Քաղցկեղից ողջ մնացած փոքրիկին անոմալ մեծ լեզվի պատճառով վիրահատություն է պահանջվում
ԱՄՆ-ի Օքլահոմա նահանգի Ջենքս գյուղից 16-ամսական Բեյքեր Ռոտը ծնված օրից տառապում է մի շարք հազվագյուտ հիվանդություններից: Նրա ծնողները օգնության կարիք ունեն անոմալ մեծ լեզվի փոքրացման վիրահատության համար:
The Daily Mail-ը հաղորդում է, որ երեխան Բեքվիտ-Վիդեմանի (BWS) համախտանիշով է տառապում, որի ժամանակ չափից ավելի բարձր հասակ կամ քաշ կարող է լինել, մարմնի անհամաչափություն, որովայնի առջեւի պատի դեֆեկտ եւ այլն:
Անոմալ մեծ լեզուն նկատվել էր դեռ մոր արգանդում, սակայն այդ ժամանակ ոչ ոք չէր կարող անգամ մտածել, որ դա լուրջ հիվանդության նախանշան է:
Փոքրիկը ժամկետից 8 շաբաթ շուտ էր ծնվել եւ բժիշկները նրա մոտ BWS էին ախտորոշել, որն էլ մակրոգլոսիայի պատճառ էր դարձել՝ անոմալ մեծ լեզվի:
Կյանքի առաջին շաբաթում Բեյքերին երիկամի եւ աղիքների վերականգնման երեք վիրահատություն են արել:
Հուլիսին Բեյքերի մոտ հեպաբալստոմա հայտանբերեցին՝ լյարդի հազվագյուտ քաղցկեղ, որը 500 հազար մարդուց մեկի մոտ է հանդիպում: Երեխային վիրահատություն, քիմիաթերապիա պահանջվեց, իսկ հոկտեմբերից՝ ռեմիսիա է նկատվում:
Ծնողները հույս ունեն լեզվի փոքրացման վիրահատության համար գումար հավաքել, որպեսզի երեխան կարողանա նորմալ ուտել եւ խոսել:
Այժմ սակայն Բեյքերը կարողանում է միայն քերած սնունդ ուտել:
«Ով տեսնում է Բեյքերին եւ նրա դուրս հանված լեզուն, ասում է, որ դա շատ հաճելի է՝ անգամ չկասկածելով նրա ծանր հիվանդության մասին», - խոստովանում են նրա հարազատները:

Выжившему после рака малышу требуется операция из-за аномально большого языка
16-месячный Бейкер Рот из поселка Дженкс, штат Оклахома (США), с самого рождения страдает рядом редких заболеваний. Его родители надеются на помощь, чтобы оплатить операцию по уменьшению аномально большого языка.
Как сообщает The Daily Mail, ребенок страдает синдромом Беквита-Видемана (BWS), при котором могут наблюдаться чрезмерный рост и вес, асимметрия тела, дефект передней брюшной стенки, и так далее. Аномально большой язык был выявлен еще в утробе матери, при УЗИ, однако тогда никто и подумать не мог, что это является симптомом серьезного заболевания.
Малыш родился на 8 недель раньше срока, и врачи диагностировали BWS, ставший причиной макроглоссии – аномально большого языка. В первую неделю жизни Бейкеру сделали три операции по восстановлению почки и кишечника.
В июле у Бейкера обнаружили гепатобластому – редкий рак печени, который встречается у одного человека на 500 тысяч. Ребенку потребовалась операция, курсы химиотерапии, а с октября наблюдается ремиссия.
Родители надеются собрать деньги на операцию по уменьшению его языка, чтобы ребенок мог нормально есть и говорить. Пока же Бейкер может есть только протертую пищу. «Кто видит Бейкера и его высунутый язык, говорят, что это очень мило, даже не подозревая о его тяжелом недуге», - признаются его близкие.