Հայաստանի մանկապարտեզները նույնպես պետք է ներառական դառնան․ ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչ
Հայաստանում կրթական հաստատությունների ներառականության խնդրին վերջին տարիներին սկսել են ավելի շատ ուշադրություն դարձնել։ Սակայն այս ոլորտում դեռ շատ անելիքներ կան։ Մասնավորապես, երկրում պետք է ներառական դառնան ո չ միայն դպրոցներն ու բուհերը, այլև մանկապարտեզները։ NEWS. am Medicine-ի թղթակցի հարցին ի պատասխան նման տեսակետ է հայտնել Հայաստանում ՄԱԿ Մանկական հիմնադրամի (ՅՈՒՆԻՍԵՖ) ներկայացուցիչ Տանյա Ռադոչայը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանում ներառական դպրոցների քանակն աճում է, ուսուցիչները անցնում են վերապատրաստում, որպեսզի սովորեն ճիշտ աշխատել զարգացման առանձնահատկություններով երեխաների հետ։ Ներառական կրթության հանդեպ մարդկանց վերաբերմունքը նույնպես փոխվում է՝ տարեցտարի ավելի շատ մարդիկ են հասկանում, որ միանգամայն բնական է, երբ զարգացման առանձնահատկություններով երեխաները սովորում են մնացած երեխաների հետ։
Սակայն կրթությունը սկսվում է դեռ մինչև այն պահը, երբ երեխան դպրոց է հաճախում, դրա համար էլ այդքան կարևոր է ներառական դարձնել նաև մանկապարտեզները։ Այս պահի դրությամբ դա այդ ոլորտի ամենալուրջ խնդիրներից մեկն է։
Նշենք, որ հաշմանդամություն ունեցող մարդկանց խնդիրներով զբաղվող ակտիվիստների խոսքով՝ ոչ բոլոր ներառական դպրոցներում են ուսուցիչները կարողանում իսկապես արդյունավետ աշխատել հաշմանդամություն ունեցող այն երեխաների հետ, որոնք ունակ են սովորել։ Օրինակ տեսողական խնդիրներով երեխաների համար նույնիսկ ներառական դպրոցներում չկա ոչ մասնագիտացված գրականություն, ոչ աուդիոգրքեր, ոչ այլ նյութեր։ Ավելին, ոչ բոլոր մանկավարժներն են տիրապետում հաշմանդամություն ունեցող երեխաների հետ աշխատելու հմտություններին։
Բացի դրանից բազմաթիվ դպրոցների ու բուհերի շենքերը (բացառությամբ Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի) այնպես են տեղակայված, որ հաշմանդամի սայլակով տեղաշարժվող մարդիկ չեն կարող առանց կողմնակի օգնության մտնել այնտեղ կամ էլ մի հարկից մյուսը տեղաշարժվել։ Չկան նաև հատուկ ուսումնական նյութեր հաշմանդամություն ունեցող ուսանողների համար։ Ըստ երևույթին դա է պատճառը, որ հայկական համալսարաններում այդքան քիչ են հաշմանդամություն ունեցող ուսանողներն ու դասախոսները (0․5 ու 0․7 տոկոս համապատասխանաբար)։
Մեկ այլ մասնագետ վստահեցնում է, որ հաշմանդամ երեխաների հետ շփումը կարող է շատ օգտակար լինել առողջ երեխաների համար, քանի որ նրանք սովորում են լինել հանդուրժող, բարի ու հոգատար։ Այդ բոլոր հատկանիշները նրանց օգտակար կլինեն հասուն կյանքում, երբ նրանք ստիպված կլինեն շփվել տարբեր մարդկանց հետ, այդ թվում հաշմանդամություն ունեցողների։

Детские сады в Армении тоже должны стать инклюзивными – представитель ЮНИСЕФ
В последние годы проблеме инклюзивности образовательных учреждений в Армении стали уделять больше внимания. Однако в этой сфере еще многое предстоит сделать. В частности, инклюзивными в стране должны стать не только школы и вузы, но и детские сады. Такое мнение, отвечая на вопрос корреспондента NEWS.am Medicine, выразила представитель Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ) в Армении Таня Радочай.
По ее словам, число инклюзивных школ в Армении растет, учителя проходят переподготовку, чтобы учиться правильнее работать с детьми с особенностями развития. Отношение людей к инклюзивному образованию тоже меняется – с каждым годом все больше людей понимают, что когда дети с особенностями развития учатся вместе со всеми остальными детьми, это – вполне нормально.
Однако образование начинается еще до того, как ребенок пойдет в школу, поэтому так важно сделать инклюзивными и детские садики. На данный момент это – один из наиболее серьезных вызовов в этой сфере, отметила специалист.
Отметим, что, по словам активистов, занимающихся проблемами людей с инвалидностью, далеко не во всех инклюзивных школах учителя могут действительно эффективно работать со всеми детьми с инвалидностью, способными учиться. Например, для детей, у которых проблемы со зрением, даже в инклюзивных школах нет ни специализированной литературы, ни аудиокниг, ни других материалов. Более того, далеко не все педагоги владеют навыками работы с детьми с инвалидностью.
Кроме того, здания многих школ и вузов (за исключением Американского университета в Армении) расположены так, что люди, передвигающиеся с помощью инвалидного кресла, не могут без посторонней помощи в них войти или пройти с одного этажа на другой. Нет и специальных учебных материалов для студентов с инвалидностью. Должно быть, именно поэтому в армянских университетах так мало студентов и преподавателей с инвалидностью (0.5 и 0.7 процентов соответственно).
Другой специалист утверждает, что общение с детьми-инвалидами может быть очень полезно для здоровых детей, так как они научатся быть терпимыми, добрыми и заботливыми. Все эти качества им понадобится во взрослой жизни, где им придется общаться с разными людьми, среди которых могут быть и люди с инвалидностью.