Քնի պակասը կարող է հանգեցնել ճարպակալման եւ դիաբետի
Քնի պակասը կարող է բացասաբար անդրադառնալ մարդու օրգանիզմի հյուսվածքներում կենսաբանական փոխանակության վրա: Այս մասին ասված է Շվեդիայի Ուպսալայի համալսարանի մասնագետների հետազոտությունում:
Ըստ Science Advances-ի՝ հետազոտության շրջանակում գիտնականները 15 կամավորների օգնությամբ ուսումնասիրել են քնի պակասից հետո մոլեկուլյար մակարդակով օրգանիզմի հյուսվածքների վիճակը: Փորձի առաջին հատվածի ընթացքում կամավորները մեկ օր համալսարանական լաբորատորիայում են անցկացրել՝ նորմալ սնունդ ընդունելով եւ գիշերը 8 ժամ քնելով: Երկրորդ հատվածում նրանց արգելվել է գիշերը քնել:
Յուրաքանչյուր փորձից հետո կամավորներից ենթամաշկային ճարպի եւ կմախքի մկանային զանգվածի նմուշներ են վերցրել: Այս հյուսվածքների վիճակը հաճախ մատնանշում է դիաբետի եւ ճարպակալման դեպքում կենսաբանական փոխանակության խախտումները:
Մոլեկուլյար անալիզը վկայում է, որ գիշերային ժամերին արթուն մնալն ազդում է հյուսվածքների փոփոխության վրա:
Փորձի արդյունքում նաեւ պարզվել է, որ քնի ռեժիմի խախտման դեպքում օրգանիզմը փորձում է ճարպ կուտակել, մինչդեռ մկանային հյուսվածքը դեգրադացիայի նշաններ է ցույց տալիս՝ արյան մեջ շաքարի շրջանառության հնարավորության նվազմամբ: Գիտնականները ենթադրում են, որ ստացված տվյալները կարող են մասամբ բացատրել, թե ինչու է քնի ռեժիմի խախտումն ու հերթափոխով աշխատանքը մեծացնում քաշի ավելացման եւ երկրորդ տիպի դիաբետի զարգացման վտանգը:
Հաշվի առնելով, որ տվյալները ստացվել են փորձի մասնակիցների՝ միայն մեկ անքուն գիշերվա հիման վրա, հետազոտողները մտադիր են շարունակել ուսումնասիրությունը՝ ստացված տվյալները հաստատելու համար: Նրանց, մասնավորապես, հետաքրքրում է, կարո՞ղ են, արդյոք, նորմալ քունը, դիետան եւ մարզումները վերականգնել օրգանիզմի նյութափոխանակությունը:

Недостаток сна может привести к ожирению и диабету
Дефицит сна может негативно сказаться на биологическом обмене в тканях организма человека. Об этом говорится в исследовании Уппсальского университета (Швеция).
Как сообщает Science Advances, в рамках исследования ученые у 15-и испытуемых изучили на молекулярном уровне состояние тканей организма после недостатка сна. В первой части эксперимента добровольцы провели сутки в университетской лаборатории с нормальным приемом пищи и восьмичасовым ночным сном. Во второй части им было запрещено спать ночью.
После каждого эксперимента утром у испытуемых взяли образцы подкожного жира и скелетной мускулатуры. Состояние данных тканей часто указывает на нарушения в биологическом обмене у людей при диабете и ожирении. Также, для измерения ряда показателей, связанных с метаболизмом, была взята на анализ кровь.
Как свидетельствует молекулярный анализ, ночное бодрствование влияет на изменение тканей. Таким образом, недостаток сна может изменить метилирование ДНК во многих частях генома.
Эксперимент также выявил, что при нарушении сна организм пытается накапливать жир, в то время как мышечная ткань показывает признаки деградации с пониженной возможностью использовать циркулирующий в крови сахар. Ученые полагают, что полученные данные могут отчасти объяснить, почему нарушения сна и сменная работа повышают риск увеличения веса и развития диабета второго типа.
С учетом того, что данные были получены на основании лишь одной бессонной ночи участников эксперимента, исследователи намерены продолжить свою работу для подтверждения полученных данных. В частности их интересует, могут ли нормальный сон, диета и тренировки восстановить обмен веществ в организме.