Գիտնականները ապացուցել են խումհարի անխուսափելիությունը
Նիդեռնալդների գիտնականները հերքել են հանրահայտ առասպելն այն մասին, իբրեւ կան որոշ «բախտավորներ», ում խմելուց հետո երբեք չի սպառնում խումհարը: Պարզվում է, որ այս վիճակը, որը պայմանավորված է ոգելից խմիչքով թունավորվելով, անխուսափելի է բոլորի համար:
Ուտրեխտի համալսարանի հետազոտողները ցույց են տվել, որ ընդունված տեսակետն այն մասին, իբրեւ ոգելից խմիչքի սիրահարների 25-35 տոկոսը երբեք չեն ընկնում խումհարի մեջ, քանի որ այսպես ասած բախտավոր աստղի տակ են ծնվել, իրականությանը չի համապատասխանում:
Փորձին մասնակցել է Կանադայի 789 ուսանող, ովքեր կանոնավոր կերպով օգտագործում են ոգելից խմիչք: Նրանք հայտնել են այն մասին, թե ինչ հաճախությամբ, ինչ քանակությամբ ոգելից խմիչք են  սովորաբար օգտագործում, ու ինչ ախտանիշներ են ունենում հաջորդ օրն արթնանալիս: Օգտագործելով այս տեղեկությունները ՝ գիտնականները կարողացել են կազմել մարդու խումհարի ախտանիշների վրա արյան մեջ ոգելից խմիչքի խտության ազդեցության անհատական մոդելները:
Ուսանողների 79 տոկոսի մոտ, ովքեր վստահեցնում էին, որ երբեք խումհարի մեջ չեն ընկնում, արյան մեջ ոգելից խմիչքի խտությունը կազմում էր 0.10 տոկոս, ինչն ընդամենը կրկնակի է գերազանցում եվրոպական երկրների մեծ մասում ավտոմեքենա վարելիս վարորդի արյան մեջ ոգելիցի խտության թույլատրելի սահմանը ու շատ քիչ է գերազանցում  ԱՄՆ-ում թույլատրվող սահմանը (0.08 տոկոս): Բնական է, որ ոգելից խմիչքի այդքան քիչ խտության դեպքում այդ մարդիկ խումհարի որեւէ նշան չէին զգացել:

Ученые доказали неизбежность похмелья
Ученые из Нидерландов опровергли популярный миф о «счастливчиках», которым якобы никогда не грозит похмелье. Оказалось, что это состояние, вызванное отравлением спиртными напитками, является абсолютно неизбежным для всех.
Исследователи из Университета Утрехта показали, что от 25% до 30% любителей алкоголя не испытывают похмелья никогда, так как являются «счастливчиками», не соответствует действительности.
В эксперименте приняли участие 789 студентов из Канады, регулярно употребляющих спиртные напитки. Они сообщали о том, насколько продолжительными бывали у них периоды алкогольных возлияний, сколько именно спиртного они употребляли, и с какими симптомами сталкивались на следующий день. Используя эту информацию, ученые смогли составить индивидуальную модель влияния концентрации алкоголя в крови на симптомы похмелья человека.
У 79% студентов, которые уверяли, что никогда не испытывают похмелья, концентрация алкоголя в крови составляла всего 0,10%, что лишь в два раза больше предельно допустимой концентрации алкоголя для управления автомобилями в большинство стран Европы и чуть выше, чем это допустимо в США (0,08%). Естественно, что при такой низкой концентрации спиртного никаких похмельных симптомов у людей и не проявлялось.