Բիոնյութերի նույնականացումը ավելի արագ եւ հեշտ կլինի. Դատական բժշկության կենտրոնը նոր սարքավորում ունի
24 մայիսի, 2019  14:35
Դատական բժշկության հանրապետական գիտագործնական կենտրոնում տեղադրված նոր սարքավորման շնորհիվ հնարավոր կլինի Հայաստանում անցկացվող դատագենետիկ հետազոտությունները միանգամայն նոր մակարդակի բարձրացնել, որը կհամապատասխանի միջազգային բոլոր ստանդարտներին: Այս մասին հայտնեց Հայաստանի առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
Կառավարության աջակցությամբ Կենտրոնում տեղադրել են ABI Prism 3500 գենետիկ անալիզատոր, որը կաթիլային էլեկտրաֆորեզում ոսկե ստանդարտ է ներկայացնում: Այս սարքավորման միջոցով դատագենետիկ փորձաքննությունը կանցկացվի ավելի արագ եւ հեշտ: Դրա միջոցով հնարավոր կլինի անցկացնել արյան հետքերի, քրտինքի, կղանքի եւ այլ արտազատումների հետազոտման ուսումնասիրություններ՝ հաստատելու համար դրանց պատկանելությունն ու նույնականացումը: Նման հետազոտությունները նաեւ անհրաժեշտ են ինչպես այս կամ այն հանցագործությանը մարդու մասնակցությունն ապացուցելու համար, այնպես էլ, օրինակ, հայրության հաստատման համար:
Քննչական կոմիտեի նախագահ Հայկ Գրիգորյանը նշեց, որ դատագենետիկ հետազոտությունը համեմատաբար նոր ուղղություն է, բայց այսօր առանց այդ հետազոտությունների արդյունքների անհնար է պատկերացնել մարդու առողջության եւ կյանքի դեմ ուղղված հանցագործությունների բացահայտումը:
Մոլեկուկյար-գենետիկ փորձաքննության բաժանմունքի ղեկավար Մարինե Բաղդասարյանը NEWS.am Medicine-ի հետ զրույցում նշեց, որ բոլոր անհրաժեշտ հետազոտություններն այս կենտրոնում անցկացվում են արդեն մոտ 19 տարի, սակայն մինչեւ հիմա դրանց համար օգտագործում էին հնացած մեթոդներ եւ ոչ պակաս հնացած սարքավորումներ:
Նոր սարքավորումը, նրա խոսքով, հնարավորություն է տալիս ընդամենը 35 րոպեում 90 գենետիկ պրոֆիլներ ստանալ 17 գենետիկ լոկուսներով: Այսինքն այդ սարքավորման շնորհիվ կարելի է միաժամանակ բազմաթիվ նմուշներ ուսումնասիրել՝ տնտեսելով ժամանակը եւ ուժերը. եթե առաջ մեկ հետազոտության տվյալները պատրաստ էին 3 օր հետո, ապա այժմ ընդամենը կես ժամ անց: Ավելին՝ ցանկացած գենետիկ պրոֆիլի հաստատման ժամանակ սարքավորումն անմիջապես նշում է, թե որ սեռի մարդու է այն պատկանում:
Բացի այդ, սարքավորումը, ըստ մասնագետի, հնարավորություն է տալիս աշխատել նաեւ հին, քայքայվող նյութերի հետ, այդ թվում ոսկորների: Իսկ մարդկային գործոնն աշխատանքում նվազագույնի է հասցված, ինչի շնորհիվ օբյկետիվության ավելի բարձր մակարդակ է ապահովվում:
Անգամ հին սարքավորումներով մասնագետներին հաջողվում էր ստանալ արդյունքներ, որոնց ճշգրտությունը հաստատվում էր այլ երկրներում ստացված արդյունքների հետ համեմատությունից հետո: Օրինակ՝ Պերմյակովի աղմկահարույց գործով փորձաքննությունը անցկացվել է ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Ռուսաստանում եւ ստացված տվյալներն, ըստ փորձագետի, նույնն են եղել: Նոր սարքավորման դեպքում արդյունքներ ստանալն ավելի հեշտ եւ արագ կլինի:

Идентифицировать биологические материалы будет быстрее и проще: В Центре судебной медицины появилось новое оборудование
24 мая, 2019  14:35
Благодаря новому оборудованию, установленному в Республиканском научно-практическом центре судебной медицины, судебно-генетические исследования, проводимые в Армении, можно будет поднять на совершенно новый уровень, соответствующий всем международным стандартам. Об этом заявил министр здравоохранения Армении Арсен Торосян.
При поддержке правительства в Центре установили генетический анализатор ABI Prism 3500, который представляет золотой стандарт в капиллярном электрофорезе. С помощью этого оборудования проводить судебно-генетическую экспертизу станет намного быстрее и проще. С его помощью можно будет проводить исследования для изучения следов крови, пота, кала и прочих выделений для установления их принадлежности и идентификации. Такие исследования необходимы как для доказательства причастность человека к тому или иному преступлению, так и, например, для установления отцовства.
Как отметил председатель Следственного комитета Айк Григорян, судебно-генетические исследования – сравнительно новое направление, но сегодня невозможно представить себе раскрытие преступления против здоровья и жизни человека без результатов этих исследований.
Все необходимые исследования, как рассказала корреспонденту NEWS.am Medicine руководитель отделения молекулярно-генетической экспертизы Марине Багдасарян, проводятся в этом центре вот уже около 19 лет, но до сих пор для них использовали устаревшие методы и не менее устаревшее оборудование.
Новое оборудование, по ее словам, дает возможность всего за 35 минут получить 90 генетических профилей – по 17 генетических локусам. То есть с помощью этого оборудования можно одновременно изучать много образцов, экономя немало времени и сил: если раньше результаты одного исследования бывали готовы спустя 3 дня, то сейчас – всего за полчаса. Более того, при установлении любого генетического профиля оборудование также сразу отмечает, человеку какого пола он принадлежит.
Кроме того, это оборудование, по словам специалиста, дает возможность работать и со старыми, разлагающимися материалами, в том числе с костями. А человеческий фактор в работе сведен к минимуму, благодаря чему обеспечивается более высокий уровень объективности.
Даже со старым оборудованиям специалистам удавалось получать результаты, достоверность которых подтверждалась при сравнении с результатами, полученными в других странах. Например, экспертиза по нашумевшему делу Пермякова проводилась как в Армении, так и в России, и полученные результаты, по словам эксперта, были идентичны. С новым же оборудованием получать правильные результаты будет легче и быстрее.