ՊԷՏ/ՀՏ բացակայությունը հայկական ուռուցքաբանության ամենալուրջ խնդիրը չէ․ նախարար
Հայաստանում անհրաժեշտ է ավելի ակտիվ զարգացնել ուռուցքաբանությունը՝ առաջին հերթին դա պետք է երկրի բնակչության համար, բացի այդ՝ զարգացած ուռուցքաբանությունը կօգնի ավելի շատ բժշկական զբոսաշրջիկներ գրավել։ Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է Հայաստանի առողջապահության նախարար Լեւոն Ալթունյանը։
Նրա խոսքով՝ ուռուցքաբանության զարգացման համար անհրաժեշտ է ոչ միայն նոր սարքավորումներ ձեռք բերել, այլեւ վերապատրաստել մասնագետներին ու «նրանց մեջ գիտական մտածողություն արթնացնել»: Ընդ որում, Հայաստանում ՊԷՏ/ՀՏ-ի բացակայությունը, նախարարի կարծիքով, ամենեւին էլ ամենալուրջ խնդիրը չէ։
«Ուռուցքաբանության գերազանցության կենտրոնի նախագիծը ուժի մեջ է, ընթանում են բանակցություններ, ու այդ կենտրոնում պարտադիր կլինի ՊԷՏ –սկան»,- նշել է նախարարը։
Խոսելով մյուս ոլորտների մասին, որոնք կարող են գրավիչ լինել զբոսաշրջիկների համար, նախարարը նշել է, որ շատերն այստեղ են գալիս ատամնաբուժական ծառայությունների, նաեւ պլաստիկ ու վերականգնողական վիրաբուժության համար, որը Հայաստանում լավ զարգացած է։
Շուտով Հայաստանը կկարողանա բժշկական զբոսաշրջիկներ գրավել այլ երկրներից նաեւ արյունաբանությամբ՝ Յոլյանի անվան արյունաբանական կենտրոնի նոր շենբքի բացումից հետո այստեղ սկսել են իրականացնել պրոցեդուրաներ, որոնք տարածաշրջանի ոչ բոլոր երկրներում են հասանելի (օրինակ ոսկրածուծի փոխպատվաստումը)։
Նշենք, որ Լեւոն Ալթունյանը ներկա էր Երիտասարդ բժիշկների հայկական ասոցիացիայի ամենամյա կոնֆերանսի հանդիսավոր բացմանը, որն անցնում է Ծաղկաձորում հոկտեմբերի 13-15-ը։

Отсутствие ПЭТ/КТ – не самая серьезная проблема в армянской онкологии – министр
В Армении необходимо активнее развивать онкологию: в первую очередь, это нужно для населения страны, кроме того, развитая онкология поможет привлечь больше медицинских туристов. Об этом во время встречи с журналистами сказал министр здравоохранения Армении Левон Алтунян.
По его словам, для развития онкологии необходимо не только приобретать новое оборудование, но и переподготавливать специалистов и «пробуждать в них научное мышление». При этом, отсутствие в Армении ПЭТ/КТ, по мнению министра, далеко не самая серьезная проблема.
«Проект Центра превосходства онкологии в силе, ведутся переговоры, и в стенах этого центра обязательно будет ПЭТ-скан», - отметил министр.
Говоря о других сферах, потенциально привлекательных для туристов, министр отметил, что многие приезжают сюда ради стоматологических услуг, а также ради пластической и реконструктивной хирургии, которая в Армении хорошо развита. Вскоре Армения сможет привлекать медицинских туристов из других стран и гематологией – после открытия нового корпуса гематологического центра имени Йоляна здесь начали делать процедуры, которые не во всех странах региона доступны (например, трансплантация костного мозга).
Отметим, что Левон Алтунян присутствовал на торжественном открытии годовой конференции Ассоциации молодых врачей, которая проходит в городе Цахкадзор с 13 по 15 октября.