Դեղերի դրոշմապիտակների հարցը դեղագործները նորից կբարձրացնեն տարվա արդյունքներն ամփոփելուց հետո
Դեղ արտադրողների եւ ներմուծողների միությունը 2015-ի ընթացքում երեք անգամ   (ամեն եռամսյակը մեկ) հարցում է ուղարկել Հայաստանի Ֆինանսների նախարություն, խնդրելով տվյալներ տրամադրել դեղերի դրոշմապիտակների մասին որոշումն ընդունելուց հետո ստվերային շրջանառության կրճատման վերաբերյալ: Սակայն հարցմանը պատասխան չի տրվել, NEWS.am Medicine-ի թղթակցի հարցին պատասխանել է Միության նախագահ Սամվել Զաքարյանը:
Այսինքն, նրա խոսքով, Ֆինանսների նախարարությունից մի նամակ է ստացվել, սակայն դա հարցման պատասխան չէր պարունակում,  ընդամենը արձանագրում էր, որ դեղագործական ոլորտի 15 առաջատար կազմակերպությունների վճարած գումարային հարկն աճել է 300 մլն դրամով:
«29 կազմակերպության հարկերի վճարման վիճակագրությունն ուսումնասիրելով` մենք այն եզրահանգմանն ենք եկել, որ ներմուծման հարկի վճարումներն ավելացել են սոսկ  4 տոկոսով, իսկ դա բնական աճ է», - ասել է նա` հավելելով, որ այդ 29 ընկերությունից ի դեպ որոշների մոտ հարկերի վճարումը կրճատվել է ընդհուպ մինչեւ 50 տոկոսով: Սամվել Զաքարյանի խոսքով, այդ  4 տոկոսը հիմք չի տալիս պնդել ստվերի կրճատման մասին: Նրա խոսքով, հենց դա էլ պետք էր սպասել, որովհետեւ  Հայաստանում դեղերի ստվերային շրջանառության չափելի մասշտաբ չի էլ եղել:
Սամվել Զաքարյանը նաեւ տեղեկացրել է, որ Ֆինանսների նախարարություն դիմելուց հետո, իրենց Առողջապահության նախարարություն են հրավիրել` քննարկման (իմիջիայլոց, Սամվել Զաքարյանը չի հասկանում` ինչու, որովհետեւ դեղերի շրջանառության հարցը վերաբերում է Ֆինանսների նախարությանը, ոչ թե Առողջապահության): Այդ քննարկման ընթացքում որոշում է կայացվել սպասել տարեվերջին եւ վերլուծել տարվա կտրվածքով հարկային եկամուտը: Իսկ հետո նորից դիտարկել դրոշմապիտակների հարցը:
Նա հիշեցրել է, որ ԴԱՆ միությունը ի սկզբանե հանդես էր գալիս կառավարության այս որոշման դեմ` մատնանշելով ոչ միայն այն բարդությունները, որոնց կբախվեն ընկերությունները դեղերի վրա դրոշմապիտակներ փակցնելիս, այլեւ հենց Կառավարության համար դրոշմապիտակների վրա արվելիք ծախսերի անիմաստությունը:
Մասնավորապես, նույնիսկ եթե կառավարության պնդումները  դեղերի շրջանառության մեջ 20% ստվերի առկայության մասին (ինչին դեղագործները չեն հավատում) ճիշտ են, ուրեմն այդ 20%-ը ստվերից հանելը բյուջեին տարեկան 4 մլն դոլար կբերի, այնինչ պետությունը դրոշմապիտակների վրա տարեկան ավելի քան 1 մլն դոլար է ծախսում: «Այսինքն պետական բյուջեի տեսանկյունից դա անիմաստ ծախս է», - նշել է նա:
Սամվել Զաքարյանը նաեւ հիշեցրել է, որ Կառավարության հաշվարկների համաձայն, դրոշմապիտակները հանգեցնում են դեղերի  3-5 դրամով թանկացմանը, իսկ Միության հաշվարկների համաձայն, այդ թիվը ոչ թե մի քանի դրամ է կազմում, այլ 5-8 տոկոս:

Вопрос с контрольным штампованием лекарств фармацевты снова поднимут по итогам года
Союз импортеров и производителей лекарств трижды за 2015 год (ежеквартально) направлял запрос в Министерство финансов Армении с просьбой предоставить данные о сокращении теневого оборота лекарств после принятия решения о контрольных штампах. Но ответы на запросы не были получены, сообщил корреспонденту NEWS.am Medicine глава Союза Самвел Закарян.
То есть, одно письмо от Минфина, по его словам,  было получено, однако оно не содержало ответа на запрос, а лишь констатировало, что суммарный налог ведущих 15 организаций фармацевтической сферы вырос на 300 млн драмов.
«Мы, со своей стороны, изучив статистику выплаты налогов 29 организаций, пришли к выводу, что налоги при ввозе возросли всего лишь на 4%, а это естественный прирост», - сказал он, добавив, что при этом у ряда компаний из этих 29-и налоги сократились вплоть до 50%. По словам Самвела Закаряна, эти 4% не дают основания делать утверждения о сокращении тени.  Этого, по его словам, и следовало ожидать, поскольку теневого оборота лекарств в Армении в измеримых масштабах и не было.
Самвел Закарян также проинформировал, что после их обращений в Минфин их пригласили на обсуждение в Минздрав (кстати, Самвелу Закаряну непонятно почему, поскольку по части оборота лекарств вопрос касается Минфина, а не Минздрава). В ходе данного обсуждения было принято решение дождаться конца года, и сделать анализ налоговых поступлений в годовом разрезе. А потом снова обратиться к вопросу о контрольных штампах.
Он напомнил, что Союз производителей и импортеров лекарств изначально выступал против данного решения правительства, указывая не только на все те сложности, с которыми столкнутся компании при наклеивании контрольных штампов на лекарства, но и на бессмысленность затрат на штампы для самого Правительства.
В частности, если даже утверждение Правительства о 20% (в такую цифру фармацевты не верят) теневого оборота в сфере обращения лекарств верно, то при выведении этих 20% из тени поступления в бюджет составят $4 млн в год, а тратит государство на контрольные штампы больше $1млн в год. «То есть, это бессмысленная трата с точки зрения государственного бюджета», - отметил он.
Самвел Закарян также напомнил, что по подсчетам Правительства контрольные штампы приводят к удорожанию лекарств на 3-5 драмов, а по подсчетам Союза, эта цифра составляет 5-8 процентов, а не драмов.