Հայաստանում մեկ տարվա ընթացքում թմրանյութերից կախվածություն ունեցող անձանց թիվը 6 տոկոսով ավելացել է
15 հուլիսի, 2019  12:50
2018 թվականի տվյալներով՝ Հայաստանում գրանցված է թմրանութերից կախվածություն ունեցող 6951 մարդ, ինչը 6 տոկոսով ավելին է, քան 2017-ի ցուցանիշը, եւ 9 տոկոսով ավելի 2016-ի ցուցանիշից։ Այս մասին ասել է Նարկոլոգիական հանրապետական կենտրոնի տնօրեն Պետրոս Սեմերջյանը հուլիսի 15-ի մամուլի ասուլիսում։
Բացահայտված թմրամոլների թվի ավելացումը փորձագետը կապել է առողջապահության նախարարության եւ իրավապահ մարմինների արդյունավետ աշխատանքի, ինչպես նաեւ առողջապահության համակարգի հանդեպ թմրանյութերից կախվածություն ունեցող մարդկանց վստահության աճի հետ։ 6951 թմրամոլներից երեքը անչափահաս են (ամենափոքրը 14 տարեկան է), 116-ը՝ կանայք։ Ճնշող մեծամասնությունը 30-40 տարեկան անձինք են։
Սեմերջյանի խոսքով՝ Հայաստանում ամենատարածված թմրանյութերը օպիոիդներն են, ինչպես նաեւ կանեփից ստացվող թմրանյութերը։ Այսպես կոչված «կոկորդիլոսը»՝ մահացու սինթետիկ թմրանյութ դեղատնային դեղամիջոցներից, երկրում տարածված չէ եւ հաճախ չի հանդիպում, ինչպես նախկինում։ Մոտ 2100 մարդ 6951-ից օգտագործել է ներարկվող թմրանյութեր։
Թմրակախվածությունից բուժման համար Հայաստանում կիրառվում են բոլոր առաջադեմ մեթոդները, որոնք 100 տոկոսանոց արդյունք են տալիս, բայց, ինչպես նշվեց, բուժված թմրամոլների մոտ 50 տոկոսը հինգ տարում վերադառնում է կործանարար կախվածությանը։ Սեմերջյանը տեղեկացրեց, որ հանրապետությունում թմրակախվածություն ունեցող մարդկանց բուժումն իրականացվում է կամավոր հիմքով եւ Հայաստանի քաղաքացիների համար անվճար է (պետպատվերի շրջանակում)։

За год в Армении число наркозависимых лиц увеличилось на 6%
По данным за 2018 год, в Армении зарегистрировано 6951 наркозависимое лицо, что на 6% превышает показатели 2017 года, и на 9% - 2016-го. Об этом сообщил руководитель Наркологического республиканского центра Петрос Семерджян на пресс-конференции 15 июля.
По его словам, увеличение числа выявленных наркоманов эксперт связал с продуктивной работой Минздрава и правоохранительных органов, а также с ростом доверия к здравоохранительной системе среди наркозависимых лиц. Из 6951 наркомана трое – это несовершеннолетние (самому младшему из них – 14 лет), 116 – женщины. Подавляющее большинство – это лица в возрасте 30-40 лет.
По словам Семерджяна, наиболее распространенными в Армении являются опиоиды, а также наркотики, получаемые из конопли. Так называемый «крокодил» - смертельный синтетический наркотик из аптечных препаратов, в стране непопулярен, и встречается не так часто, как раньше. Около 2100 человек из 6951 употребляли инъекционные наркотики.
При лечении наркозависимости, в Армении применяются все передовые методики, которые дают 100-процентный результат, однако, как было отмечено, до 50% излечившихся наркоманов в течение пяти лет возвращаются к пагубной зависимости. Семерджян проинформировал, что в республике лечение наркозависимых лиц осуществляется на добровольной основе, и для граждан Армении – бесплатное (в рамках госзаказа).