Վաղաժամ մահվան հավանականությունը կարելի է կանխատեսել քայլվածքի արագությունի՞ց
Մարդու վաղաժամ մահը հնարավոր է կանխատեսել ըստ նրա քայլվածքի արագության, պարզել են Հարավային Քալիֆորնիայի համալսարանի գիտնականները: Նրանց խոսքով՝ որքան արագ է մարդու քայլվածքը, այնքան նրա առողջությունն ամուր է:
Հետազոտողների խոսքով՝ սիրտ-անոթային հիվանդությունների եւ կենտրոնական նյարդային համակարգի խանգարումների հավանականության մասին կարելի է դատել ըստ քայլվածքի արագության: Ավելին՝ սրտաբան-վիրաբույժների կարծիքով՝ ըստ քայլվածքի կարելի է հայտնաբերել հիվանդներին, որոնց մոտ կարող են բարդություններ առաջանալ տարած սրտի վիրահատության ֆոնին:
Հարկ է նշել, որ քայլն արագացնելը չի նպաստում հիվանդությունների զարգացման եւ վաղաժամ մահվան հավանականության նվազեցմանը: Քայլվածքի արագությունը թույլ է տալիս միայն մոտավոր որոշել մարդու կենսաբանական տարիքը: Եթե մարդը սկսում է ավելի դանդաղ քայլել, քան նախկինում, դա կարող է ցույց տալ առողջական լուրջ խնդիրների առկայությունը:

Риск преждевременной смерти можно предсказать по скорости походки?
Риск преждевременной смерти человека можно предсказать по скорости его походки, как выяснили ученые из Университета Южной Калифорнии. По их словам, чем быстрее темп ходьбы у человека, тем крепче его здоровье.
По скорости походки, по словам исследователей, можно судить о риске сердечно-сосудистых заболеваний и расстройств центральной нервной системы. Более того, кардиохирурги считают, что по походке можно выявлять пациентов, у которых могут возникнуть осложнения на фоне перенесенной операции на сердце.
Следует отметить, что ускорение шага не способствует снижению вероятности развития заболеваний и преждевременной смерти. Скорость походки лишь позволяет приблизительно определить биологический возраст человека. Если человек начинает ходить медленнее, чем раньше, это может указывать на наличие серьезных проблем со здоровьем.