ՄԱԳԱՏԵ-ն առաջարկել է Զիկայի դեմ պայքարել ճառագայթման միջոցով
Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությունը (ՄԱԳԱՏԵ) Զիկա վիրուսը  փոխանցող մոծակների պոպուլյացիայի նվազեցման նոր մեթոդ է առաջարկել, տեղեկացնում է Reuters-ը:
Նկատի ունեն Aedes aegypti մոծակների արուներին ռենտգենային կամ գամմա-ճառագայթներով ճառագայթելը, որպեսզի նրանց  սերմնանյութն ամուլ դառնա: Այդ մեթոդը մոտ 10 տարեկան է, այն ավելի վաղ կիրառվել էր այնպիսի միջատների պոպուլյացիաների նվազեցման համար, ինչպիսին են պտղային ճանճիկները:
Լաբորատորիաներում մշակում անցած մոծակների արուները բաց կթողնվեն վայրի բնության մեջ, որտեղ կզուգավորվեն նույն տեսակի էգերի հետ:  Էգերը թերի ձվեր կդնեն, որոնցից թրթուրներ դուրս չեն գալիս, ինչի շնորհիվ տվյալ տարածքում միջատների քանակը կնվազի:
Գործակալության գլխավոր տնօրեն Ալդո Մալավազիի խոսքով, եթե Բրազիլիայում հսկայական քանակությամբ ամուլ արուներ բաց թողնվեն, մի քանի ամսից արյունածուծների քանակը կնվազի:
Տեխնոլոգիան մի քանի ամիս մշակվել է Իտալիայում. այնտեղ, որտեղ կիրառվել է, մոծակների պոպուլյացիան կրճատվել է մոտավորապես հինգ անգամ: Չինաստանում արդյունքը եղել է միջատների հարյուր տոկոսով անհետացումը:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը  (ԱՀԿ) փետրվարի  1-ին ընդունել է, որ Զիկա տենդի արագ տարածվող վիրուսը համաշխարհային մասշտաբի սպառնալիք է եւ արտակարգ դրություն է հայտարարել:
ԱՀԿ-ի ղեկավար Մարգարեթ Չենը միջազգային հանրությանը կոչ է արել Զիկա վիրուսին համադրված պատասխան տալ:
«Ես հայտարարում եմ, որ վերջին ժամանակներս Լատինական Ամերիկայում միկրոցեֆալիայի եւ այլ նյարդաբանական խախտումների մակարդակը նման է   2014-ին Ֆրանսիական Պոլինեզիայի վիճակին եւ  առողջապահության ոլորտում ծայրահեղ  վտանգ է ներկայացնում», - հայտնել է նա: ԱՀԿ-ի այդ հայտարարությունը Զիկան դնում է ռիսկի նույն կատերգորիայի մեջ, ինչ Էբոլայի վիրուսը:
Փորձագետների գնահատականով, 2016-ին Ամերիկա մայրցամաքի Զիկա վիրուսով վարակված բնակիչների  թիվը կարող է 4 մլն մարդու հասնել:

IAEA ready to irradiate mosquito sperm to combat Zika virus
A new method to render male mosquitoes infertile by nuclear radiation could help reduce populations of the insect carrying the Zika virus that is linked to thousands of birth defects in Brazil, the U.N. atomic agency said on Tuesday.
Experts from the Vienna-based International Atomic Energy Agency are to meet Brazilian officials on Feb. 16 to discuss how best to roll out the so-called Sterile Insect Technology (SIT) in the host country of the 2016 Summer Olympics.
"If Brazil released a huge number of sterile males, it would take a few months to reduce the population, (but) it has to be combined with other methods," IAEA Deputy Director General Aldo Malavasi told reporters.
Besides SIT, the spread of the Zika virus, which the World Health Organization has declared an international public health emergency, could be fought by more intense sanitation efforts, the use of insecticides or traps.
SIT, adapted from decades-old methods used to slash populations of other insects such as fruit flies, involves exposing males of the Aedes aegypti mosquito to X- or Gamma rays to render their sperm sterile.
Such laboratory-bred male mosquitoes could then be released in the wild to mate with the females of the species who then bear eggs that never hatch, thus reducing the number of insects in a given area without killing any animals or using chemicals.
"It's family planning for insects," said Jorge Hendrichs, head of the Insect Pest Control Section at the IAEA, which offers the technological know-how to interested member countries for free so they can design and run their own SIT program.
The sterile males, one generation of which takes about a month to breed, must outnumber the indigenous males by a factor of 10 or 20 to make their mark in a mosquito population.
This requires millions of males, making the method more likely to be used in villages or towns, rather than large cities, Malavasi said.
In test runs running over several months in Italy, SIT helped cut mosquito populations by around 80 percent and in China the success rate was as high as 100 percent, Konstantinos Bourtzis of the IAEA's insect pest control laboratory said.
Apart from Brazil, other countries such as Mexico, Guatemala, El Salvador and Indonesia have also requested the technology from the IAEA to control their mosquito populations.
According to the WHO, the Zika virus is "spreading explosively" and could infect as many as 4 million people in the Americas. The Pan American Health Organization says Zika has spread in 24 nations and territories in the Americas.