Բուլիմիան մարդու ուղեղը փոխում է, այդ պատճառով բուլիմիայով տառապող կանայք, սթրեսի վիճակում սնունդին այնպես չեն արձագանքում, ինչպես այս հիվանդությամբ չտառապողները, պնդում են Ջորջ Մեյսոնի համալսարանի աշխատակիցները: Մասնավորապես` բուլիմիայով հիվանդ կանանց մոտ պակասում է ուղեղի այն հատվածի արյան մատակարարումը, որը կապված է ռեֆլեքսների հետ, իսկ բուլիմիա չունեցող կանանց մոտ մեծանում է:
Գիտնականները 2 փորձ են կատարել. առաջինին մասնակցել են բուլիմիայով տառապող 10 կանայք եւ եւս 10 կին, որոնց մոտ բուլիմիա չի եղել: Մասնակիցները լաբորատորիա են եկել եւ սնվել: Այնուհետեւ կանանց ՄՌՏ ընթացքում ցույց են տվել չեզոք պատկերներ, օրինակ` տերեւների կամ կահույքի, եւ յուղոտ ու քաղցր մթերքների պատկերներ:
Հետո մասնակիցներին առաջարկել են լուծել անլուծելի մաթեմատիկական խնդիր, որպեսզի նրանց մոտ մեծացնեն սթրեսի մակարդակը: Դրանից հետո կանայք ՄՌՏ ընթացքում դարձյալ դիտել են յուղոտ ու քաղցր մթերքների պատկերները: Վերջում մասնակիցները գնահատել են իրենց սթրեսի մակարդակը եւ սնունդին հակվածությունը: Բոլոր կանանց մոտ մաթեմատիկական խնդրի պատճառով սթրեսի մակարդակը բարձրացել է: Մթերքների պատկերները սթրեսը նվազեցրել են: Դրանից բացի, բոլորի մոտ մթերքների պատկերների դեպքում մեծացել է սնունդին հակվածությունը:
Գիտնականները, սակայն, մասնակիցների ուղեղում որոշ տարբերություններ են նկատել: Բուլիմիայով տառապող կանանց մոտ մթերքների պատկերները դիտելիս նվազել է ուղեղի այն հատված արյան հոսքը, որը կապված է ռեֆլեքսների հետ, իսկ այն կանանց մոտ, որոնք բուլիմիայով չեն տառապել, այն մեծացել է:
Ավելի ուշ մասնագետները փորձը կրկնել են` հրավիրելով 17 կանանց, որոնք բուլիմիայով են տառապել: Արդյունքն անփոփոխ էր, ինչպես նախորդ հետազոտության ժամանակ: Այսպիսով, բուլիմիայով տառապող կանանց սնունդը, ըստ ամենայնի, օգնում է խուսափել իրենց մասին բացասական մտքերից: Բացի այդ՝ նրանց համար սնունդը սթրեսի վիճակից շեղվելու միջոց է:

Булимия меняет мозг человека, поэтому женщины, страдающие булимией, в состоянии стресса реагируют на пищу не так, как женщины без булимии, утверждают сотрудники Университета Джорджа Мейсона. В частности, у женщин с булимией уменьшался приток крови к области мозга, связанной с рефлексией, а у участниц без булимии – увеличивался.
Ученые провели два эксперимента: в первом приняли участие 10 женщин с булимией и 10 женщин без булимии. Участницы пришли в лабораторию и поели. Затем женщинам в процессе МРТ показывали нейтральные изображения, например, листьев или мебели, и изображения жирных и сладких продуктов.
Потом участницам предложили решить нерешаемую математическую задачу, чтобы повысить у них уровень стресса. После женщины вновь рассматривали изображения жирных и сладких продуктов во время МРТ. В конце участницы оценивали свой уровень стресса и тягу к пище. У всех женщин из-за математической задачи уровень стресса повысился. Изображения продуктов снижали стресс. Кроме того, у всех при виде изображений продуктов повышалась тяга к пище.
Однако в мозге участниц исследователи заметили кое-какие различия. У женщин с булимией при виде изображений продуктов уменьшался кровоток в предклинье – области мозга, связанной с рефлексией, а у женщин без булимии он увеличивался.
Позже специалисты повторили эксперимент, пригласив 17 женщин, страдавших булимией. Результаты были такие же, как в предыдущем исследовании. Так, судя по всему, женщинам с булимией пища помогает избежать негативных мыслей о себе. Кроме того, еда для них – это способ отвлечься в состоянии стресса.