Երեւանի պոլիկլինիկաներում որոշ ծառայություններ վճարովի կդառնան
Հայաստանի առողջապահության նախարարությունը պլանավորում է մարտի 1-ից Երեւանի պոլիկլինիկաներում սկսել պիլոտային ծրագիր, որի շրջանակներում ամբուլատոր ծառայությունների մի մասը  կդառնա վճարովի, այսինքն կգործի համավճարի սկզբունքը։ Այս մասին NEWS.am Medicine-ին հայտնեց ԱՆ աշխատակազմի ղեկավար Սուրեն Քրմոյանը։ Ծրագիրը առայժմ չի տարածվի մարզային պոլիկլինիկաների վրա։
Ըստ նրա, այս փոփոխությունները նախատեսված են կառավարության դեկտեմբերի 26-ի որոշմամբ, որը կանոնակարգում է պետական պատվերի գործընթացը առողջապահության ոլորտում, եւ որը հնարավորություն է տալիս որոշակի ծառայությունների համար կիրառել համավճարի սկզբունքը։ «Մասնավորապես, խոսքը վերաբերվում է ամբուլատոր պոլիկլինիկական հաստատություններում համավճարով ծառայությունների կիրառմանը։ Համավճարը հիմնականում սիմվոլիկ բնույթ է կրելու, լինելու է բավականաչափ մատչելի։ Նպատակը որոշակի զսպող եւ կանոնակարգող ֆունկցիայի իրականացումն է», - ասաց նա։
Ըստ աշխատակազմի ղեկավարի, այժմ այս ծրագրի մանրամասները քննարկվում են նախարարությունում, որից հետո այն պետք է հաստատի նախարարը։ Ըստ նախնական քննարկումների, համավճարները կլինիկական հետազոտությունների համար նախատեսվում են 500-800 դրամի շրջանակներում, կամ, ասենք 1000 դրամի չափ ուլտրաձայնային եւ այլ նմանատիպ հետազոտությունների համար։ Սուրեն Քրմոյանը նաեւ պարզաբանեց, որ այդ համավճարը չի տարածվի կառավարության որոշմամբ սոցիալապես անապահով եւ հատուկ խմբերում ընդգրկված անձանց վրա, որոնց համար բուժօգնությունը կմնա մշտապես անվճար։
«Համավճարը չի տարածվի նաեւ որոշակի կատեգորիայի անձանց վրա, օրինակ, հղիների, զինծառայողների, երեխաների եւ այլ նմանատիպ արտոնյալ խմբերի», - ասաց նա։ Բացի այդ, պոլիկլինիկաները հնարավորություն կունենան կատարվող հետազոտությունների 20% չափով արտոնություններ տրամադրել այն անձանց, որոնք ինչ-ինչ պատճառներով ներառված չեն սոցիալապես անապահովների խմբում, բայց իրականում անապահով են։
Լրացուցիչ գումարները տնօրինելու են ամբուլատոր պոլիկլինիկական հաստատությունները, դրանց 50-60% տոկոսը ուղղվելու աշխատավարձի ֆոնդին, իսկ մնացած գումարները պիտի ուղղվեն պոլիկլինիկաների տեխնիկական հագեցվածության եւ ծառայությունների որակի բարելավմանը։

Некоторые услуги в ереванских поликлиниках станут платными
Министертсво здравоохранения Армении планирует с 1 марта начать пилотную программу в поликлиниках Еревана, в рамках которой часть медицинских услуг станет платной. Будет действовать принцип сооплаты, когда расходы частично покрывает государство, а частично больной. Об этом NEWS.am Medicine сообщил руководитель аппарата Министерства здравоохранения Армении Сурен Крмоян.
По его словам, данные изменения предусмотрены решением правительства Армении от 26 декабря 2013 года, которое регулирует процесс реализации государственного заказа в сфере здравоохранения, и которое предоставляет возможность в случае ряда услуг применять принцип сооплаты. «В частности, речь идет о внедрении принципа сооплаты в поликлиниках. Размер сооплаты будет, в основном, носить символический характер, она будет вполне доступной. Цель – реализация определенной сдерживающей и регулирующей функции», - сказал он.
По словам руководителя аппарата, на данный момент детали данной программы обсуждаются в министерстве, после чего она должна быть утверждена министром. Согласно предварительным данным, для клинических обследований размер сооплаты составит от 500 до 800 драмов, для обследований типа УЗИ и ЭКГ– 1000 драмов.
Сурен Крмоян также пояснил, что сооплата не затронет лиц, включенных в утвержденные правительством социально необеспеченные и специальные группы, которым медицинская помощь всегда будет оказываться бесплатно.
«Сооплата не распространится также на определнную категорию лиц, например, беременных, военнослужащих, детей и другие привелегированные группы», - сказал он. Помимо того, у поликлиник будет возможность предоставлять льготы в размере 20% от предоставляемых услуг тем лицам, которые по тем или иным причинам не включены в список социально необеспеченных, но в действительности являются таковыми.
Дополнительными средствами будут распоряжаться амбулаторные поликлинические службы, 50-60% этих средств будут направлены в фонд зарплаты, а остальные средства – на улучшение технической оснащенности и повышение качества услуг.