Պոլիկլինիկաներում հղիներից գումար վերցնող բժիշկները խիստ պատժվելու են - քաղաքապետարան
Պոլիկլինիկաներում հղի կանանցից երեխայի սեռը հայտնելու համար գումար վերցնող բժիշկների հանդեպ ամենախիստ պատիժներն են կիրառվելու: Այս մասին NEWS.am Medicine-ի թղթակցին ասաց Երեւանի քաղաքապետարանի առողջության վարչության պետ Կամսար Բաբինյանը:
Նա նշեց նաեւ, որ պոլիկլինիկաներում հղիներից գումար վերցնելը շատ խիստ խախտում է: Պատիժներ կիրառելու համար, սակայն, պետք է կոնկրետ դեպքերի մասին տեղեկություններ ունենալ:
Հիշեցնենք, որ մի շարք կանայք NEWS.asm Medicine-ին պատմել էին, որ իրենցից փող են վերցրել երեխայի սեռը որոշելու համար, չնայած ըստ գործող օրենքի՝ հղի կանանց խնամքը, այդ թվում ուլտրաձայնային հետազոտությունը, եթե այն արվում է բժշկի նշանակմամբ, մեր երկրում անվճար է։
Ինչպես NEWS.asm Medicine-ի թղթակցի հետ զրույցում պարզաբանել է ՀՀ Առողջապահության նախարարության մայրական եւ վերարտադրողական առողջության պահպանման բաժնի պետ Գայանե Ավագյանը, «Մարդու վերարտադրողական առողջության եւ վերարտադրողական իրավունքների մասին» ՀՀ գործող օրենքում, ինչպես նաեւ ԱԺ–ում քննարկվող նոր նախագծում սեռի մասին տեղեկատվություն չտրամադրելու մասին դրույթ չկա, եւ երեխայի սեռը հայտնելը ոչ մի կերպ չի արգելվում։
Հայաստանի առողջապահության նախարարությունը միջնորդել է Երեւանի քաղաքապետարանի առողջապահության վարչությանը, որպեսզի միջոցներ ձեռնարկեն իրենց ենթակայության պոլիկլինիկաներում եւ բուժհիմնարկներում նման երեւույթները կանխելու ուղղությամբ։ Հղիներին էլ առաջարկվում է տեր կանգնել իրենց իրավունքին եւ նման դեպքերի մասին իրազեկել տվյալ հաստատության տնօրինությանը, ինչպես նաեւ ՀՀ առողջապահության նախարարության թեժ գծին` 010-52-88-72 հեռախոսահամարով:

Берущие с беременных деньги сотрудники поликлиник будут наказаны – мэрия
Сотрудники поликлиник, требующие у беременных женщин платы за сообщение пола ребенка, будут строжайшим образом наказаны. Об этом заявил в беседе с NEWS.am Medicine начальник управления здравоохранения мэрии Еревана Камсар Бабинян.
Он отметил, что взимание платы с беременных в поликлиниках – серьезное нарушение закона, но при этом добавил, что для того, чтобы кого-то наказать, им надо иметь информацию о конкретных случаях.
Напомним, что в беседе с корреспондентом NEWS.am Medicine несколько женщин сообщили, что в последнее время в поликлиниках и больницах у беременных женщин начали брать деньги за определение пола ребенка, хотя по действующему закону ведение беременности, в том числе и УЗИ, если оно делается по назначению врача, у нас бесплатно.
Как пояснила в беседе с корреспондентом NEWS.am Medicine начальник отдела охраны материнского и репродуктивного здоровья Министерства здравоохранения Армении Гаяне Авагян, как в действующем законе, так и в обсуждаемом в Национальном собрании проекте закона «О репродуктивном здоровье» нет положений о запрете на сообщение родителям пола ребенка, на который, в частности, ссылаются медработники, отказываясь давать информацию.
Министерство здравоохранения Армении обратилось в управление здравоохранения мэрии Еревана с тем, чтобы управление приняло меры для предотвращения подобных явлений в поликлиниках и медучреждениях, находящихся в ведении мэрии. Беременным же предлагается отстаивать свои права и о подобных случаях сообщать руководству медучреждения или звонить по горячей линии Минздрава: 010-52-88-72.