Ինչո՞ւ են Հայաստանում թանկանում դեղերը
Հայաստանում թանկացել են մի շարք դեղեր՝ այդ թվում ՍՇՎԻ-ի ու գրիպի սեզոնին մեծ պահանջարկ ունեցող նուրոֆենը, կագոցելը, ստրեպսիլսը ու բակտրիմ ֆորտեն։ NEWS.am Medicine -ին Երեւանի դեղատներից մեկում հայտնել են, որ այդ ու մի շարք այլ դեղամիջոցների մեծածախ գներն աճել են։
Եվ այսպես, «Բակտրիմ ֆորտե»-ի մեծածախ գինը 2426-ից աճել է մինչեւ 3887 դրամ, , «Նուրոֆեն» օշարակինը (100մլ)  1240-ից մինչեւ 1500 դրամ։ «Կագոցել» դեղամիջոցը մինչ այդ մատակարարվում էր 1800 դրամով, իսկ հիմա ՝  2313 դրամով, «Ստրեպսիլս ինտենսիվ» դեղամիջոցի գինը 2840-ից հասել է 3100 դրամի։ Թանկացել են նաեւ «Դյուֆաստոնը»՝ 4315 դրամից հասնելով 4611 դրամի (4488 դրամ «Վագա Ֆարմ» ընկեության մեծածախ գինն է), ու «Լիրիկան» ՝ 68 085 դրամից մինչեւ 73 185 դրամ։ Թանկացել են նաեւ «Փֆայզեր», «Էբբոտ», «Գրինդեքս», «Սանդոզ» արտադրողների այլ դեղամիջոցներ, ընդ որում դոլարի կամ եվրոյի նկատելի տատանումներ վերջերս չեն դիտարկվել։
NEWS.am Medicine -ի հետ զրույցում «Նատալի գրուպ» -ի գլխավոր տնօրեն Ասատուր Ասատրյանը նշել է, որ դեղորայքի շուկայում նկատելի ցնցումներ չկան, իսկ մի շարք դեղամիջոցների գների բարձրացումը կապակցված է մատակարարման գների բարձրացման հետ։
«Ալֆա ֆարմ» ընկերության տնօրեն Միքայել Մացակյանը հայտնել է, որ գլոբալ թանկացում չի եղել, իսկ գների որոշակի տատանումները (այդ թվում նաեւ նվազումը) կապակցված է կոնկրետ պահին դեղերի գնման գների փոփոխության հետ։ Մասնավորապես «Ռոշ» ընկերությունը բարձրացրել է «Բակտրիմ» դեղամիջոցի գինը։ Ինչ վերաբերում է «Նուրոֆենին», ապա «Ալֆա ֆարմը» չի ներկրում այդ դեղամիջոցը, այլ այն վերցնում է ներքին շուկայում այլ ներմուծողներից, ու այդ դեղամիջոցի գինը մի քիչ աճել է։
«Առգո ֆարմ»-ի ղեկավար Գուրգեն Ասրյանը հայտնել է, որ «Նուրոֆենն» ու «Ստրեպսիլսը» իրենք ներմուծում են Ռուսաստանից ու դրանց գների բարձրացումը կապակցված է ռուբլու փոխարժեքի բարձրացման հետ։ Նա հավելել է, որ 2017-ի սկզբից ռուբլու փոխարժեքը աճել է  7․3 դրամից մինչեւ 8․7 դրամ, այսինքն 20 տոկոսով, բայց դեղամիջոցների գները այդքան չեն բարձրացել։
«Վագա ֆարմ» ընկերության տնօրեն Վահե Վարսանյանի գնահատականով հայկական շուկայում դեղամիջոցների գների աճի միտում նկատվում է, չնայած «Վագա ֆարմ» ընկերությունը փորձում է իր ցանցում պահպանել ցածր գները։ Նրա խոսքով, եթե այլ ցանցերում կա 5 տոկոսի սահմանում գների բարձրացման միտում, ապա «Վագա Ֆարմ» դեղատներում այդ տատանումները չեն գերազանցում 1-2 տոկոսը։ Թվարկված դեղամիջոցների վերաբերյալ Վահե Վարսանյանը հայտնել է, որ «Բակտրիմի» գինը ուժեղ բարձրացրել է Ռոշ ընկերությունը, իսկ ինչ վերաբերում է Նուրոֆենին, Ստրեպսիլսին ու Կագոցելին, ապա այդ դեղամիջոցները ներմուծվում են Ռուսաստանից ու դրանց գները կախված են ռուբլու տատանումներից։
Ընդ որում Վահե Վարսանյանը հավելել է, որ Հայաստանում դեղերի գների աճի միտումը կպահպանվի, քանի որ առողջապահության նախարարությունը փաստացի ամբողջովին կասեցրել է զուգահեռ ներմուծումը։
Հիշեցնենք, որ «Դեղերի մասին» նոր օրենքը ուժի մեջ է մտել 2016-ի դեկտեմբերին։ ԱՆ ներկայացուցիչները վստահեցնում էին, որ նոր օրենքը կհանգեցնի դեղերի գների նվազմանը, սակայն օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո նվազում չի եղել, իսկ հիմա նկատվում է աճի միտում։ Գների որոշակի նվազում դիտարկվել է տվյալ օրենքի ուժի մեջ մտնելուց առաջ, ԵՏՄ շուկաներից զուգահեռ ներմուծման շնորհիվ։ Բայց չգրանցված դեղամիջոցների հայտնաբերման նպատակով համատարած ստուգումները, որոնք դեկտեմբերին անցկացվել են Երեւանի դեղատներում՝ դրանց հաջորդած խոշոր տուգանքներով հանդերձ,   հանգեցրել են նրան, որ ներմուծողները, մասնավորապես «Վագա ֆարմ» ընկերությունը, հրաժարվել են զուգահեռ ներկրումից։
Ստորեւ, 1-ին աղյուսակում ներկայացված են 2017-ի ապրիլի 18-ի դրությամբ դեղատնային տարբեր ցանցերում որոշ դեղամիջոցների գները դրամով։  2-րդ աղյուսակում ներկայացված են ԱՆ վերջին մշտադիտարկման տվյալները, որոնք հրապարակվել են 2016-ի հոկտեմբերին։ Թե ինչո՞ւ է նախարարությունը դրանից հետո դադարեցրել մշտադիտարկումը, այդպես էլ մնացել է անհասկանալի։

Почему в Армении дорожают лекарства?
В Армении выросли цены на ряд лекарств, в частности, на пользующиеся спросом в сезон ОРВИ и гриппа нурофен, кагоцел, стрепсилс и бактрим форте. Как сообщили NEWS.am Medicine в одной из аптек Еревана, на эти и ряд других препаратов выросли оптовые цены.
Так, оптовая цена на Бактрим форте выросла с 2426 до 3887 драмов, Нурофен форте с 727 до 1248 драмов, сиропа Нурофен (100мл) с 1240 до 1500 драмов. Препарат Кагоцел раньше поставлялся за 2160 драмов, а сейчас за 2313, Стрепсилс интенсив вырос с 2840  до 3100 драмов. Подорожали также Дюфастон - с 4315 до 4611 драмов (4488 драмов у компании «Вага Фарм»), и Лирика - с 68085 драмов до  73185 драмов. Подорожали и другие препараты от производителей Пфайзер, Эббот, Гриндекс, Сандоз, при этом заметных колебаний доллара или ерво в последнее время не наблюдалось.
В беседе с корреспондентом  NEWS.am Medicine генеральный директор «Натали Групп» Асатур Асатрян отметил, что ощутимых потрясений на рынке лекарств нет, а незначительные повышения цен ряда препаратов связаны с повышением цены поставки.
Директор компании «Альфа Фарм» Микаэл Мацакян сообщил, что глобального подорожания не было, а определенные колебания цен (в том числе и понижение) связаны с изменением цены покупки лекарства в конкретный момент. В частности, компания Рош повысила цену на препарат Бактрим. Что касается нурофена, то «Альфа Фарм» не завозит это лекарство, а берет его на внутреннем рынке у других импортеров, и цена на этот препарат несколько выросла.
Руководитель «Арго Фарм» Гурген Асрян сообщил, что нурофен и стрепсилс они завозят из России, и повышение их цены связано с повышением курса рубля. Он добавил, что с начала 2017 года курс рубля вырос с 7.3 до 8.7 драмов, то есть, примерно на 20%, но цены на лекарства повысились не настолько.
По оценке директора компании «Вага Фарм» Ваге Варсаняна, тенденция роста цен на лекарства на армянском рынке наблюдается, правда компания «Вага Фарм» пытается удержать низкие оптовые и розничные цены в своей сети. Так, по его словам, если в других сетях есть тенденция повышения цен в пределах 5%, то в аптеках «Вага Фарм» эти колебания не превышают 1-2%. По перечисленным лекарствам Ваге Варсанян сообщил, что цену на Бактрим сильно повысила компания Рош, что же касается нурофена, стрепсилса и нурофена, то эти лекарства завозятся из России, и их цены зависят от колебания рубля.
При этом Ваге Варсанян добавил, что тенденция роста цен на лекарства в Армении сохранится, поскольку Минздрав практически полностью пресек параллельный импорт.
Напомним, что новый закон «О лекарствах» вступил в силу с декабря 2016 года. Как заверяли представители Минздрава, новый закон приведет к снижению цен на лекарства, однако снижения после его вступления в силу не было, а теперь наметилась тенденция роста. Некоторое снижение цен наблюдалось до вступления данного закона в силу, благодаря параллельному импорту с рынков ЕАЭС. Но тотальные проверки на предмет незарегистрированных лекарств, проведенные  в декабре в аптеках Еревана, с последовавшими крупными штрафами привели к тому, что импортеры, в частности компания «Вага Фарм», отказались от параллельного ввоза.
Ниже, в Таблице 1 приведены цены в драмах на некоторые из вышеназванных лекарств в разных аптечных сетях по данным на 18 апреля 2017 года. В таблице 2 приведены данные, взятые из последнего мониторинга Минздрава, обнародованного в начале октября 2016 года. Почему министерство после этого перестало проводить мониторинг, так и осталось неясным.