ՄԱԳԱՏԵ-ն առաջարկել է Զիկայի դեմ պայքարել ճառագայթման միջոցով
Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությունը (ՄԱԳԱՏԵ) Զիկա վիրուսը  փոխանցող մոծակների պոպուլյացիայի նվազեցման նոր մեթոդ է առաջարկել, տեղեկացնում է Reuters-ը:
Նկատի ունեն Aedes aegypti մոծակների արուներին ռենտգենային կամ գամմա-ճառագայթներով ճառագայթելը, որպեսզի նրանց  սերմնանյութն ամուլ դառնա: Այդ մեթոդը մոտ 10 տարեկան է, այն ավելի վաղ կիրառվել էր այնպիսի միջատների պոպուլյացիաների նվազեցման համար, ինչպիսին են պտղային ճանճիկները:
Լաբորատորիաներում մշակում անցած մոծակների արուները բաց կթողնվեն վայրի բնության մեջ, որտեղ կզուգավորվեն նույն տեսակի էգերի հետ:  Էգերը թերի ձվեր կդնեն, որոնցից թրթուրներ դուրս չեն գալիս, ինչի շնորհիվ տվյալ տարածքում միջատների քանակը կնվազի:
Գործակալության գլխավոր տնօրեն Ալդո Մալավազիի խոսքով, եթե Բրազիլիայում հսկայական քանակությամբ ամուլ արուներ բաց թողնվեն, մի քանի ամսից արյունածուծների քանակը կնվազի:
Տեխնոլոգիան մի քանի ամիս մշակվել է Իտալիայում. այնտեղ, որտեղ կիրառվել է, մոծակների պոպուլյացիան կրճատվել է մոտավորապես հինգ անգամ: Չինաստանում արդյունքը եղել է միջատների հարյուր տոկոսով անհետացումը:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը  (ԱՀԿ) փետրվարի  1-ին ընդունել է, որ Զիկա տենդի արագ տարածվող վիրուսը համաշխարհային մասշտաբի սպառնալիք է եւ արտակարգ դրություն է հայտարարել:
ԱՀԿ-ի ղեկավար Մարգարեթ Չենը միջազգային հանրությանը կոչ է արել Զիկա վիրուսին համադրված պատասխան տալ:
«Ես հայտարարում եմ, որ վերջին ժամանակներս Լատինական Ամերիկայում միկրոցեֆալիայի եւ այլ նյարդաբանական խախտումների մակարդակը նման է   2014-ին Ֆրանսիական Պոլինեզիայի վիճակին եւ  առողջապահության ոլորտում ծայրահեղ  վտանգ է ներկայացնում», - հայտնել է նա: ԱՀԿ-ի այդ հայտարարությունը Զիկան դնում է ռիսկի նույն կատերգորիայի մեջ, ինչ Էբոլայի վիրուսը:
Փորձագետների գնահատականով, 2016-ին Ամերիկա մայրցամաքի Զիկա վիրուսով վարակված բնակիչների  թիվը կարող է 4 մլն մարդու հասնել:

МАГАТЭ предложило бороться с Зикой при помощи радиации
Международное агентство по атомной энергии (МАГАТЭ) предложило новый метод уменьшения популяции комаров, являющихся переносчиками вируса Зика, сообщает Reuters.
Имеется в виду технология облучения самцов комаров Aedes aegypti рентгеновскими либо гамма-лучами, чтобы их семенной материал стал бесплодным. Этому методу около 10 лет, он был применен ранее для сокращения популяции таких насекомых, как плодовые мушки.
Обработанные в лабораториях самцы комаров будут выпущены в дикую природу, где спарятся с самками этого же вида. Самки отложат дефектные яйца, из которых личинки не разовьются, благодаря чему количество насекомых в данной местности уменьшится.
По словам заместителя гендиректора агентства Альдо Малавази, если в Бразилии будет выпущено на волю огромное количество стерильных самцов, то через несколько месяцев популяция кровососущих уменьшится.
В течение нескольких месяцев технология отрабатывалась в Италии — там, где она была применена, популяция комаров сократилась примерно в пять раз. В Китае результат доходил до стопроцентного исчезновения насекомых.
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) 1 февраля признала, что быстро распространяющийся вирус лихорадки Зика является угрозой мирового масштаба, и объявила режим чрезвычайного положения.
Глава ВОЗ Маргарет Чен призвала к скоординированному ответу на вирус Зика со стороны международного сообщества.
«Я заявляю, что в последнее время уровень микроцефалии и других неврологических нарушений в Латинской Америке аналогичен ситуации во Французской Полинезии в 2014 году и представляет собой чрезвычайную мировую опасность в области здравоохранения», - заявила она. Это заявление ВОЗ ставит Зика в одну категорию риска, что и вирус Эбола.
По оценке экспертов, в течение 2016 года число жителей Американского континента, инфицированных вирусом Зика, может достичь 4 миллионов человек.