Ձկան յուղն ու արեւածաղկի ձեթը այնքա՞ն էլ անվնաս չեն
Արեւածաղկի ձեթի կամ ձկան յուղի երկարաժամկետ գործածումը կարող է հանգեցնել լյարդի բորբոքային գործընթացների, պարզել է գիտնականների միջազգային խումբը՝ Գրանադայի իսպանական համալսարանի ղեկավարությամբ։
Հետազոտողները փորձի ընթացքում հանգել են այն եզրակացության, որ արեւածաղկի ձեթը, նաեւ ձկան յուղը ունակ են հանգեցնել ոչ ալկոհոլային ստեատոհեպատիտի զարգացմանը։ Ի տարբերություն ձիթապտղի ձեթի՝ վերոնշյալ մթերքներն ունակ են առաջացնել լյարդի ֆիբրոզ, ուլտրակառուցվածքային փոփոխություններ։ Դրանից բացի ձկան յուղը փորձին մասնակցած առնետների մոտ արագացրել է օքսիդատիվ պրոցեսները, որոնք սովորաբար սկսվում են տարեց տարիքում, նաեւ փոխել է տելոմերների հարաբերական երկարությունը՝ քրոմոսոմների ծայրերի, որոնց կարճացումը կարող է հանգեցնել բջիջների ծերացմանը, իսկ երկարացումը կարող է քաղցկեղ առաջացնել։ Այս մասին հայտնում է MedicalXpress ամսագիրը։
Ձկան յուղը, որը հարուստ է օմեգա 3 ճարպաթթուներով ու D վիտամինով, համարվում է ամենաօգտակար մթերքներից մեկը։ Մասնագետների կարծիքով, այն կանխում է սրտի հիվանդությունները, օգնում է պահպանել ուղեղի առողջ ֆունկցիան ու պաշտպանում է բորբոքային հիվանդություններից։

Рыбий жир и подсолнечное масло не так безвредны?
Долгосрочное употребление в пищу подсолнечного масла или рыбьего жира может привести к воспалительным процессам в печени, выяснила  международная группа ученых под руководством испанского университета Гранады.
Исследователи в ходе испытаний пришли к выводу, что подсолнечное масло, а также рыбий жир способны привести к развитию неалкогольного стеатогепатита. По сравнению с оливковым маслом, указанные выше продукты способны вызывать фиброз, ультраструктурные изменения печени. Помимо этого, рыбий жир у подопытных крыс ускорил окислительные процессы, которые обычно начинаются в пожилом возрасте, а также изменил относительную длину теломеров — концов хромосом, укорочение которых может вызвать старение клеток, а удлинение которых может вызвать рак. Об этом сообщается на научном портале MedicalXpress.
Рыбий жир, богатый омега-3 жирными кислотами и витамином D, считается одним из самых полезных продуктов. По мнению специалистов, он предотвращает сердечные заболевания, помогает сохранить здоровую функцию мозга и защищает от воспалительных заболеваний.