Ճարպակալում՝ ներսից. դիահերձման ցնցող կադրեր (ֆոտո)
BBC-ի պաթոլոգանատոմները կատարել են ճարմակալմամբ տառապող կնոջ դիահերձում՝ նրա մաշկը, սիրտը, թոքերը, լյարդը եւ երրիկամները հետազոտելու համար: Կինը 60 տարեկանից քիչ էր մեծ, նա 165 սմ հասակի դեպքում կշռում էր 108 կգ: Սրտի անբավարարության հետեւանքով մահանալուց առաջ նա իր մարմինը գիտությանն էր կտակել:
Դիահերձման ժամանակ մասնագետներն առաջին հերթին նկատել են մաշկի տակ, հիմնականում՝ փորի հատվածում ճարպի շերտերը:
«Ես պետք է շատ ավելի մեծ ջանք գործադրեի, քան սովորաբար, այդ նեոնային դեղին հյուսվածքները կտրելու համար,- խոստովանել է Queen Mary University-ից Կառլա Վալենտինը:- Դա ինձ ստիպեց խորհրդածել սեփական մարմնում ճարպային շերտերի մասին եւ այն մասին, թե այդ ճարպն ինչպես է իմ առողջության վրա ազդում»:
Պաթոլոգ Ջիլս Յեոն իր հերթին նշել է, որ օրգանիզմին ճարպի որոշ քանակ անհրաժեշտ է, սակայն դրա ավելցուկն առողջության համար չափազանց վտանգավոր է:
Մասնագետներն այնուհետեւ հանել են կնոջ սիրտը, որը, ինչպես իրենք են արտահայտվել, իրենց պարկավուն եւ շատ ավելի ծանր է թվացել, քան պետք է լիներ:
«Լավ կազմվածքով մարդու սիրտը ձիգ է, կոշտ, ինչ-որ բանով սթեյքի լավ կտորի նման: Մինչդեռ այս սիրտը պարկի էր նման: Այն 499 գրամ էր կշռում, ինչը անչափ շատ է: Իր փոքրաչափ հասակի դեպքում կնոջ սիրտը պետք է մոտ 225 գրամ կշռեր: Հենց այսպիսի ծանր եւ լխկած սրտեր են ունենում բարձր ճնշման հետեւանքով սրտի անբավարարությունից մահացած մարդիկ: Այս սիրտն ինչ-որ ժամանակ ձիգ մկան էր, սակայն նմանվել էր թղթե փաթեթի, որն արյուն մատակարարելու ընդունակ չէր»,- նշել է պաթոլոգ Մայք Օսբորնը:
Ճարպակալումն իր հետքն էր թողել նաեւ կնոջ լյարդի վրա. մասնագետների խոսքով՝ նրա լյարդը վարդագույն էր, պաշտետի էր նման, ճարպով գերաճած: Այսպիսի լյարդ են սովորաբար ունենում այն մարդիկ, որոնք չարաշահում են ալկոհոլը, սակայն այս կինը գործնականում ալկոհոլ չի օգտագործել, եւ լյարդի ճարպային հիվանդությունը, որը կարող է հանգեցնել ցիրոզի կամ քաղցկեղի, նրա դեպքում ճարպակալման հետեւանք էր:
Այնուհետեւ մասնագետները հետազոտել են կնոջ թոքերը, որոնք հեղուկով էին լցված եւ սրտի անբավարարության հետեւանքով այտուցով ախտահարված: Մասնագետների պարզաբանմամբ՝ սրտի անբավարարությունը նույն բանը չէ, ինչ սրտի կաթվածը. սրտի անբավարարության պատճառով սիրտը ժամանակի ընթացքում է սկսում «հրաժարվել» գործել: Այս կինն ինչ-որ ժամանակ հավանաբար աստիճաններով հեշտ է բարձրացել, հետո դա ավելի ու ավելի է դժվարացել, իսկ կյանքի ավարտին մոտ նա հավանաբար դժվարությամբ է հաղթահարել մի քանի աստիճանը՝ նրան թթվածինը չի բավարարել, եւ նա չի կարողացել նորմալ շնչել:
Կնոջ ճարպակալումն ազդել էր նաեւ նրա երիկամների աշխատանքի վրա: Առողջ մարդու երիկամները լոբու հատիկների են նման, իսկ դրանց վրա շատ քիչ ճարպ կա: Այս կնոջ երիկամների վրա չափազանց շատ ավելորդ ճարպ կար: Դրանից զատ, ճարպակալման դեպքում երիկամները ստիպված են սովորականից ավելի շատ աշխատել, եւ ավելորդ ծանրաբեռնվածությունը նրանց օգտին չէ եւ կարող է հանգեցնել դրանց չգործելուն:

Ожирение – изнутри: шокирующие кадры со вскрытия (фото)
Патологоанатомы телекомпании BBC провели вскрытие женщины, страдавшей ожирением, чтобы исследовать ее кожу, сердце, легкие, печень и почки. Женщине было чуть больше 60 лет, ее вес – 108 кг, при росте 165 см. Перед тем, как умереть из-за сердечной недостаточности, она завещала свое тело науке.
Первое, что заметили специалисты во время вскрытия – слои жира под кожей, в основном – в области живота.
«Мне нужно было приложить намного больше усилий, чем обычно, чтобы разрезать эти неоново-желтые ткани», - призналась Карла Валентин из Queen Mary University. - «Это заставило меня задуматься о жировых отложениях в моем собственном теле и о том, как этот жир влияет на мое здоровье».
В свою очередь патолог Джиллс Йео отметил, что некоторое количество жира для организма необходимо, однако его излишек крайне вреден для здоровья.
Затем специалисты достали сердце женщины, которое оказалось, как они выразились, мешковатым и намного более тяжелым, чем оно должно было быть.
«Сердце человека в хорошей форме упругое, жесткое, чем-то похожее на хороший кусток стейка. Это же сердце было похоже на мешок», - отметил патолог Майк Осборн. - «Оно весило 449 граммов – это очень много. При миниатюрном росте этой женщины ее сердце должно было весить около 225 граммов. Именно такие тяжелые и рыхлые сердца бывают у людей, умирающих от сердечной недостаточности из-за высокого давления. Это сердце когда-то было упругой мышцей, а стало похожим на бумажный пакет, который не в состоянии качать кровь».
Ожирение оставило свой отпечаток и на печени женщины: по словам специалистов, ее печень была розоватая, похожая на паштет, обросшая жиром. Такая печень часто бывает у людей, злоупотребляющих алкоголем, однако эта женщина алкоголя практически не пила, и жировая болезнь печени, которая может привести к циррозу и раку, у нее была из-за ожирения.
Далее специалисты осмотрели легкие женщины – они были заполенны жидкостью – поражены отеком из-за сердечной недостаточности. Сердечная недостаточность – не то же самое, что инфаркт, объяснили ученые: при сердечной недостаточности сердце начинает «отказывать» со временем. Когда-то этой женщине наверняка было несложно подниматься по лестницам, потом это становилось все сложнее и сложнее, а ближе к концу жизни она наверняка с трудом могла преодолеть несколько ступенек – ей не хватало кислорода, и она не могла нормально дышать.
Ожирение женщины затронуло у работу ее почек. Почки здорового человека похожи на бобы, и жира на них совсем немного. У этой же женщины на почках было очень много лишнего жира. Более того, при ожирении почкам приходится работать больше, чем обычно, и лишняя нагрузка не идет им на пользу и может привести к их отказу.