Ավստրալիայում 143 հազար ընտանիք պատվաստումից հրաժարվելու համար նպաստ չի ստացել
Ավստրալիայի իշխանությունները դադարել են երեխայի նպաստ վճարել այն ընտանիքներին, որոնք հրաժարվել են պատվաստել երեխաներին: Արդյունքում նպաստից զրկվել է 143 հազար ընտանիք:
Ավստրալական 9News-ի փոխանցմամբ՝ իշխանությունները որդեգրել են «չկա պատվաստում, չկա վճարում» քաղաքականությունը: Առողջապահության նախարար Գրեգ Հանթի խոսքով՝ չնայած քաղաքացիների հակասական արձագանքին, այս մոտեցման շնորհիվ 2016 թվականի հունվարից հաջողվել է ավելի քան 200 հազար երեխայի պատվաստել:
«Սա խիստ քաղաքականություն է, բայց խոսքը հասարակության առողջության եւ մեր հրաշալի երեխաների անվտանգության մասին է»,- նշել է նա:
Մինչեւ 5 տարեկան երեխաներ ունեցող 142.793 ընտանիքներ հրաժարվել են պատվաստումից, ինչի հետեւանքով զրկվել են 15 հազար դոլարի չափով նպաստից: Ավստրալիայում պատվաստված երեխաները 92.2%-ն են կազմում: Ամենաշատը պատվաստումից հրաժարվում են Սիդնեյի արեւելքում. այստեղ պատվաստումների ցուցանիշը 88.9% է:

В Австралии 143 000 семей не получили детских пособий из-за отказа от прививок
Власти Австралии перестали выплачивать детские пособия семьям, отказавшимся вакцинировать детей. В результате почти 143 000 семей остались без детских пособий.
Как сообщает австралийская новостная служба 9News, сейчас австралийские власти придерживаются политики «нет прививки – нет выплат». Как отметил министр здравоохранения Грэг Хант, несмотря на противоречивую реакцию граждан, благодаря этому подходу с января 2016 года удалось добиться вакцинации более 200 000 детей.
«Это жесткая политика, но речь идет о здоровье общества и безопасности наших чудесных детей», - отметил он.
142 793 семьи с детьми в возрасте до пяти лет отказались прививать детей. За это государство лишило их детского пособия в $15 000. Средний уровень иммунизации детей в Австралии – 92,2%. Самое большое количество непривитых детей – на востоке Сиднея. Там уровень иммунизации составляет всего 88,9%.