Երեւանում նոբելյան 5 մրցանակակրի դասախոսությունները երիտասարդներին կոգեշնչեն գիտությամբ զբաղվել
Նոբելյան հինգ մրցանակակրի դասախոսությունները, որոնք տեղի կունենան Երեւանում ապրիլի 12-ից 16-ին, յուրօրինակ մաստեր-կլասներ կլինեն դասախոսների համար, իսկ դպրոցականներին եւ ուսանողներին կոգեշնչեն գիտությամբ զբաղվել: Լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք են հայտնել ԵՊԲՀ-ի ռեկտոր Միքայել Նարիմանյանը եւ Միջոցառման համակարգող Կոնստանտին Ենկոյանը:
«Մեր հյուրերը` նոբելյան 5 մրցանակակիր, վաղը կսկսեն իրենց դասախոսությունները, որոնք նվիրված են այն ուղղություններին, որոնցում նրանք հսկայական բարձունքների են հասել», - ասել է Միքայել Նարիմանյանը:
Կոնստանտին Ենկոյանն իր հերթին նշել է, որ շատ կարեւոր է, որ բոլոր դասախոսություններին ներկա են լինելու ոչ միայն համալսարանի դասախոսներ եւ գիտությամբ զբաղվող մարդիկ, այլեւ ուսանողներ եւ դպրոցականներ: Ավելին, հինգշաբթի նախատեսված է մրցանակակիրների հանդիպում դպրոցականների հետ, որին կմասնակցեն երեխաներ Երեւանի եւ Հայաստանի մարզերի դպրոցներից:
«Գիտության հանդեպ սերը պիտի սկսվի դպրոցական նստարանից», - ասել է Կոնստանտին Ենկոյանը:
Երեւանի դպրոցներից մեկի աշակերտուհի 15-ամյա Քրիստինա Ալեքսանյանն իր հերթին նշել է, որ շատ երեխաներ իր տարիքում երազում են որեւէ աստղի հանդիպել, սակայն նոբելյան մրցանակակիրները, որոնք Երեւան են գալու, գիտության ոլորտում իսկական աստղեր են եւ այդ հանդիպումը շատ, շատ կարեւոր է դպրոցականների համար:
ԵՊԲՀ-ի ուսանողուհի Մարիամ Մովսիսյանն իր հերթին նշել է, որ վերջին 100 տարվա ընթացքում շատ հայեր առաջադրվել են Նոբելյան մրցանակի համար, սակայն նրանցից ոչ ոք առայժմ մրցանակակիր չի դարձել:
Գուցե Երեւանում Նոբելյան օրերը այն խթանը դառնան, որից հետո մեզ մոտ` Հայաստանում եւս նոբելյան մրցանակակիրներ հայտնվեն», - ասել է ուսանողուհին:
Հիշեցնենք, որ ընթացիկ տարվա ապրիլի 12-ից 16-ին ընթանալիք «Նոբելյան օրեր» միջոցառման շրջանակում Մ. Հերացու անվան Երեւանի պետական բժշկական համալսարանն առաջին անգամ կհյուրընկալի   5 նոբելյան մրցանակակրի:
Դասախոսություններով հանդես կգան կենսաբաններ Աարոն Չեխանովերը (Իսրայել), Ադա Յոնաթը (Իսրայել), քիմիկոս և ֆիզիկոս Դան Շեխտմանը (Իսրայել), պաթոլոգիստ Ջոն Ռոբին Ուորենը (Ավստրալիա) և քիմիկոս Էյ-իչի Նեգիշին (Ճապոնիա):
Մրցանակակիրները Երեւանում հանդես կգան կենսաքիմիայի, ֆիզիկայի եւ բժշկության թեմաներով, ինչպես նաեւ աշխարհում գիտության գլոբալ խնդիրների վերաբերյալ բաց դասախոսություններով:

Лекции 5 нобелевских лауреатов в Ереване вдохновят молодежь заниматься наукой
Лекции пяти Нобелевских лауреатов, которые пройдут в Ереване с 12 по 16 апреля, будут своеобразным мастер-классом для преподавателей, а школьников и студентов они вдохновят заниматься наукой. Такое мнение во время встречи с журналистами выразили ректор ЕГМУ Микаэл Нариманян и координатор мероприятия Константин Енкоян.
«Наши гости, 5 нобелевских лауреатов, завтра начнут свои лекции, посвященные тем направлениям, в которых они достигли огромных высот», - сказал Микаэл Нариманян.
Как в свою очередь отметил Константин Енкоян, очень важно, что на всех лекциях будут присутствовать не только преподаватели университетов и люди, занимающиеся наукой, но и студенты и школьники. Более того, в четверг планируется провести встречу лауреатов со школьниками, на которой соберутся дети из ереванских и областных школ Армении.
«Любовь к науке должна начинаться со школьной скамьи», - сказал Константин Енкоян.
15-летняя Кристина Алексанян, ученица одной из ереванских школ, в свою очередь отметила, что многие ребята ее возраста мечтают встретить каких-нибудь звезд, однако Нобелевские лауреаты, которые приедут в Ереван – самые настоящие звезды науки, и эта встреча очень, очень важна для школьников.
Мариам Мовсисян, студентка ЕГМУ, в свою очередь отметила, что за последние 100 лет многие армяне номинировались на Нобелевскую премию, однако никто из них до сих пор не становился лауреатом.
«Может, Нобелевские дни в Ереване станут тем толчком, после которого и у нас в Армении появятся Нобелевские лауреаты», - сказала студентка.
Напомним, что впервые в рамках мероприятия «Нобелевские дни» с 12 по 16 апреля текущего года Ереванский государственный медицинский университет им. М. Гераци примет 5 Нобелевских лауреатов.
С лекциями выступят биологи Ааарон Чехановер (Израиль), Ада Йонат (Израиль), физик и химик Дан Шехтман (Израиль), патолог Джон Робин Уоррен (Австралия) и химик Эй Ичи Негиши (Япония).
Лауреаты выступят в Ереване с открытыми лекциями по биохимии, физике и медицине, а также с лекциями о глобальных проблемах науки в мире.