Տարածված վիրուսը կարող է հարուցել 7 աուտոիմունային հիվանդության զարգացում
Էփշթեյն-Բարի վիրուսն առաջացնում է ոչ միայն ինֆեկցիոն մոնոնուկլեոզ, որը նաեւ հայտնի է «համբույրի հիվանդություն» անվամբ, այլեւ աուտոիմունային 7 հիվանդություններ: Այս մասին հայտնում են Cincinnati Children's-ի գիտնականները:
Ինֆեկցիոն մոնոնուկլեոզին հատուկ է տենդը, բկերախի, ավշահանգույցների, լյարդի, փայծաղի ախտահարումը եւ արյան բաղադրության յուրահատուկ փոփոխությունը: Դրա պատճառը հերպեսի վիրուսների ընտանիքից Էփշթեյն-Բարի վիրուսն է: Գիտնականների խոսքով կյանքի ընթացքում Էփշթեյն-Բարի վիրուսի կրող է դառնում բնակչության 80-95 տոկոսը, վարակված քաղաքացիների 90 տոկոսից ավելին այն ձեռք է բերում դեռեւս մինչեւ 20 տարեկան դառնալը: Մարդկանց զգալի մասը նույնիսկ տեղյակ չէ, որ արդեն վարակվել է:
Նախորդ հետազոտությունները ցույց են տվել, որ կարմիր գայլախտի ախտորոշմամբ մարդկանց մեծ մասը մանկության տարիներին հիվանդացել է ինֆեկցիոն մոնոնուկլեոզով: Գայլախտի առաջացման հավանականությունը մեծացնում են նաեւ ուրիշ իմունային հիվանդություններ, օրինակ՝ շաքարային դիաբետը եւ ցրված սկլերոզը: Այս պաթոլոգիաները կապում են գրեթե 100 գեներում փոփոխությունների հետ:
Nature Genetics ամսագրում հրապարակված նոր հետազոտության ընթացքում մասնագետները պարզել են, որ Էփշթեյն-Բարի վիրուսն ազդում է իմունային բջիջների վրա: Այն ԴՆԹ-ն փոխակերպում է B լիմֆոցիտներում եւ փոխում հատուկ սպիտակուցների՝ տրանսկրիպցիայի գործոնների աշխատանքը: Այս մարկերները հետազոտողներին օգնել են  գտնել Էփշթեյն-Բարի վիրուսի հետ կապված եւս մի քանի հիվանդություններ: Մասնավորապես՝ պարզվել է, որ Էփշթեյն-Բարի վիրուսը մեծացնում է կարմիր գայլախտի, 1-ին տիպի շաքարային դիաբետի, ցրված սկլերոզի, ռեւմատոիդ արթրիտի, պատանեկան իդիոպատիկ արթրիտի, ցելիակիայի եւ աղիների աուտոիմունային բորբոքային հիվանդությունների զարգացման վտանգը:

Распространенный вирус может провоцировать развитие 7 аутоиммунных заболеваний
Вирус Эпштейна – Барр (ВЭБ) вызывает не только инфекционный мононуклеоз, который также известен под названием "поцелуйная болезнь", но и 7 аутоиммунных заболеваний. Об этом сообщают ученые из Cincinnati Children's.
Инфекционный мононуклеоз характеризуется лихорадкой, поражением зева, лимфатических узлов, печени, селезенки и своеобразными изменениями состава крови. Его причина – вирус Эпштейна – Барр из семейства герпес-вирусов. По словам ученых, обладателями ВЭБ в течение жизни становятся от 80 до 95% населения, более 90% зараженных граждан получают его еще до наступления 20 лет. Значительное число людей даже не знают, что уже заражены.
Предыдущие исследования показали, что большинство людей с диагнозом красная волчанка в детстве переболели инфекционным мононуклеозом. Вероятность развития волчанки повышают и другие аутоиммунные болезни, например сахарный диабет и рассеянный склероз. Эти патологии связывают с изменениями примерно в 100 генах.
В ходе нового исследования, опубликованного в журнале Nature Genetics, специалисты выяснили, что вирус Эпштейна – Барр влияет на иммунные клетки. Он трансформирует ДНК В-лимфоцитов и меняет работу особых белков – факторов транскрипции. Эти маркеры помогли исследователям найти еще несколько болезней, связанных с ВЭБ. В частности, оказалось, что ВЭБ увеличивает риск развития красной волчанки, сахарного диабета 1-го типа, рассеянного склероза, ревматоидного артрита, юношеского идиопатического артрита, целиакии и аутоиммунных воспалительных заболеваний кишечника.