Օդի աղտոտվածությունը վտանգում է ամբողջ աշխարհում ավելի քան 1,6 միլիարդ աշխատողների առողջությունը
Աշխարհում ավելի քան 1,6 միլիարդ աշխատողների առողջությունը վտանգված է օդի աղտոտվածության պատճառով, նույնքան մարդ էլ բախվում է աշխատավայրում ուլտրամանուշակագույն ճառագայթման բացասական ազդեցությանը։ Նման տվյալներ են բերված Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության (ԱՄԿ) զեկույցում, որը ՄԱԿ-ի մասնագիտացված գործակալություն է։
ԱՄԿ փորձագետները գնահատում են, որ «կլիմայի փոփոխությունն առողջական լուրջ վտանգների «կոկտեյլ» է ստեղծում աշխարհի աշխատող մարդկանց ավելի քան 70%-ի համար։ Խոսքն այնպիսի հիվանդությունների մասին է, ինչպես քաղցկեղը, սրտանոթային և շնչառական հիվանդությունները, երիկամների դիսֆունկցիան և հոգեկան խանգարումները։ Մասնավորապես, «1,6 միլիարդ մարդ ենթարկվում է ուլտրամանուշակագույն ճառագայթմանը, տարեկան 18960-ից ավելի մահանում է աշխատանքի հետ կապված ոչ մելանոմային մաշկի քաղցկեղի պատճառով»: Մոտ 1,6 միլիարդ մարդ նույնպես գտնվում է օդի աղտոտվածության վտանգի տակ, ինչի հետևանքով 860,000 մարդ է մահացել: Ավելի քան 870 միլիոն գյուղատնտեսական աշխատողներ բախվում են թունաքիմիկատների ազդեցությանն առողջության վրա: Ամեն տարի ամբողջ աշխարհում 300 հազար մարդ մահանում է թունաքիմիկատների թունավորումից։ Աշխատավայրում վարակվածությունը մակաբուծական և վեկտորային հիվանդություններով տարեկան խլում է 15 հազար մարդու կյանք։
Համաձայն «ամենավերջին հասանելի տվյալների (2020)», նշվում է զեկույցում, աշխարհի 3,4 միլիարդ աշխատողներից ավելի քան 2,4 միլիարդը տառապում է չափազանց բարձր ջերմաստիճանից «իրենց աշխատանքի ընթացքում ինչ-որ պահի»։ 2000 թվականից ի վեր այս մասնաբաժինն աշխատուժի 65,5%-ից հասել է 70,9%-ի։ Ամեն տարի աշխարհում տեղի է ունենում 22,87 միլիոն «աշխատանքային վնասվածքներ՝ առաջացած ավելորդ շոգից», որի հետևանքով մահանում է գրեթե 19 հազար մարդ և, ընդհանուր առմամբ, կորցնում է ավելի քան 2 միլիոն տարվա կյանք՝ հաշմանդամության պատճառով։ 2020 թվականին աշխարհում 26,2 միլիոն մարդ ապրում էր «երիկամների քրոնիկ հիվանդությամբ՝ կապված աշխատավայրում ջերմային սթրեսի հետ»։
«Ակնհայտ է, որ կլիմայի փոփոխությունն արդեն իսկ լրացուցիչ զգալի վտանգ է ներկայացնում աշխատողների առողջության համար», - ասում է ԱՄԿ-ի աշխատանքի անվտանգության և առողջության բաժնի ղեկավար Մանալ Ազզին: «Կարևոր է, որ մենք ուշադրություն դարձնենք այս նախազգուշացումներին: Աշխատանքի առողջությունն ու անվտանգությունը պետք է լինեն կլիմայի փոփոխությանը մեր արձագանքի մի մասը»,- եզրափակել է Ազզին:

Air pollution puts health of more than 1.6 billion workers globally at risk
The health of more than 1.6 billion workers around the world is at risk from air pollution, and the same number of people face the negative effects of ultraviolet radiation in the workplace. Such data are given in the report of the International Labour Organization (ILO), which is a specialized agency of the UN.
ILO experts estimate that "climate change is creating a cocktail of serious health risks" for more than 70 per cent of the world's working people. These include diseases such as cancer cardiovascular and respiratory diseases, kidney dysfunction and mental disorders. Specifically, "1.6 billion people are exposed to ultraviolet radiation, with more than 18,960 occupational deaths each year from non-melanoma skin cancer." An estimated 1.6 billion people are also exposed to the health risks associated with exposure to polluted air, resulting in 860,000 deaths. More than 870 million agricultural workers face health effects from pesticides. Globally, 300,000 people die each year from pesticide poisoning. Occupational exposure to parasitic and transmissible diseases claims 15,000 lives annually.
According to "the most recent data available (2020)," the report notes, more than 2.4 billion workers worldwide out of a total of 3.4 billion suffer from excessive heat "at some point in their work". Since 2000, "this proportion has increased from 65.5% to 70.9%" of the workforce. Globally, there are 22.87 million "occupational injuries caused by excessive heat" each year, resulting in nearly 19,000 deaths and a cumulative loss of more than 2 million years of life due to disability. In 2020, there were 26.2 million people living with "chronic kidney disease associated with heat stress in the workplace".