Джейми Оливером, министром здравоохранения Джейн Эллисон и ведущими экономистами ведомства.
Согласно данным британского Центра здоровья и соцзащиты, 9,5% детей начальных школ имеют избыточный вес. Что касается 10-11-летних школьников, то лишними килограммами страдают свыше 19%.
При этом было выявлено, что дети в бедных района Великобритании страдают ожирением гораздо чаще, что объясняется неправильным питанием.
Первоначально стратегия по борьбе с подростковым ожирением будет заключаться в более полном информировании родителей о вариантах полезного питания детей и продуктах, которые необходимо включать в свой рацион для полноценного физического развития школьника. Практическая реализация этого плана пока не известна.