Ցողունային բջիջները կարելի է օգտագործել սպիերի բուժման համար՝ հայկական կլինիկայի ղեկավար
Ցողունային բջիջների օգտագործմամբ  նոր տեխնոլոգիան թույլ է տալիս բուժել  այրվածքների եւ վերքերի հետեւանքով առաջացած սպիերը, ինչպես նաեւ դիաբետիկ վերքերը: Аյս մասին փետրվարի 10-ին մամլո-ասուլիսի ժամանակ հայտնեց  «Ավանգարդ» բժշկական կենտրոնի ղեկավար,  պլաստիկ վիրաբույժ Գագիկ  Ստամբոլցյանը:
Նրա խոսքով, 2013 թվականի հոկտեմբերից  Հայաստանում սկսել են կիրառել նորագույն տեխնոլոգիաներ, որոնք հնարավորություն են տալիս օգտագործել  պլաստիկ վիրաբուժությունում վերականգնողական բժշկության  ձեռքբերումները: «Վերականգնողական բժշկությունն օգտագործում է հենց օրգանիզմի ռեսուրսները. Այն ակտիվացնում է եւ իմպլանտացնում ցողունային բջիջները, որոնց միջոցով հնարավոր է  բուժել եւ  բարելավել վերքերը»,- ասաց Ստամբոլցյանը:
Պլաստիկ վիրաբույժի խոսքով, նախկինում ընդունված է եղել համարել, որ առավելագույն քանակով ցողունային բջիջներ հնարավոր է ստանալ ոսկրածուծից եւ արյունից, բայց   2000 թվականին պարզվել է, որ  մարդու ճարպային զանգվածում այսպիսի բջիջներն ավելի շատ են:
Բժշկի խոսքով, ճարպը օգտագործվում են տարբեր  հիվանդությունների բուժման համար շատ վաղուց, բայց առաջ բժիշկներն ընդամենը ներմուծել են մարդու օրգանիզմից վերցրած եւ մաքրած ճարպը, որի 50-70%-ը ներծծվել է մի քանի ամիսների ընթացքում:  Իսկ հիմա բժիշկներն օգտագործում են ամերիկյան GID տեխնոլոգիան, որի շնորհիվ  ճարպային հյուսվածքից առանձնացնում են  վերականգնողական եւ ցողունային բջիջները, դրանցով հարստացնում ճարպային զանգվածը եւ միայն դրանից հետո այն ներմուծում հիվանդի մաշկի տակ:  Այդ դեպքում ներմուծված  ճարպային զանգվածի 85-90%  մնում է օրգանիզմում: «Այս բջիջները ստեղծում են հակաբորբոքային էֆեկտ եւ դրական են ազդում մաշկի վրա՝ վերականգնելով նրա առաձգականությունը»,- ասաց Ստամբոլցյանը:
Ինչ վերաբերում է այրվածքներին, ապա ամբողջության ազատվել դրանց թողած հետեւանքերից դեռեւս անհնար է, բայց վիրաբույժները այրվածքներից հետո մնացած սպիերի տակ ներմուծում են ցողունային բջիջներով հարստացված ճարպային զանգված, եւ 3-4 ամսվա ընթացքում վնասված եւ կարմրած մաշկը դառնում է ավելի բաց եւ փափուկ:
Պատասխանելով NEWS.am Medicine-ի թղթակցի հարցին, Գագիկ Ստամբոլցյանը ասաց, որ Հայաստանում հիմա օգտագործում են միայն ու միայն ցողունային բջիջներով հարստացած ճարպային զանգված: «Սաղմից վերցված ցողունային բջիջների աճը անկանխատեսելի է, նրանք կարող են նույնիսկ վերափոխվել տերատոմաների եւ ուռուցքի պատճառ դառնալ:  Մինչդեռ մենք  օգտագործում ենք միայն հասուն մեզենքիմալ ցողունային բջիջներ, որոնք կարող են մեծանալ եւ դառնալ ճարպային հյուսվածք, մաշկ, աճառ, ոսկր կամ մկան: Քանի որ այս բջիջներն արդեն հասուն են, նրանք չեն կարող վերափոխվել ուռուցքի»,- բացատրեց բժիշկը:

Стволовые клетки можно использовать для лечения шрамов – глава армянской клиники
Новая технология с использованием стволовых клеток позволяет лечить рубцы и шрамы, оставшиеся после ожогов и ран, а также диабетические раны, рассказал 10 февраля на пресс-конференции директор клиники «Авангард»,  пластический хирург Гагик Стамболцян.
По его словам, с октября 2013 года в Армении начали применяться новейшие технологии, дающие возможность использовать достижения регенеративной медицины в пластической хирургии. «Регенеративная медицина использует ресурсы самого организма: она активирует и имплантирует стволовые клетки, с помощью которых можно вылечить болезнь или излечить раны», - сказал Стамболцян.
По словам пластического хирурга, в прошлом принято было считать, что больше всего стволовых клеток можно извлечь из костного мозга и крови, но в 2000 году выяснилось, что в жировой массе человека этих клеток еще больше.
По словам врача, жировые ткани используются для лечения различных болезней еще с 1800-х годов, однако в то время врачи лишь вводили изъятый из организма и очищенный жир, 50-70% которого просто рассасывалось в течение нескольких месяцев. Теперь же врачи используют американскую GID технологию, с помощью которой из жировых тканей извлекают регенеративные и стволовые клетки, обогащают ими жировую массу и лишь затем вводят ее под кожу пациента. В таком случае введенная жировая масса на 85-90% остается в организме. «Эти клетки создают противовоспалительный эффект и положительно воздействуют на кожу, восстанавливая ее эластичность», - сказал Стамболцян.
Что касается ожогов, полностью от их последствий пока избавиться невозможно, но хирурги вводят жировую массу, обогащенную стволовыми клетками, под рубцы, оставшиеся после ожогов, и за 3-4 месяца поврежденная и покрасневшая кожа становится светлее и мягче.
Отвечая на вопрос корреспондента NEWS.am Medicine, Гагик Стамболцян также рассказал, что в Армении сейчас используются только и только изъятые из жировой ткани стволовые клетки. «Рост стволовых клеток, взятых у эмбрионов, непредсказуем – они могут даже перерасти в тератомы и стать причиной опухолей. Мы же используем только зрелые мезенхимальные стволовые клетки, которые могут вырасти и стать жировой тканью, кожей, хрящем, костью или мышцей. Поскольку эти клетки уже зрелые, они не могут перерасти в опухоль», - объяснил врач.