«Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» ԲԿ-ում շարքից դուրս են եկել հեմոդիալիզի 3 սարքեր. Ի՞նչ է պատահել եւ ո՞վ է մեղավոր
17 մայիսի, 2019  09:37
«Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնում վերջին 10 օրում հեմոդիալիզի 25 սարքերից 3-ը շարքից դուրս են եկել: ԲԿ տնօրեն Արման Հովակիմյանը NEWS.am Medicine-ի հետ զրույցում ասաց, որ այստեղ մի քանի հերթափոխով հեմոդիալիզ է ստանում 150 պացիենտ: Որպեսզի նրանց սպասարկման հետ կապված ոչ մի խնդիր չառաջանա, ստիպված էին մի քանի սարք բերել պահուստից:
Տնօրենի խոսքով՝ առայժմ դժվար է ասել, թե կոնկրետ ի՞նչն է եղել սարքերի անսարքության պատճառը. դա կպարզի անկախ փորձաքննությունը, որի արդյունքները հայտնի կլինեն մոտ ապագայում:
Հետաքրքիր է, որ այս տարի փոխվել է բժշկական կենտրոնը սարքավորումներով եւ դրանց սպասարկմամբ ապահովելու մրցույթների անցկացման կարգը: Տնօրենը նշեց, որ անցյալում սարքավորումը տրամադրող ընկերությունը զբաղվում էր նաեւ դրա սպասարկմամբ: Մի քանի տարի շարունակ միեւնույն ընկերությունը՝ «Ֆրեզան» ԲԲԸ-ն հաղթում էր մրցույթում եւ հիվանդանոցն ապահովում թե՛ սարքավորմամբ, թե՛ դրա սպասարկմամբ, եւ եւ ոչ մի խնդիր չէր առաջանում:
Նոր կարգի համաձայն՝ այս տարի անհրաժեշտ էր անցկացնել երկու առանձին մրցույթ, ընդ որում՝ առաջինին մասնակցում էին բավականին մեծ թվով սարքավորում մատակարարողներ, եւ հաղթել են նրանք, որոնք ամենացածր գինն են առաջարկել՝ «Ֆրեզան» ՍՊԸ-ն եւ «Տեոֆարմա» ՍՊԸ-ն, որի հետ հիվանդանոցը նախկինում երբեք չի աշխատել: «Տեոֆարման» հեմոդիալիզի սարքերի համար մեկանգամյա օգտագործման խողովագծեր է տրամադրել:
Իսկ ահա սարքերի սպասարկման հետ կապված խնդիրներ են առաջացել. ոչ մի ընկերություն չի ցանկացել մրցույթին մասնակցել, եւ այս պահին դիալիզի սարքավորման սպասարկման կազմակերպման հարցը բաց է մնում:
Տնօրենը նշեց, թե անհայտ է՝ սարքերը շարքից դուրս են եկել սարքի կամ դրա առանձին մասերի սկզբնական ցածր որակի՞ պատճառով, թե՞ այն պատճառով, որ դրա պատշաճ սպասարկում չի կազմակերպվել: Ամեն ինչ պարզ կլինի, երբ ինժեներների խումբը, որի մեջ մտել են ինչպես անկախ մասնագետներ, այնպես էլ մրցույթը հաղթած ընկերության մասնագետները, որոշում կընդունի:

3 аппарата для гемодиализа в МЦ «Сурб Григор Лусаворич» вышли из строя: Что случилось и кто виноват?
17 мая, 2019  09:37
3 из 25 аппаратов для гемодиализа в МЦ «Сурб Григор Лусаворич» в течение последних 10 дней вышли из строя. Как рассказал в беседе с корреспондентом NEWS.am Medicine директор медцентра Арман Овакимян, здесь гемодиализ получают 150 пациентов – в несколько смен. Чтобы не возникло никаких проблем с их обслуживанием, несколько аппаратов пришлось принести из резерва.
По словам директора, пока сложно сказать, что именно стало причиной неисправности аппаратов: выяснит это независимая экспертиза, результаты которой станут известны в недалеком будущем.
Интересно, что в этом году изменился порядок проведения тендера на обеспечение медцентра оборудованием и на его обслуживание. В прошлом, как отметил директор, компания, предоставляющая оборудование, занималась и его обслуживанием. В течение нескольких лет одна и та же компания – ООО «Фрезен» – выигрывала тендер и обеспечивала больницу и оборудованием, и его обслуживанием, и никаких проблем с нею не возникало.
В этом году, согласно новому порядку, необходимо было привести два отдельных тендера, причем в первом участвовало довольно большое количество поставщиков оборудования, и выиграли те, что предложили самые низкие цены, - ООО «Фрезен» и ООО «Теофарма», с которой никогда прежде больница не работала. «Теофарма» предоставила одноразовые линии-трубки для аппаратов для гемодиализа.
А вот с обслуживанием оборудования возникли проблемы: ни одна компания не пожелала участвовать в тендере, и на данный момент вопрос с организацией обслуживания оборудования для диализа остается открытым.
Как отметил директор, неизвестно, вышла ли аппаратура из строя из-за изначально низкого качества аппаратуры или ее отдельных частей или же из-за того, что его обслуживание не было организовано должным образом. Все станет ясно, когда команда инженеров, в которую вошли как независимые специалисты, так и специалисты из выигравшей тендер компании, даст свой вердикт.