Նոբելյան շաբաթը կբացվի բժշկության նոբելյան մրցանակի հանձնմամբ
Ամենամյա Նոբելյան շաբաթը կբացվի Սթոքհոլմում՝ հոկտեմբերի 5- ին։ Առաջինը կհայտարարվեն 2015-ին ֆիզիոլոգիայի եւ բժշկության ոլորտում համաշխարհային բարձրագույն մրցանակին արժանացածների անունները։
Tomson Reuters մեդիաընկերությունը այս տարվա համար վեց հետազոտողի անուն է նշել, որոնց վրա կարող է իր ուշադրությունը սեւեռել Նոբելյան կոմիտեն, փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին։
Մասնավորապես, մրցանակը կարող է բաժին հասնել Վաշինգթոնի համալսարանի Բժշկության դպրոցի պրոֆեսոր Ջեֆրի Գորդոնին։ Հետազոտողը հայտնի է աղիքային միկրոֆլորայի եւ մարդու առողջական վիճակի վրա դրա ազդեցության, օրգանիզմի կողմից սննդանյութերի յուրացման, ճարպակալման հետեւանքով առաջացող խնդիրների մասին իր հետազոտություններով։
Նոբելյան  մրցանակակիր կարող են դառնալ նաեւ Կիոտոյի համալսարանից (Ճապոնիա) Կացուտոսի Մորին եւ Փիթեր Ուոլտերը ԱՄՆ-ի Կալիֆորնիա նահանգի Սան Ֆրանցիսկոյի համալսարանի Բուժական դպրոցից։ Վերոհիշյալ գիտնականները նկարագրել են կենդանի բջիջներում «որակի վերահսկման» համակարգը։ Այդ վերահսկողական մեխանիզմի աշխատանքում խանգարումների ուսումնասիրությունը թույլ կտա հասկանալ  շատ ծանր հիվանդությունների պատճառները եւ կօգնի դրանց լուծման ուղիներ գտնել։
Ցուցակում նշված է եւս երեք գիտնականի անուն, որոնց թում են նախկին մոսկվացի, 80-ականների վերջից ԱՄՆ-ում աշխատող իմունոլոգ Ալեքսանդր Ռուդենսկին, Շիմոն Սակագուչին Օսակայի համալսարանից եւ Իտան Շեւաչը ԱՄՆ-ի Բետեսդայի Առողջության ազգային ինստիտուտից եւ Ալերգիայի եւ վարակիչ հիվանդությունների ազգային ինստիտուտից։ Նրանք կարող են Նոբելյան մրցանակի արժանանալ այն հետազոտությունների համար, որոնք վերաբերում են T-լիմոցիտների բնույթի ընկալմանը եւ աուտոիմունային հիվանդությունների, ալերգիաների, բորբոքային եւ այլ գործընթացների առաջացման մեջ վերջիններիս դերին։
Շվեդիայի ռադիոյի գիտական բաժնի եւ «Դագենս Նյուհեդեր» թերթի նախընտրած թեկնածուներն այս տարի երկու կին գիտնական են,  Շվեդական Ումեո քաղաքի համալսարանի աշխատակից, ֆրանսուհի  Էմանուել Շարպանտյեն եւ ԱՄՆ-ից նրա գործընկեր Ջենիֆեր Դուդնան  (Բերկլիի համալսարան)։ Նրանք կարող են Նոբելյան մրցանակի արժանանալ գենետիկական նյութի բարձր ճշգրտությամբ, նպատակաուղղված խմբագրման մեթոդ ստեղծելու համար։ Շատ գիտնականների կարծիքով այդ մեթոդը նոր ժամանակաշրջանի սկիզբ կդառնա բիոտեխնոլոգիաների ոլորտում եւ կկարողանա նշանակալիորեն արագացնել գենային թերապիայի զարգացման տեմպերը։

Нобелевская неделя откроется вручением премии по медицине
Ежегодная Нобелевская неделя открывается 5 октября в Стокгольме. По традиции первыми будут названы имена лауреатов высшей мировой научной награды за 2015 год в области физиологии или медицины.
Медиакомпания Tomson Reuters называет в этом году имена шестерых исследователей, на которых могут обратить внимание в Каролинском Нобелевском комитете, передает РИА Новости.
В частности, награда может достаться профессору из Школы медицины при университете Вашингтона Джеффри Гордону. Исследователь известен работами в области кишечной микрофлоры и ее влияния на общее состояние здоровья человека, на усвояемость организмом питательных веществ, на возникновение проблем из-за ожирения.
Другими возможными обладателями награды могут стать Кацутоси Мори из Киотского университета (Япония) и Питер Уолтер из Школы медицины Калифорнийского университета Сан-Франциско в США. Ученые, в частности, описали работу системы «контроля качества» в живых клетках. Изучение нарушений в работе этого контрольного механизма позволит понять причины многих тяжелых заболеваний, прежде всего рака, и поможет найти новые пути их лечения.
В списке  упоминаются еще трое ученых, среди которых бывший москвич, работающий с конца 80-х в США иммунолог Александр Руденский. Согласно прогнозу, он и его коллеги Шимон Сакагучи из Осакского университета и Итан Шевач из Национального института здоровья, Национального института аллергии и инфекционных заболеваний в Бетесде (США) могут оказаться среди нобелевских лауреатов за открытия, касающиеся понимания природы Т-лимфоцитов и описания их роли в развитии аутоиммунных заболеваний, аллергии, воспалительных и других процессов.
Фаворитами научной редакции Радио Швеции и газеты «Дагенс нюхетер» в этом 2015 году стали две исследовательницы — работающая в университете шведского города Умео француженка Эммануэль Шарпентье и ее коллега из США Дженифер Дудна (университет Беркли в Калифорнии). Им прочат Нобелевскую премию за создание метода высокоточного целенаправленного редактирования генетического материала. По мнению многих ученых, этот метод откроет новую эру в биотехнологиях и может значительно ускорить темпы развития генной терапии.